Wrzody, nerwica, ból żołądka to pojęcia często współistniejące ze sobą. Rozpoznanie nerwicy żołądkowej wymaga podjęcia odpowiedniej diagnostyki różnicowej. Jak przebiega nerwica żołądka? Objawy tej choroby nie są specyficzne. Należy jednak nadmienić, że pojęcie nerwicy żołądka nie występuje w nomenklaturze medycznej, a jedynie pojawia się w potocznym języku, obejmując poniekąd zespół objawów na tle nerwicowym.
Jak przebiega nerwica żołądka? Objawy
Przewlekły stres, napięcie emocjonalne, ciągły pośpiech i nadmiar pracy sprzyjają pojawieniu się objawów nerwicy żołądka i jelit.
Do objawów zalicza się w szczególności:
- nudności,
- wymioty,
- zgagę,
- biegunki lub wzdęcia,
- uczucie przelewania w brzuchu,
- burczenie w brzuchu,
- utratę apetytu.
Przeszczep serca
Kolejnym zgłaszanym objawem jest uczucie pieczenia za mostkiem. Warto wiedzieć, na co może wskazywać ucisk żołądka – nerwica żołądkowo-jelitowa to jedna z możliwych przyczyn tej dolegliwości. Osobom cierpiącym na to schorzenie doskwierają nie tylko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ale także niepokój, rozdrażnienie czy problemy ze snem. Nerwica żołądka, zwłaszcza u dzieci, to poważna dolegliwość, obniżająca jakość życia chorych.
Nerwica żołądka – leczenie farmakologiczne
W leczeniu schorzenia, jakim jest nerwica żołądka, stosuje się leki o działaniu objawowym, tj.: leki przeciwbiegunkowe (loperamid), rozkurczowe (drotawerynę, hioscynę), łagodzące wzdęcia (simetikon) i zaparcia (trimebutynę). Można rozważyć także podanie leków łagodzących uczucie lęku, niepokoju, poprawiających nastrój czy ułatwiających zasypianie.
Najczęściej podawanymi lekami są:
- antydepresanty: selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), tj. sertralina, paroksetyna, fluoksetyna, fluwoksamina, citalopram lub escitalopram; oraz inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), np. wenlafaksyna,
- benzodiazepiny, np. estazolam, alprazolam,
- hydroksyzyna.
Największe zastosowanie w leczeniu nerwicy żołądka mają leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI, które dodatkowo wykazują aktywność przeciwlękową, a niektóre również działają uspokajająco, ułatwiając zasypianie. Wskazane są do dłuższej terapii, trwającej 6-12 miesięcy, ze stałą kontrolą stanu zdrowia chorego. Benzodiazepiny powinny być stosowane wyłącznie doraźnie, ze względu na ryzyko uzależnienia oraz niepożądane działania uboczne. Leczenie farmakologiczne nie rozwiązuje przyczyny choroby, a jedynie łagodzi jej objawy.
Leczenie niefarmakologiczne nerwicy żołądka
Podstawą postępowania leczniczego w nerwicy żołądka powinna być psychoterapia, która pozwala dotrzeć do przyczyny zaburzenia. Psychoterapia pomaga choremu zrozumieć i zaakceptować swój stan. Ma na celu zmianę podejścia chorego do pojawiających się trudności życiowych i sytuacji stresujących. Jest metodą leczenia nerwicy żołądka rekomendowaną przez światowe towarzystwa psychiatryczne.
Szczególnie zalecana w przypadku dolegliwości, którym towarzyszy napięcie, niepokój, obawy, czy poczucie bezradności. Dąży się nie tylko do wyeliminowania objawów choroby, ale przede wszystkim do powrotu chorego do normalnego funkcjonowania na płaszczyźnie psychicznej, społecznej i fizycznej. Rodzaj psychoterapii powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb chorego, uwzględniając jego osobowość, zgłaszane problemy oraz stopień zaawansowania choroby.
Nerwica żołądka – leczenie ziołami i inne domowe sposoby
Istnieje wiele domowych metod i środków, które mogą przynieść ulgę osobom cierpiącym na nerwicę żołądka. Jednym z najlepszych sposobów jest picie świeżo przygotowanych naparów z ziół.
W przypadku łagodnych stanów napięcia w nerwicy żołądka pomocne mogą być następujące surowce:
- liść melisy lekarskiej (działa uspokajająco, sprawdza się w zaburzeniach przewodu pokarmowego),
- kwiat lawendy lekarskiej (wskazany w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz dolegliwościach pokarmowych na tle nerwowym jako środek uspokajający),
- liść mięty pieprzowej (polecany w dolegliwościach trawiennych jako środek rozkurczający),
- korzeń kozłka lekarskiego (działa uspokajająco i lekko nasennie, zmniejsza nadpobudliwość nerwową),
- ziele dziurawca zwyczajnego (działa rozkurczająco na mięśniówkę gładką i łagodzi zaburzenia układu pokarmowego).
W leczeniu nerwicy żołądkowej domowe sposoby przynoszą nieocenioną pomocą.
Nerwica żołądka a dieta i sposób odżywiania się
Bardzo ważnym krokiem w leczeniu nerwicy żołądkowo-jelitowej jest także zmiana sposobów żywienia. Warto zdecydować się na dietę lekkostrawną oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Aktywny tryb życia pozwala osiągnąć lub przywrócić lepsze funkcje trawienne i reguluje rytm jelitowy. Umiarkowana aktywność fizyczna obejmuje, np. chodzenie do szkoły, pracy lub sklepu, spacerowanie dla przyjemności lub wyprowadzanie psa.
Zobacz także:
- Nerwica lękowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak się ją leczy?
- Nerwica – objawy oraz leczenie choroby. Jak prawidłowo rozpoznać nerwicę?
- Znana TikTokerka o zaburzeniach lękowych i atakach paniki: "Straciłam kontrolę nad sobą, myślałam, że umieram"
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. krisanapong detraphiphat / Getty Images