Pia Skrzyszowska - najszybsza Polka od niemal 40 lat
Sportsmenka ma 21 lat. Tylko w tym roku zdobyła Mistrzostwo Europy seniorów w biegu na 100 metrów przez płotki oraz wicemistrzostwo Europy w sztafecie 4 x 100 metrów. - Przez około 40 lat nie było tak szybkiej Polki. Lepsze wyniki, niż Pia ma w Polsce, były ostatni raz osiągnięte w 1983 roku - powiedział Jarosław Skrzyszowski, tata zawodniczki.
Tych sukcesów by nie było, gdyby nie trener, z którym sportsmenka współpracuje od czterech lat. Jest nim jej tata. - Zdecydowanie go podziwiam, że wytrzymuje z moją siostrą - wyznała ze śmiechem Agata Skrzyszowska, starsza siostra biegaczki. - Czasem jest trochę zbyt miękki, jak chcę coś zrobić więcej albo narzekam, to [...] woli odpuścić - dodała Pia. Warto dodać, że Jarek ma doświadczenie trenerskie. Co prawda, przed prowadzeniem córki przez 20 lat nie miał do czynienia z trenowaniem, ale gdy nastoletnia wówczas Pia z potencjałem na światowe wyniki miała problem ze znalezieniem trenera, postanowił nadrobić zaległości. Było mu o tyle łatwiej, że sam też kiedyś był sportowcem. Co ciekawe, mama zawodniczki również. - Mama skakała w dal bardzo dobrze. Miała brązowy medal z halowych Mistrzostw Europy, a tata był sprinterem. Pochodzę od mamy w skoku w dal i od taty sprintera, więc idealnie na płotki - powiedziała Pia.
Zanim Pia zaczęła trenować bieg przez płotki, próbowała różnych dyscyplin. Jakich? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Jak wygląda trening zawodniczki?
Aby odnosić sukces w biegu przez płotki ważna jest nie tylko szybkość, skoczność, ale i technika. - Przy takiej szybkości trzeba to wszystko razem połączyć - powiedziała w Dzień Dobry TVN Pia Skrzyszowska. Zawodniczka wyznała, że płotek "atakuje" zawsze lewą nogą. - Na prawą nogę, jak robię na drugą stronę, to wygląda, jakbym pierwszy raz w ogóle dotknęła płotków i miała przebiec - dodała.
Pia wyznała, że podczas biegu przez płotki trzeba być bardzo skupionym. - Nie możesz skupiać się na innych zawodniczkach, żeby nie mylić kroków, czy nie zgubić rytmu. Wiadomo, że jest presja od zawodniczek, od konkurentek mnie to naciska, chce (biec) coraz szybciej - dodała.
Jak wygląda przykładowy trening biegaczki? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ma 93 lata i biega w maratonach. Jak zaczęła się jego przygoda z tym sportem?
- Anna Woźniakowska zdradziła tajniki zawodów bikini fitness. "W dniu startu jesteśmy odwodnieni"
- Ten nietypowy sport pozwala zachować formę zimą. Na czym polega podwodny hokej?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: R. Męczykalski, A. Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN