Osoby z osobowością psychotyczną doskonale manipulują otoczeniem i niekiedy są bardzo niebezpieczne. Mimo że na pierwszy rzut nic ich nie wyróżnia, to zdaniem badaczy można ich rozpoznać po doborze tematów do rozmowy. Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Psychopata - jakie ma cechy?
Osoby z osobowością psychopatyczną mogą być bardzo niebezpieczne. Choć zazwyczaj robią doskonałe pierwsze wrażenie i szybko zdobywają sympatię, to po mistrzowsku manipulują otoczeniem. Na szczęście - jak pokazują padania przeprowadzone przez naukowców z Cornell University - pewne zachowania mogą zdradzać to, z kim tak naprawdę mamy do czynienia.
W ocenie badaczy psychopatę można rozpoznać po tematach, które porusza podczas rozmowy.
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
Jakie tematy psychopaci poruszają najczęściej?
Naukowcy z Cornell University pod kierownictwem Jeffa Hannocka, profesora komunikacji społecznej z Cornell University przeprowadzili szczegółowe rozmowy z 14 psychopatycznymi mordercami, którzy odsiadują karę w kanadyjskich więzieniach. Badacze porównali wypowiedzi skazańców z wypowiedziami 38 innych morderców, u których nie zdiagnozowano osobowości psychotycznej.
Analiza pokazała, że psychopaci w czasie rozmowy skupiają się przede wszystkim na trzech tematach - pieniądze, jedzenie i seks. W ocenie naukowców te wątki poruszane są przez nich dwa razy częściej niż w przypadku zdrowych osób. Psychopaci używali też więcej słów, takich jak "ponieważ", "od" lub "żeby", sugerując, że przestępstwo "trzeba było popełnić", aby osiągnąć określony cel.
Psychopaci częściej używali czasu przeszłego, co sugerowało dystansowanie się od swoich zbrodni. Mówili mniej płynnie, używając więcej słów "um" i "uhs". Dokładna przyczyna tego nie jest jasna, ale naukowcy spekulują, że psychopata bardziej stara się wywrzeć pozytywne wrażenie i potrzebuje więcej wysiłku umysłowego, aby opisać historię.
Naukowcy ostrzegają, że ich analiza dotyczy tylko morderców opowiadających historię własnych zbrodni i sugerują dalsze badania wzorców mowy w bardziej neutralnych sytuacjach, na przykład podczas opisywania incydentu pokazanego na wideo.
- Nasze badania jako pierwsze pokazują, że można używać zautomatyzowanych narzędzi do wykrywania różnych wzorców mowy psychopatów - powiedział Hancock. Powiedział, że może to być cenne dla psychologów klinicznych, ponieważ podejście do leczenia psychopatów może być bardzo różne.
Zobacz także:
- Nie musisz osiągnąć sukcesu przed trzydziestką. Poradnik dla zagubionych
- Czy można oszaleć z miłości? "Serotonina jest hormonem obsesji"
- Nowy program o kryzysie w psychiatrii najmłodszych. Jak dzieci i młodzież zmagają się z systemem?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: news.cornell.edu
Źródło zdjęcia głównego: KatarzynaBialasiewicz/Getty Images