islam

  islam

  Medyna to obok Mekki i Kairuanu jedno ze świętych miejsc dla wyznawców islamu. Miasto to często określa się jako Al-Munawwara, czyli oświecone. Każdego roku przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, podążających śladami proroka Mahometa.

  Sytuacja w Afganistanie budzi niepokój całego świata. Trudne położenie tamtejszej ludności cywilnej, w tym kobiet, zmusza do refleksji nad wschodnią kulturą i zasadami, jakimi kierują się wyznawcy islamu. Czy zachodnia rzeczywistość faktycznie tak bardzo różni się od standardów, jakie możemy zaobserwować w krajach muzułmańskich? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Agnieszka Ayşen Kaim oraz dr Magdalena El Ghamari.

  Od kilku dni oczy całego świata zwrócone są na Afganistan. W niedzielę (15 sierpnia) talibowie wkroczyli do Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim, w którym nie było już głowy państwa. Całe państwo ogarnął chaos, a o swój los obawiają się głównie kobiety. W mediach społecznościowych dramatyczne relacje publikuje Jagoda Grondecka - Polka, która przebywa w Afganistanie.

  Prawo szariatu ma obowiązywać każdego muzułmanina, regulować życie religijne i świeckie. Święta Księga Islamu mówi o zasadach, jakimi należy kierować się w życiu rodzinnym, społecznym, tłumaczy, jak należy traktować innowierców i jakie obowiązki ma każdy muzułmanin. Szariat jest interpretacją zapisów Koranu, hadisów, przypowieści o życiu proroka Mahometa. Według szariatu największą zbrodnią jest odstępstwo od wiary.

  Izabela Smolińska-Dahab jest muzułmanką i mieszka w Dubaju od 15 lat. Dlaczego przeszła na islam? Czy jej przemiana dotyczy także sposobu ubierania? Jak jej się żyje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

  Szwedka Anna Sundberg przez 16 lat, z własnej woli, żyła wśród muzułmańskich ekstremistów. Jej mężem był Said Arif, członek Al-Kaidy i bliski współpracownik Osamy bin Ladena, kiedyś jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Swoje wspomnienia przedstawia w książce "Żona terrorysty". Jak to możliwe, że przeszła na islam po spotkaniu nieznajomego mężczyzny na ławce w parku? Czy jako kobieta wychowana w Europie nie buntowała się, że jej mąż i grupa, do której należał chce mordować innowierców? Jak czuła się po zamachu na World Trade Center i Pentagon? Czy współczuła rodzinom ofiar? Co z perspektywy było najgorszym doświadczeniem życia wśród radykalnym muzułmanów? Jak dziś wygląda życie Anny Sundberg, z którą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki?

  Premier Szydło wezwała ostatnio w Sejmie Europę do wstania z kolan i obudzenia się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będzie opłakiwała swoje dzieci. Była to wypowiedź w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Manchesterze. 75 proc. Polaków sprzeciwia się przyjęciu uchodźców muzułmańskiego wyznania. Jak kampanie wyborcze wpłynęły na ten wynik? Dlaczego zamachy przed 2015 rokiem nie wywołały fali islamofobii? Kto ponosi winę za taki stan rzeczy? I czy nasze obawy są uzasadnione? W Dzień Dobry TVN o zmianach zachodzących w Europie mówili: Joanna Koss-Krauze, Krzysztof Zieliński i dr hab. Michał Bilewicz.

  Bianka Zalewska wybrała się do Mosulu by pokazać nam jak wygląda walka muzułmanów z terrorystami z tzw. państwa islamskiego. W studiu Dzień Dobry TVN z dr. Wojciechem Wilkiem - Prezesem Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i Moniką Korowajczyk-Sujkowską – dyrektorem działu pomocy rozwojowej PAH rozmawialiśmy o tym, jak odbudowuje się kraj dotknięty wojną. Jakie wyzwania stoją przed organizacjami niosącymi pomoc i czego najbardziej potrzebują mieszkańcy zniszczonych terenów?

  "Widziałem horror. To są ludzie, którzy żyją pięć lat w traumie wojennej. Wychodzisz do pracy i musisz przejść przez aleję snajperów" powiedział Darek Malejonek, który podobnie jak nasz drugi gość Michał Przedlacki niedawno wrócił z Syrii. Jak wygląda sytuacja w Aleppo? Czego potrzebują ludzie, którzy nie zdecydowali się na ucieczkę z terenów objętych działaniami wojennymi?

  Okazuje się, że w organizacji ISIS możemy znaleźć obywateli różnych narodowości. Na listach służb wywiadowczych jest aż 40 Polaków. Co skłania naszych rodaków, by wkraczać w takie szeregi? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

  Okazuje się, że obraz kobiety w islamie często bywa bardzo mylny. W Polsce mieszka ok. 20-25 tys. Muzułmanek. Większość z nich to konwertytki, które dobrowolnie przeszły na islam. Co motywuje je do zmiany wiary? Czego szukają w islamie? Czy łatwo im dostosować się obowiązujących w islamie zasad? Gościem Dzień Dobry TVN była dziennikarka Anna J. Dudek.

  Kaligrafia jest arabską sztuką ściśle powiązaną z duchowością. A ponieważ islam zakazuje tworzenia wizerunków Proroka, w domach arabskich znajdują się wykaligrafowane wersety Koranu. Dzień Dobry TVN spotkało się z artystą, kaligrafem Abdelkaderem Laarajem, który powiedział nam o marokańskiej sztuce kaligrafowania. Pokazał nam również kaligrafię, nad którą właśnie pracował.

  W Polsce mieszka około 30 tys. wyznawców islamu różnych narodowości. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska odwiedziła najstarszy meczet w Polsce - w Kruszynianach na Podlasiu, gdzie spotkała się z imamem Januszem Aleksandrowiczem. Dlaczego w islamie nie można pokazywać wizerunku Boga? Kto może zostać imamem i jakie są jego obowiązki? W jakim języku odbywa się modlitwa? Czy Koran wzywa do walki o religię i w imię religii? Jak postrzegana jest w Koranie kobieta? I co jest najważniejsze w byciu muzułmanką?

  Po zamachach w Paryżu w jednym ze szwajcarskich kantonów wprowadzono zakaz noszenia strojów całkowicie zakrywających ciało i twarz. Dotyczy on m.in. kobiet, które noszą burki. Za złamanie zakazu mają grozić wysokie kary. O tym, czy powinien być on wprowadzony w całej Unii Europiejskiej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: kierownikiem Zakładu Islamu Europejskiego UW dr Martą Widy-Behiesse, szefową Centrum Muzułmańskiego w Krakowie Anettą Dziedzic i dziennikarzem Piotrem Ślusarczykiem. Czy według Koranu kobiety powinny się zasłaniać? Jaka jest różnica między burką, nikabem, hidżabem i czadorem?

  Podejrzewano, że terroryści odpowiedzialni za zamachy w Paryżu zbiegli z miejsca zdarzenia. Okazało się, że ukrywali się na północy Paryża. Dziś w nocy w wyniku akcji pojmania terrorystów zginęły trzy osoby, a wielu policjantów zostało rannych. O co walczy państwo islamskie i jaki jest ich cel? Czym jest Kalifat? Zapytaliśmy o to Dr. Wojciecha Szewko, eksperta ds. stosunków międzynarodowych.

  Społeczeństwo coraz bardziej się laicyzuje. Są jednak i tacy, którzy wyrośli w jakiejś wierze i teraz sami wychowują w niej swoje dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy gości o różnych wyznaniach, by porozmawiać z nimi o wychowywaniu w wierze. Na kanapach zasiedli: ateista Marcin Celiński, raper Red - muzułmanin, Justyna Tomańska - katoliczka i Beata Kozikowska - buddystka.

  Dziennikarz Witold Repetowicz niedawno wrócił z Syrii i Iraku, miejsc ogarniętych wojną. W szeregach islamistów są też europejczycy, a także... Polacy! Co najmniej dwudziestu Polaków walczy po stronie Państwa Islamskiego. Jak odnoszą się Kurdowie do europejczyków? Jak bardzo islamiści zagrażają Europie?

  W zamachu na redakcję gazety "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób, w tym czołowi dziennikarze tygodnika oraz dwóch policjantów. O zamach podejrzewa się braci Kouachi - obywateli francuskich, którzy są z pochodzenia Algierczykami. Dla wielu ludzi jest to potwierdzenie teorii, zgodnie z którą to islam jest winny zamachom terrorystycznym. A jakiego Wy jesteście zdania?

  Gangster przerywa milczenie. Tylko u nas opowie o kobietach w mafii. Następnie: nielegalny botoks . W programie także: gwiazdy zdradzą sekrety Natalii Kukulskiej. Ponadto: nie może dotykać mężczyzn, używać perfum i zakładać nogi na nogę, czyli z czym musi się zmierzyć kobieta w islamie? Bądźcie z nami jutro punktualnie o 8.00. Program poprowadzą: Dorota Wellman i Marcin Prokop.