zaburzenie osobowości

  Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.

  Osobowość dyssocjalna to trwałe zaburzenie osobowości, nazywane także psychopatią. Charakteryzuje się przede wszystkim niezdolnością do nawiązywania zdrowych relacji oraz brakiem głębszych uczuć.

  Zaburzenia osobowości to częste schorzenia psychiatryczne. Wyróżniamy wiele ich rodzajów, jednym z nich jest osobowość paranoiczna, której najbardziej charakterystyczną cechą jest nadmierna podejrzliwość w stosunku do otoczenia oraz wrażliwość na krytykę.

  Osobowość anankastyczna jest jednym z zaburzeń, które zaliczane są do schorzeń psychiatrycznych. Podstawową jej cechą jest nadmierny perfekcjonizm przejawiający się w wielu dziedzinach życia. Tej cesze towarzyszy ciągły niepokój i napięcie emocjonalne.

  Histrioniczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się teatralnym zachowaniem osoby, mającym na celu ściągnięcie na siebie uwagi otoczenia. Towarzyszy mu również wysoka zmienność uczuciowa.

  Zuzanna Melodyjska niedawno usłyszała diagnozę: zaburzenie osobowości typu borderline. Nie poddała się. Utworzyła w Krakowie pierwszą bezpłatną grupę wsparcia dla osób zmagających się z tą przypadłością. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiada o swoich działaniach.

  Nawet 2,5 proc. populacji cierpi na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Choroba cechuje się występowaniem natrętnych i niechcianych myśli oraz czynności, nad którymi trudno zapanować. Schorzenie potrafi znacznie uprzykrzać i dezorganizować życie codzienne.

  Osobowość schizoidalna jest klasyfikowana wśród zaburzeń psychiatrycznych. Człowiek z taką osobowością wydaje się chłodny emocjonalnie i zdystansowany, jednak tak naprawdę pragnie miłości i bliskości. Diagnostyka opiera się na stwierdzeniu cech typowych według wytycznych psychiatrycznych.

  Szczęśliwy związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu to marzenie wielu osób. Z trudnościami w budowaniu relacji może zmagać się każdy, jednak osoby cierpiące na zaburzenia osobowości spotykają na tej niełatwej drodze o wiele więcej przeszkód. Borderline to poważna dysfunkcja, która wnosi w życie chaos i uzależnia od skrajnych emocji. Nie można traktować jej jako choroby, a jednak często odbiera ona ludziom szansę na odnalezienie miłości i cennego poczucia bezpieczeństwa.

  Julia Wróblewska ma zaledwie 22 lata, a już zdążyła doświadczyć wielu traumatycznych przeżyć. W rozmowie z Oskarem Netkowskim dla serwisu dziendobry.tvn.pl aktorka zwierzyła się z problemów ze zdrowiem psychicznym. To pierwszy raz, kiedy gwiazda tak otwarcie wyznała, co jej dolega.

  Już od wielu miesięcy wiadomo, że Julia Wróblewska boryka się z problemami psychicznymi. 21-letnia aktorka nie ukrywa, że bierze leki i przeżywa trudne chwile. Jej najnowszy post jednak szczególnie zaniepokoił fanów. Informuje w nim: "Nie chcę pokazywać się Wam w takim stanie".

  Mają zaburzoną osobowość, czyli cierpią na trwały deficyt pewnych zachowań. Przejawiają zachowania patologiczne, jednak na co dzień nie rzucają się w oczy. Okazuje się, że aspekt psychologiczny mordercy jest dla nas bardzo interesujący. Co musi zadziać się w umyśle seryjnego mordercy, że dopuszcza się zbrodni? Jak go rozpoznać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Łukasza Wrońskiego, psychologa klinicznego, biegłego sądowego i autora książek o seryjnych mordercach.

  Zespół Münchhausena jest ciężkim zaburzeniem osobowości polegającym na wywoływaniu u siebie objawów somatycznych. Celem takiego zachowania jest wymuszenia na personelu medycznym hospitalizacji. Pacjenci domagają się często operacji chirurgicznych. Niestety zbędne interwencje mogą doprowadzić do kalectwa. Kluczowa dla dobra pacjenta jest więc współpraca psychiatrów z lekarzami innych specjalizacji. Z czego może wynikać to schorzenie? Jak często występuje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr Sławomira Murawca.