Agresja zazwyczaj kojarzy nam się z przemocą fizyczną lub krzykiem. Natomiast istnieje również w bardziej subtelnej formie - bez bicia i wrzasków. Jak rozpoznać pasywną agresję? Czym się różni od aktywnej? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholożką Joanną Chmurą.
Pasywna agresja - na czym polega?
Rozróżniamy agresję aktywną i pasywną (bierną). Pierwsza z nich to uleganie złości, która objawia się krzykiem, przemocą fizyczną czy rzucaniem mięsa. Z kolei druga to ukrywanie swojej złości i stosowanie zachowań "zastępczych".
- To forma komentarza, czasem milczenia, zachowania, które pod takim płaszczykiem elegancji, być może nawet komplementu, miłego słowa ma w sobie uszczypliwość, wrzuconą szpileczkę, która ma jednak trochę zaboleć. Co ciekawe, często robimy to albo dostajemy od innych jako nieświadome działanie. To nie jest tak, że my do końca możemy wiedzieć, że tak działamy - mówiła Joanna Chmura w Dzień Dobry TVN.
Agresja zazwyczaj kojarzy nam się wyłącznie z działaniami przemocowymi. Tymczasem do pasywnej agresji zaliczają się "niewinne" zdania typu:
- "Jeszcze nigdy nie wyglądałaś tak pięknie w tej sukience. Schudłaś?";
- "Podziwiam, że tak szybko wróciłaś do pracy. Nie martwisz się, że dziecko zostaje bez matki?";
- "Nie bądź taka spięta, to był tylko żart";
- "W ogóle nie masz dystansu do siebie. Wyluzuj!";
- "Dobrze sobie radzisz z poruszaniem się po mieście, jak na kogoś pochodzącego ze wsi".
Zdaniem psycholożki głównym powodem, dla którego stosujemy agresję pasywną, jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami. - Ponieważ nie mamy przyzwolenia na to, by wyrazić złość, smutek, żal, lęk. Nie wiemy, jak sobie z tym poradzić i jak zakomunikować to drugiej stronie, więc ubieramy w taki mechanizm teoretycznie elegancki i gładki - przyznała rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Milczenie jako forma pasywnej agresji
Jak zauważa Joanna Chmura, czasem rodzice karzą swoje dzieci milczeniem albo brakiem uwagi. To również jest pasywna agresja.
- Pozbawiamy dziecka zasobu, który jest niezbędny do życia. Mamy taką blokadę na powiedzenie, co nas zabolało albo co jest trudne w tej relacji z dzieciakiem, albo nastolatkiem, że wycofujemy taki zasób - przyznała nasza gościni.
Jak reagować na pasywną agresję? Czy da się przed nią obronić? Jak nad nią zapanować? Cenne wskazówki psycholożki poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Różnice w związku - przyciągają czy oddalają nas od siebie? Psychoterapeuci rozwiązali odwieczny dylemat
- "Żyjemy w epoce niepewności". Jak zachować spokój w czasach chaosu?
- Kto jest odpowiedzialny za finanse w rodzinie? Tę kwestię reguluje Kodeks rodzinny
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: newsweek.pl/zdrowie.kobieta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News