Muzykoterapia na oddziałach neonatologicznych. Jakich utworów słuchają wcześniaki?

Muzykoterapia na oddziałach neonatologicznych. Jakich utworów słuchają wcześniaki?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ukulele dla wcześniaków - coś więcej niż terapia - napisy
Ukulele dla wcześniaków - coś więcej niż terapia - napisy
Ukulele dla wcześniaków - coś więcej niż terapia
Ukulele dla wcześniaków - coś więcej niż terapia

Ukulele, a czasami także bęben morski czy harfa to instrumenty, które można zobaczyć na oddziałach neonatologicznych w Polsce. Służą do muzykoterapii wcześniaków, która pomaga w leczeniu, a także w budowaniu więzi rodzinnych.

Wpływ muzyki na leczenie i dobrostan

Spokojne melodie wygrywane na instrumentach, zwłaszcza strunowych, potrafią koić zmysły. Wiedzą o tym doskonale mamy i lekarze obecni na oddziałach neonatologicznych. O swoim doświadczeniu z muzykoterapią opowiedziała w naszym materiale Katarzyna Maiano, mama wcześniaka.

- Lucia urodziła się w siódmym miesiącu ciąży, także 28 tydzień, mając 1100 gram i musiała zostać prawie że od razu po godzinie zaintubowana i potem to już była taka długa, długa droga, przez którą przechodziła - mówiła.

- Pani Kasia od początku była otwarta na muzykoterapię, angażowała się w proces terapeutyczny i to się przyłożyło później na efekty, które widziałyśmy na każdej sesji podczas wspólnej pracy - powiedziała Weronika Serwa, muzykoterapeutka.

Podczas sesji saturacja dziewczynki się uspokajała, a Katarzyna sama nauczyła się gry na ukulele.

Wpływ muzykoterapii na wcześniaki

Jak podkreśliła prof. dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, muzykoterapia jest częścią holistycznego podejścia do pacjenta. - Który potrzebuje nie tylko diagnostyki, nie tylko leczenia i procedur medycznych, ale czasami psychoterapii i terapii muzyką - powiedziała.

Jak dobiera się utwory do sesji? - Pytam rodziców, czy były u was takie sytuacje, czy było coś, co szczególnie często słuchała mama w czasie ciąży. Może jakaś ulubiona kołysanka, którą sama kojarzy z czasów dzieciństwa, ale też to są utwory, które są słuchane przez nas, osoby dorosłe, na co dzień. Wtedy moim zadaniem jest tak zmodyfikować ten utwór, żeby był dostępny dla dzieci, czyli na przykład zwolnić tempo tego utworu, dostosować go do możliwości słuchowych i odbioru dzieci - mówiła Weronika Serwa.

Więcej w materiale wideo na górze strony.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości