Po rozległym udarze mózgu ustanowiła rekord świata. "Lekarze dawali mi 1 proc. szans na przeżycie"

Magdalena Andruszkiewicz
Magdalena Andruszkiewicz
Źródło: Łukasz Misiuro/Frame Running Złotowianka
Magdalena Andruszkiewicz do listopada 2018 r. była niezwykle aktywną kobietą: prowadziła własną firmę, uczyła tańczyć, jeździła konno. Aż nagle jej świat stanął w miejscu. Doznała rozległego udaru mózgu i móżdżku. Życie zamieniło się w nieustanną walkę o zdrowie. Nie poddaje się i bije rekordy świata we frame runningu. - Jest ciężko, ale warto - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

Siła jest kobietą: Każda jest inna. Każda wyjątkowa. Każda ma różne cele i marzenia, inną historię do opowiedzenia. Łączy je jedno. Bohaterki tego cyklu udowadniają, że siła jest kobietą.

Magdalena Andruszkiewicz uprawia frame running, zanany również jako racerunning, czyli bieganie na trójkołowym rowerze. W Polsce ta dyscyplina sportowa dla osób z niepełnosprawnością dopiero raczkuje, a reprezentantka w tym roku zdążyła już ustanowić dwa rekordy świata na 200 i 400 metrów podczas zawodów międzynarodowych w Danii.

Zobacz wideo: Walka o życie

Walka o życie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Mama, która wygrała z nowotworem
Mama, która wygrała z nowotworem
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Maja Kapłon o walce z chorobą
Maja Kapłon o walce z chorobą
O choroba! Książka, która oswaja traumę
O choroba! Książka, która oswaja traumę

Niespodziewany udar

Dominika Czerniszewska: Powróćmy do 2018 roku. Pamiętasz Magdo, co się wtedy wydarzyło?

Magdalena Andruszkiewicz: Do listopada 2018 roku tańczyłam i uczyłam tańczyć. Ćwiczyłam jogę. Pływałam na windsurfingu. Prowadziłam własną firmę z rękodziełem. Stworzyłam projekt "Bazgrająca z gwiazdami" i malowałam koszulki dla znanych osób, a wszystko zaczęło się od wręczenia T-shirtu Hugh Jackmanowi. 

Robiłam naprawdę wiele rzeczy. Do czasu, kiedy jesienią doznałam udaru pnia mózgu i móżdżku. Rodzice powiedzieli, że lekarze dawali mi 1 proc. szans na przeżycie. Przebywałam na OIOMI-e. Straciłam pamięć na kilka tygodni. Potem stopniowo zaczęła wracać. Miałam wrażenie, jakbym przez kilka lat przebywała na bezludnej wyspie, bo tyle rzeczy się zmieniło. Mówię o tym, by uświadomić osobom po udarze, że takie dziwne odczucia są powszechne.

Wiedziałaś, z czym masz do czynienia?

Przed udarem moja wiedza na jego temat była zerowa. Wiedziałam, że jest, ale słoneczny… Nie miałam pojęcia, że może być niedokrwienny - taki jak mój - i krwotoczny, czyli tzw. wylew.

"Powróciłaś z bezludnej wyspy", co było dalej?

Początkowo leżałam tylko w łóżku. Nie umiałam chodzić. Miałam żywienie dojelitowe przez PEG [przezskórna endoskopowa gastrostomia, która pozwala dostarczyć pokarm bezpośrednio do żołądka, omijając jamę ustną - red.]. Przez rurkę trachoestomijną nie mogłam ani połykać, ani mówić. Spekulowano obrzęk mózgu, więc żeby nie wyszedł, miałam robiony drenaż. Do dzisiaj mam blizny.

Od tamtego zdarzenia minęły prawie 4 lata. Jak się obecnie czujesz?

Dobrze, dziękuję. Mam problem z wyraźną mową - co zresztą słyszysz - i przełykaniem śliny w tym samym czasie. Wiem, jak dane czynności wykonać, ale muszę nauczyć swoje ciało wszystkiego od początku. Czuję się w nim jak w więzieniu... Ono mówi: "Goń się", a ja wciąż próbuję, bo wiem, czego mi brakuje do osiągnięcia sprawności. Całe szczęście, że jestem tego świadoma, bo niektóre osoby po takich "przejściach" nie wiedzą, co się dzieje. Niestety przez wkłucie centralne miałam zablokowaną jedną żyłę w brzuchu, więc przyjmuję leki na rozrzedzenie krwi. Muszę też nosić pończochy uciskowe, także jest wesoło.

Życie po udarze

Magdo, musiałaś na nowo ułożyć życie. Czy w tych trudnych momentach miałaś obok siebie bliskich?

Rodzice dali mi - i wciąż dają - ogromne wsparcie. Natomiast po 7 latach rozpadł się mój związek. Nie wszyscy w takich sytuacjach się spisują. Myślę, że mój były chłopak nie zdał tego egzaminu. Po 10 latach mieszkania w Poznaniu wróciłam do rodziców, do Piły. Nie dałabym rady zająć się sobą. Jednak dążę do tego. Mocno na to pracuję i chodzę na rehabilitacje. Chciałabym też wrócić do tańca i jazdy konnej. Po udarze próbowałam, ale trzęsie mi się jeszcze prawa ręka i niestety trzymając wodze, szarpię konia. To jest bardzo niefajne. Dlatego ciągle ćwiczę tę rękę. W listopadzie jadę na kolejny turnus rehabilitacyjny. Do tego dochodzi wzrok. Mam niesprawny mózg i od ponad 2,5 roku uczęszczam na rehabilitację oczu w Poznaniu.

Na czym ona polega?

Mam stymulowany mózg prądem. To się nazywa tDCS. Miałam kilka razy robione badanie pola widzenia i wyszło mi dużo czarnych punktów, w których nie widzę, dlatego mózg zrobił sobie "efekt folii". To jest tak, jakbyś patrzyła przez koszulkę foliową, do której się wkłada papiery. Nieraz nawet swoich rodziców nie rozpoznaję. Dopiero jak ich usłyszę.

Nie każdy ma w sobie tyle siły i determinacji… Jak udaje Ci się pokonywać te wszystkie bariery?

To chyba wynika z tego, że jak miałam 4,5 roku, rodzice zapisali mnie do zespołu tanecznego "Szafirki" w Pile. Tam się nauczyłam wytrwałości i zawziętości. Dużo ćwiczyłam i pracowałam. Teraz to skutkuje. Po udarze trafiłam do Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przy ul. Sobieskiego, gdzie otrzymałam pomoc i rozpoczęłam walkę.

Ciężka praca i wytrwałość doprowadziły Cię do tego, że ustanowiłaś rekord świata na 200 i 400 m we frame runningu. Gratuluję – w tym przypadku to za mało.

Bardzo dziękuję. Jednak mam taki charakter, że bardzo krótko cieszę się z sukcesu. Bardziej interesuje mnie ta droga dążenia do niego. Od zawsze lubiłam, kolokwialnie mówiąc - tyrać i się zmęczyć. Uwielbiam treningi, ćwiczenia. Zresztą wciąż do mnie nie dociera, że ustanowiłam dwa rekordy świata!

Magdalena Andruszkiewicz ustanowiła rekord świata na 200 i 400 m we frame runningu
Magdalena Andruszkiewicz ustanowiła rekord świata na 200 i 400 m we frame runningu
Źródło: Łukasz Misiuro/Frame Running Złotowianka

W Polsce ta dyscyplina dopiero raczkuje. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda?

Po udarze jeździłam na różne turnusy rehabilitacyjne. Podczas jednego z nich w Złotowie w ośrodku "Zabajka" Fundacja Złotowianka, do której należę, zapytała się, czy nie chciałabym spróbować frame runningu. Poszłam na pierwszy trening i już zostałam. Oni wprowadzili tę dyscyplinę do naszego kraju i bardzo ją promują.

A jak wyglądają treningi?

Przeróżnie. Czasem ćwiczymy wytrzymałość, a niekiedy zwrotność.

Rekordy świata już są. Masz kolejny wyznaczony cel?

Moim celem jest wytrzymać wszystkie nieprzyjemności i ból, a potem zobaczymy, co przyniesie nowy sezon. Bardzo chciałabym dalej trenować. Bieganie na rowerze daje mi poczucie niezależności i wolności. Wiadomo, że ktoś przygotuje mi sprzęt i pomoże wsiąść, ale potem jestem zdana tylko na siebie. Poza tym marzy mi się książka. Moja neurologopedka z warszawskiego instytutu wymyśliła już nawet tytuł - "Wiecznie walcząca". Chcę opisać wszystko, co przeżyłam i wspomóc osoby po udarach, wypadkach oraz ich opiekunów, bo to nie jest łatwa praca. Założyłam już grupę na Facebooku "Udar to nie wyrok", by pomagać innym i udowadniać, że mimo wszystko można żyć, walczyć, osiągać sukcesy. Jest ciężko, ale warto. 

Masz ciekawą historię do opowiedzenia? Chcesz zostać bohaterką cyklu Siła jest kobietą? Napisz do mnie: dominika_czerniszewska@discovery.com

Zobacz wideo: Moje życie po udarze mózgu

Moje życie po udarze mózgu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Misiuro/Frame Running Złotowianka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas