Kto jest odpowiedzialny za finanse w rodzinie? Tę kwestię reguluje Kodeks rodzinny

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
„Życie na kredycie” – nowy program TTV
„Życie na kredycie” – nowy program TTV
Nadchodzi finansowy rachunek sumienia
Nadchodzi finansowy rachunek sumienia
Wysoka inflacja, podwyżki cen w sklepach i rosnące raty kredytów są przyczyną problemów finansowych w wielu rodzinach. Pokłosiem tego są częste kłótnie partnerów o pieniądze. Jak porozmawiać z drugą połówką na temat wydatków, by dyskusja nie zakończyła się wielką kłótnią lub nerwowym trzaśnięciem drzwiami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Dominika Nawrocka, specjalistka ds. zarządzania finansami.

Finanse w związku

Kiedy partnerzy mieszkają pod jednym dachem, prędzej czy później będą musieli zmierzyć się z rozmową na temat domowego budżetu i modelu zarządzania wspólnymi finansami.

- Jeżeli już żyjemy w małżeństwie i jeszcze nie rozmawialiśmy o tym, to tak trochę udajemy, że jest ten temat, ale trochę się migamy. Ktoś musi w pewnym momencie zacząć, taka jest prawda. Najczęściej jest to osoba, której coś nie leży. Ktoś musi przejąć pałeczkę i rozpocząć ten temat - powiedziała Dominika Nawrocka.

Ekspertka podkreśliła, że do takiej dyskusji warto się przygotować.

- Jeżeli jest jakaś sytuacja, wynikająca z jakiegoś napięcia czy nieporozumienia, to ta osoba, która się czuje z tym źle, myślę, że powinna zacząć i powiedzieć, co czuje. Porozmawiać o faktach, o liczbach, o tym, co się dzieje. Wtedy ta rozmowa zupełnie inaczej przebiega, niż tylko gdybyśmy opierali się na tym, że coś mi się wydaje, albo ty robisz tak, a ja robię tak - stwierdziła Nawrocka.

A co zrobić, kiedy druga połówka nie ma ochoty na rozmowę o pieniądzach?

- Ja mówię, że albo na łagodnie, albo na ostro. Miło i sympatycznie, a jeśli jest opór, no to na ostro. To są tak ważne rzeczy, że nie można udawać, że ich nie ma i je bagatelizować. Bo to wróci jak burza i w końcu wybuchnie - przyznała Dominika. - Jeśli żyjemy w związku małżeńskim, to kodeks rodzinny reguluje to, że obie strony w związku powinny dbać o dobrostan finansowy rodziny. Każdy na miarę swoich możliwości, wysiłków i starań powinien dbać o to, żeby te pieniądze płynęły do domu i potem gospodarować tym - dodała.

Zarządzanie domowym budżetem

Zdaniem Dominiki Nawrockiej partnerzy powinni razem usiąść i w spokojnej atmosferze zaplanować wydatki, zsumować koszty codziennego życia, podliczyć, ile wydają na zakupy, ile muszą przeznaczyć pieniędzy na rachunki czy ratę kredytu.

- Jeżeli mamy zgodę obu stron, to się tego trzymamy. To jest jak gra zespołowa. Jak gramy w piłkę nożną, to muszą być zasady i to jest dokładnie taka sama sytuacja - wskazała specjalistka.

To, w jaki sposób rodzice rozmawiają o pieniądzach, jest również ważne z perspektywy dzieci.

- One obserwują to, czy my się kłócimy, czy rozmawiamy, czy współpracujemy. Nasze dzieciaki w ten sposób się uczą, to są praktyczne lekcje domowej edukacji finansowej. Z tym wyjdą w swoje dorosłe życie - podsumowała Nawrocka.

Jak z rozmowami o domowym budżecie poradzili sobie bohaterowie programu TTV "Życie na kredycie"? Zobacz wideo.

‘’Życie na kredycie” – nowy program TTV!
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości