Uzdrawiająca moc dobrego humoru. Czy śmiech to naprawdę zdrowie?

Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Źródło: Dzień Dobry TVN
"Śmiech to zdrowie". Czy w popularnym powiedzeniu jest ziarnko prawdy? Czy dobry humor może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie? Jak się okazuje, tak. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym Marta Bąkowska, specjalistka z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

Śmiech na zdrowie

Ile razy słyszeliście, że najlepszą receptą na zdrowie jest śmiech? Choć brzmi nieco dziwnie, jest w tym wiele prawdy. Wywołuje on bowiem szereg reakcji biologicznych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Śmiech rozluźnia mięśnie, zmienia mimikę, wyzwala endorfiny oraz substancje, które uśmierzają ból, powodują uczucie szczęścia, obniżają poziom stresu. Według badań śmiech podnosi także naszą odporność, nasz system immunologiczny staje się silniejszy i powoduje produkcję antyciał, które zapobiegają chorobom. 

Czujemy się szczęśliwi, czujemy, że życie ma sens. Od strony biologicznej zachodzi szereg różnych reakcji. Podobno po intensywnym śmiechu jesteśmy rozluźnieni przez 45 minut, a ludzie pogodni, którzy mają poczucie humoru i dużo się śmieją, są zdrowsi 
– powiedziała psycholog Marta Bąkowska.

Specjalistka zwróciła uwagę na fakt, że śmiech ma funkcję terapeutyczną nie tylko dla naszego ciała, ale także dla psychiki. Już dzieci na bardzo wczesnym etapie życia mają naturalną umiejętność śmiania się. Potem, dorastając, stopniowo zatracają tę zdolność.

- Obserwuję, że temperament ma ogromny wpływ na ekspresję emocji. Jest tzw. zawężony zakres i intensywność wyrażanych emocji. Są nawet niemowlęta, które są głośne, temperamentne lub lękowo-nieśmiałe. Ta regulacja emocji zachodzi między rodzicami a dzieckiem, wiec jeśli rodzic jest głośny, to dzieci też mają większe przyzwolenie na ekspresję - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.

Śmiech szczery kontra sztuczny

Powodów do śmiechu może być naprawdę wiele. Ten najbardziej wartościowy dla naszego organizmu jest szczery i niewymuszony. Śmiech sztuczny czy nerwowy nie jest przeżywany i odczuwany prawdziwie, odbywa się on ze ściśniętym gardłem, jest mało ekspresyjny i niedający kojącego odczucia rozluźnienia i poczucia szczęścia. Żeby ludzie mogli śmiać się szczerze, potrzebna jest do tego empatia i tzw. teoria umysłu.

- Śmiech jest zaraźliwy. Są nawet takie zajęcia jak joga śmiechu. Jedna osoba zaczyna się śmiać i inni automatycznie też. Jednak śmiech społeczny wymaga empatii - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana