Afganistan pod rządami Talibów. "Ludzie nie mają pracy i muszą kombinować"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Afganistan pod rządami Talibów
Afganistan pod rządami Talibów Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Niedługo minie rok od wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu. Od tamtej pory władzę w tym kraju sprawują Talibowie. Jak teraz wygląda codzienność mieszkańców? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedział podróżnik Dawid Mikoś.

Jak wygląda życie w Afganistanie?

Niedługo minie rok, od kiedy Talibowie przejęli rządy w Afganistanie. Po ogłoszeniu tej decyzji wielu obywateli próbowało uciekać z kraju, jednak udało się to tylko nielicznym. Ludzie bali się tego, co może ich spotkać ze strony nowej władzy.

Od tamtej pory wprowadzono m.in. prawa zabraniające kobietom pokazywać się publicznie, bez całkowicie zakrytego ciała. Jak jeszcze zmieniło się życie Afgańczyków po wycofaniu amerykańskich wojsk?

Afganistan z perspektywy kobiet

Od kilku dekad toczyła się tam wojna, przez co obywatele nie mogli przemieszczać się po kraju. Teraz mogą swobodnie podróżować drogą lądową. Niestety jest też druga strona medalu, ponieważ Afgańczycy skarżą się na bardzo trudne warunki życia.

- Zachód nałożył sankcje, (...) widać ten kryzys. Ludzie mówią, że nie mają pracy i muszą kombinować - wyjaśnia Dawid Mikoś, podróżnik i autora bloga Masa Perłowa.

Zmianom uległa także codzienność Afganek. - Ograniczenie edukacji po 12. roku życia, kobiety nie mogą poruszać się same powyżej określonej odległości, jest segregacja płciowa na uniwersytetach (...) - wylicza gość Dzień Dobry Wakacje.

Podczas pobytu w Afganistanie nasz rozmówca miał okazję poprowadzić lekcję angielskiego dla dzieci i młodzieży. Jak podkreśla, to spotkanie było dla niego przygnębiające. - Ta młodzież, wszystkie te dzieciaki opowiadały mi o tym, jak bardzo chcą wyjechać z tego kraju - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości