"Wyglądało to jak w pełni wyposażona średniowieczna sala tortur".
Użytkowniczki aplikacji z całego świata postanowiły solidaryzować się z tancerkami. Publikują własne wersje "zakazanego tańca".
Agnieszka Amatullah Wasilewska jest jedną z Polek, które zdecydowały się przejść na islam.
"Egipcjanie, gdyby mogli, to by mi drogę różami usłali".
Trwają mistrzostwa świata w Katarze 2022. Najważniejsza impreza w świecie piłki nożnej rozpoczęła się 20 listopada i potrwa aż do 18 grudnia. Oprócz rozgrywek uwagę mediów zwróciły także tamtejsze kobiety.
22-latka zmarła po zatrzymaniu przez policję religijną.
Każdy wyznawca islamu powinien co najmniej raz w życiu odbyć hadżdż, czyli pielgrzymkę do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej. Na miejscu czeka na niego tawaf, czyli tradycyjny muzułmański rytuał.
Marcin Margielewski w swojej najnowszej książce "Porzuciłam islam, muszę umrzeć" opisał wstrząsającą historię Farity, która za odrzucenie swojej religii została skazana na śmierć. Wyrok wydał na nią własny ojciec. Od tamtej pory Saudyjka ucieka.
Medyna to obok Mekki i Kairuanu jedno ze świętych miejsc dla wyznawców islamu. Miasto to często określa się jako Al-Munawwara, czyli oświecone. Każdego roku przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, podążających śladami proroka Mahometa.
"Talibowie stosują jedną z najbardziej restrykcyjnych form szariatu"
Sytuacja w Afganistanie budzi niepokój całego świata. Trudne położenie tamtejszej ludności cywilnej, w tym kobiet, zmusza do refleksji nad wschodnią kulturą i zasadami, jakimi kierują się wyznawcy islamu. Czy zachodnia rzeczywistość faktycznie tak bardzo różni się od standardów, jakie możemy zaobserwować w krajach muzułmańskich? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Agnieszka Ayşen Kaim oraz dr Magdalena El Ghamari.
Od kilku dni oczy całego świata zwrócone są na Afganistan. W niedzielę (15 sierpnia) talibowie wkroczyli do Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim, w którym nie było już głowy państwa. Całe państwo ogarnął chaos, a o swój los obawiają się głównie kobiety. W mediach społecznościowych dramatyczne relacje publikuje Jagoda Grondecka - Polka, która przebywa w Afganistanie.
Prawo szariatu ma obowiązywać każdego muzułmanina, regulować życie religijne i świeckie. Święta Księga Islamu mówi o zasadach, jakimi należy kierować się w życiu rodzinnym, społecznym, tłumaczy, jak należy traktować innowierców i jakie obowiązki ma każdy muzułmanin. Szariat jest interpretacją zapisów Koranu, hadisów, przypowieści o życiu proroka Mahometa. Według szariatu największą zbrodnią jest odstępstwo od wiary.
Hagia Sophia to jeden z najważniejszych budynków w Stambule. Przez wiele wieków budynek ten był kościołem, później meczetem, a obecnie znajduje się w nim wyjątkowe muzeum, przyciągające turystów z całego świata.
Sinead O'Connor zwierzyła się ze swoich traumatycznych przeżyć w biografii, która właśnie ma swoją premierę. Wydawca książki, Houghton Mifflin, określa publikację jako "zaskakującą relację z życia gwiazdy". Czego się z niej dowiemy?
Życie 13-letniego Nigeryjczyka Omara Farouka skazanego przez sąd islamski w stanie Kano w Nigerii na 10 lat więzienia, a następnie uniewinnionego przez sąd świecki, jest wciąż zagrożone - powiedział w rozmowie z agencją dpa jego prawnik Kola Alapinni.
Kim jest islamista? Słownik języka polskiego podpowiada, że po polsku islamista to przede wszystkim badacz i znawca islamu – naukowiec. Na czy polega jego praca i czym się zajmuje? O tym opowiedzieli nam Anna i Karol Wilczyńscy, pomysłodawcy Laboratorium Pokoju.
Izabela Smolińska-Dahab jest muzułmanką i mieszka w Dubaju od 15 lat. Dlaczego przeszła na islam? Czy jej przemiana dotyczy także sposobu ubierania? Jak jej się żyje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
Szwedka Anna Sundberg przez 16 lat, z własnej woli, żyła wśród muzułmańskich ekstremistów. Jej mężem był Said Arif, członek Al-Kaidy i bliski współpracownik Osamy bin Ladena, kiedyś jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Swoje wspomnienia przedstawia w książce "Żona terrorysty". Jak to możliwe, że przeszła na islam po spotkaniu nieznajomego mężczyzny na ławce w parku? Czy jako kobieta wychowana w Europie nie buntowała się, że jej mąż i grupa, do której należał chce mordować innowierców? Jak czuła się po zamachu na World Trade Center i Pentagon? Czy współczuła rodzinom ofiar? Co z perspektywy było najgorszym doświadczeniem życia wśród radykalnym muzułmanów? Jak dziś wygląda życie Anny Sundberg, z którą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki?
Premier Szydło wezwała ostatnio w Sejmie Europę do wstania z kolan i obudzenia się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będzie opłakiwała swoje dzieci. Była to wypowiedź w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Manchesterze. 75 proc. Polaków sprzeciwia się przyjęciu uchodźców muzułmańskiego wyznania. Jak kampanie wyborcze wpłynęły na ten wynik? Dlaczego zamachy przed 2015 rokiem nie wywołały fali islamofobii? Kto ponosi winę za taki stan rzeczy? I czy nasze obawy są uzasadnione? W Dzień Dobry TVN o zmianach zachodzących w Europie mówili: Joanna Koss-Krauze, Krzysztof Zieliński i dr hab. Michał Bilewicz.
Bianka Zalewska wybrała się do Mosulu by pokazać nam jak wygląda walka muzułmanów z terrorystami z tzw. państwa islamskiego. W studiu Dzień Dobry TVN z dr. Wojciechem Wilkiem - Prezesem Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i Moniką Korowajczyk-Sujkowską – dyrektorem działu pomocy rozwojowej PAH rozmawialiśmy o tym, jak odbudowuje się kraj dotknięty wojną. Jakie wyzwania stoją przed organizacjami niosącymi pomoc i czego najbardziej potrzebują mieszkańcy zniszczonych terenów?
"Widziałem horror. To są ludzie, którzy żyją pięć lat w traumie wojennej. Wychodzisz do pracy i musisz przejść przez aleję snajperów" powiedział Darek Malejonek, który podobnie jak nasz drugi gość Michał Przedlacki niedawno wrócił z Syrii. Jak wygląda sytuacja w Aleppo? Czego potrzebują ludzie, którzy nie zdecydowali się na ucieczkę z terenów objętych działaniami wojennymi?
Okazuje się, że w organizacji ISIS możemy znaleźć obywateli różnych narodowości. Na listach służb wywiadowczych jest aż 40 Polaków. Co skłania naszych rodaków, by wkraczać w takie szeregi? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
Okazuje się, że obraz kobiety w islamie często bywa bardzo mylny. W Polsce mieszka ok. 20-25 tys. Muzułmanek. Większość z nich to konwertytki, które dobrowolnie przeszły na islam. Co motywuje je do zmiany wiary? Czego szukają w islamie? Czy łatwo im dostosować się obowiązujących w islamie zasad? Gościem Dzień Dobry TVN była dziennikarka Anna J. Dudek.
Tym razem Ewa Drzyzga zajęła się tematem, który zainteresuje kobiety rozważające związanie się z muzułmaninem. O tym, jak wygląda małżeństwo z wyznawcą islamu opowiedzą w dzisiejszym odcinku Rozmów w toku cztery Polki.
Kaligrafia jest arabską sztuką ściśle powiązaną z duchowością. A ponieważ islam zakazuje tworzenia wizerunków Proroka, w domach arabskich znajdują się wykaligrafowane wersety Koranu. Dzień Dobry TVN spotkało się z artystą, kaligrafem Abdelkaderem Laarajem, który powiedział nam o marokańskiej sztuce kaligrafowania. Pokazał nam również kaligrafię, nad którą właśnie pracował.
W Polsce mieszka około 30 tys. wyznawców islamu różnych narodowości. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska odwiedziła najstarszy meczet w Polsce - w Kruszynianach na Podlasiu, gdzie spotkała się z imamem Januszem Aleksandrowiczem. Dlaczego w islamie nie można pokazywać wizerunku Boga? Kto może zostać imamem i jakie są jego obowiązki? W jakim języku odbywa się modlitwa? Czy Koran wzywa do walki o religię i w imię religii? Jak postrzegana jest w Koranie kobieta? I co jest najważniejsze w byciu muzułmanką?
Po zamachach w Paryżu w jednym ze szwajcarskich kantonów wprowadzono zakaz noszenia strojów całkowicie zakrywających ciało i twarz. Dotyczy on m.in. kobiet, które noszą burki. Za złamanie zakazu mają grozić wysokie kary. O tym, czy powinien być on wprowadzony w całej Unii Europiejskiej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: kierownikiem Zakładu Islamu Europejskiego UW dr Martą Widy-Behiesse, szefową Centrum Muzułmańskiego w Krakowie Anettą Dziedzic i dziennikarzem Piotrem Ślusarczykiem. Czy według Koranu kobiety powinny się zasłaniać? Jaka jest różnica między burką, nikabem, hidżabem i czadorem?
Podejrzewano, że terroryści odpowiedzialni za zamachy w Paryżu zbiegli z miejsca zdarzenia. Okazało się, że ukrywali się na północy Paryża. Dziś w nocy w wyniku akcji pojmania terrorystów zginęły trzy osoby, a wielu policjantów zostało rannych. O co walczy państwo islamskie i jaki jest ich cel? Czym jest Kalifat? Zapytaliśmy o to Dr. Wojciecha Szewko, eksperta ds. stosunków międzynarodowych.
Społeczeństwo coraz bardziej się laicyzuje. Są jednak i tacy, którzy wyrośli w jakiejś wierze i teraz sami wychowują w niej swoje dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy gości o różnych wyznaniach, by porozmawiać z nimi o wychowywaniu w wierze. Na kanapach zasiedli: ateista Marcin Celiński, raper Red - muzułmanin, Justyna Tomańska - katoliczka i Beata Kozikowska - buddystka.