Newsy

Masowe protesty w Iranie po śmierci Mahsy Amini. Kobiety palą hidżaby i obcinają włosy

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl/ofeminin.pl
kobieta w hidżabie

W Iranie trwają gwałtowne protesty. To reakcja na śmierć 22-letniej Mahsy Amini po zatrzymaniu przez irańską policję religijną. Kobiety wyrażają swój sprzeciw w internecie, wiele osób wyszło na ulice. Tymczasem władze kraju twierdzą, że wszystko jest sterowane odgórnie i pacyfikują demonstracje, przez co życie tracą kolejni ludzie.

Iran. Aresztowanie i śmierć 22-letniej Mahsy Amini

22-letnia Mahsa Amini została aresztowana w Teheranie przez irańską policję religijną za niewłaściwe noszenie hidżabu. Funkcjonariusze twierdzą, że zatrzymali ją w celu przypomnienia zasad dotyczących chusty zasłaniającej włosy. Wszystkie mieszkanki Iranu mają obowiązek ją nosić od 1979 r., kiedy to w kraju miała miejsce rewolucja islamska i stał się on republiką opartą na prawie szariatu.

Prawa człowieka

Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw CzłowiekaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Mahsa po „spotkaniu” z policjantami zapadła w śpiączkę i zmarła. Policja nie przyznaje się do odpowiedzialności za jej śmierć i twierdzi, że młoda kobieta doznała nagłego ataku serca na komisariacie. Świadkowie zatrzymania twierdzą jednak, że była bita przez policjantów już w radiowozie. Ponadto jej rodzina poinformowała, że nie miała żadnych komplikacji zdrowotnych, mogących wyjaśnić nagły problem z pracą serca.

Iranki protestują

Śmierć Mahsy Amini wywołała masowe oburzenie w irańskich mediach społecznościowych. Hasztag z nazwiskiem kobiety jest obecnie jednym z najpopularniejszych na perskojęzycznym Twitterze. Irańskie kobiety wyrażają swój sprzeciw i gniew publikując nagrania, w których ściągają hidżaby, ścinają swoje włosy i otwarcie wypowiadają się na ten temat. Ludzie wyszli protestować również na ulicach miast. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni pokazują swój stosunek do obowiązujących zasad religijnych, wymachując chustami lub też je podpalając. Domagają się zmiany prawa i większej swobody. W geście solidarności z Irankami również kobiety w innych częściach świata publikują wymowne wpisy lub wychodzą na ulice, jak np. w Stanbule.

@mohsenetaromi Iran: Women cutting their hair in protest to Mahsa (Zhina) Amini’s death, 22-y-o Kurdish woman who died on 16Sep after going into a coma in police custody, arrested over “violating” Islamic hijab rules. (⁦‪@ShinD1982‬⁩, ⁦‪@negarkardan‬⁩) ⁦‪#MahsaAmini‬⁩ ⁧‫#مهسا_امینی ♬ Originalton - mohsenetaromi

Najtłumniejsze demonstracje miały miejsce w poniedziałek 19 września w kurdyjskiej części Iranu, skąd pochodziła Mahsa. Protesty został spacyfikowane przez siły bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zaczęli strzelać do zebranych ludzi. Jak donosi Reuters, powołując się na organizację Hengaw, która zajmuje się prawami człowieka, zginęły co najmniej trzy osoby, a wiele zostało rannych i aresztowanych za rzekome niszczenie mienia publicznego. Władze w ogóle nie odnoszą się do tej sytuacji lub też twierdzą, że jest sterowana odgórnie, celem destabilizacji kraju.

Iran. Łamanie praw człowieka

W niedzielę setki demonstrujących zebrały się pod uniwersytetem w Teheranie, gdzie skandowali między innymi hasło: "Kobieta, życie, wolność". Nie brakuje również haseł życzących dyktatorowi śmierci i przypominających o innych zbrodniach reżimu. Na nagraniach widać radiowozy z powybijanymi szybami i armatki wodne skierowane w oburzony tłum zebrany na ulicach Teheranu.

Podobnie jak w trakcie wcześniejszych protestów, tym razem władze Iranu ograniczyły mieszkańcom Teheranu dostęp do internetu, aby utrudnić im wyrażanie swojej opinii w mediach społecznościowych. Łamanie praw człowieka to jedna z głównych metod działania irańskiej władzy. Śmierć 22-latki i postępowanie irańskich władz skomentował Biały Dom, który wystosował stanowczy apel.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej o sytuacji w Iranie na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl/ofeminin.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tara Moore/Getty Images

Pozostałe wiadomości