Newsy

Iran zakazuje kobietom występów w reklamach. Skąd taka decyzja?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
Rzeczpospolita
kobieta, która je lody

Irańskie kobiety nie mogą już występować w reklamach. Co sprawiło, że tamtejsze władze zdecydowały się wprowadzić taki zakaz? Punktem zapalnym okazał się spot, na którym aktorka je lody.

Iran zakazuje kobietom występować z reklamach

Jedna z reklam emitowanych w irańskiej telewizji przedstawia kobietę, która robi sobie przerwę, aby zjeść lody. Bohaterka spotu zjada smakołyk w otoczeniu przyrody. Choć reklama nie wyróżnia się niczym szczególnym, to nie została zaaprobowana przez Policję Moralną (organizacja sprawdza, czy prawa stworzone przez irańskich duchownych są przestrzegane). Jej zdaniem "obraziła wartości kobiet" i prowadzi do "niemoralności". Dlaczego? Otóż w ocenie "funkcjonariuszy" aktorka, który występuje w reklamie ma zbyt luźno założony hidżab, tym samym - w ocenie urzędników - odkrywa on więcej niż powinien.

Prawa człowieka

Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw CzłowiekaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Warto dodać, że hidżab to od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku obowiązkowy element kobiecego stroju. W ostatnich latach wiele Iranek zaczęło podchodzić do tego wymogu coraz mniej restrykcyjnie. Do tego przez kraj przetoczyły się protesty przeciwko zmuszaniu kobiet do noszenia hidżabu. 

Dlaczego irańskie kobiety nie mogą występować w reklamach?

Prawo, które zabrania "instrumentalnego wykorzystywania" kobiet, dzieci i mężczyzn obowiązuje w Iranie od dawna, jednak jego przestrzeganie i interpretacja w dużej mierze zależą polityków, którzy aktualnie piastują władze. Wspomniana reklama wywoła tak duże oburzenie, że władze wystosowały oficjalne pisma do szkół artystycznych i filmowych oraz agencji reklamowych, informując je, że udział kobiet w reklamach został właśnie zakazany.

Warto dodać, że dla irańskich władz "problemem" są nie tylko reklamy. Dla urzędników za niemoralne uchodzą też niektóre okładki płyt. Tym samym w 2019 roku zdecydowano, że albumy m.in. Lady Gagi czy Beyonce, które trafiły na irański rynek nie będą zawierały wizerunku artystek na okładce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości