Aż 86 osób trafiło do szpitala. Powodem ich hospitalizacji było zatrucie mięsem żółwia. Wśród poszkodowanych znalazły się dzieci. Niestety lekarze nie zdołali uratować ośmiorga z nich. W jakim stanie są pozostali pacjenci?
"Najlepszy, jak dotąd film" - komentowali internauci.
"Wyciągnęli ją z łóżka i maczetą odrąbali rękę".
Wśród objawów schorzenia wymienia się m.in. krwawienie z różnych części ciała oraz gorączkę.
Kabula Nkalango zdecydowała się na odważne wyznania dotyczące jej przeszłości.
Karen Kyabega otrzymała nagrodę "Interstudent 2021". To wyróżnienie przyznawane najlepszym zagranicznym studentom kształcącym się w Polsce. Właśnie kończy naukę na poziomie licencjackim i chce kontynuować naukę w Warszawie.
"Mają przyśpieszony kurs empatii".
W sierpniu tego roku lekarze ginekolodzy odwiedzili Tanzanię. Wśród specjalistów, którzy pomagali w najbiedniejszym kraju Afryki, byli medycy z Karkowa. Robert Jach i Andrzej Zmaczyński mieli szczególną misję.
Martyna Wojciechowska od lat pomaga kobietom na całym świecie i zachęca ludzi do bezinteresownej pomocy. Teraz posunęła się jednak o krok dalej i wystawiła na aukcję spotkanie z własną osobą. Ma nadzieję, że środki zebrane w ten sposób uszczęśliwią ludzi w Afryce.
Martyna Wojciechowska w 2017 roku adoptowała Kabulę, nastolatkę z Tanzanii, która urodziła się z albinizmem. Podróżniczka wspiera swoją córkę i kibicuje jej, gdy spełnia marzenia i realizuje pasje. Tym razem pokazała fanom, jak Kabula pięknie śpiewa. Nagranie podbiło serca internautów.
W kolejnym odcinku "One Night Squad" na uczestników czekały luksusy, których nie mieli jeszcze okazji doświadczyć na Zanzibarze. Z kolei grupa nocująca na plaży odkryła zupełnie inne oblicze wyspy - dalekie od idyllicznej wakacyjnej destynacji.
Michał Miziarski i Dorota Kacperek to para, która zakochała się w afrykańskiej modzie i postanowiła ją przenieść do Polski. Ich kolorowe projekty podbijają rynek i wyprzedają się w mgnieniu oka. Teraz, o sukcesie swojej marki Pole Pole opowiedzieli w rozmowie z redaktor mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabiną Ziębą.
W wielu krajach rozwijających się ciąża i poród to jedne z głównych zagrożeń dla życia oraz zdrowia młodych kobiet. Najgorzej pod tym względem jest w Tanzanii, gdzie na sto tysięcy mieszkańców przypada tylko jeden lekarz. W Dzień Dobry TVN o tym problemie opowiedziała Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej PMM.
Ojciec Ditrick Julius Sanga z Tanzanii w zeszłym roku w warszawskim Orszaku Trzech Króli wzbudził powszechne zainteresowanie. Wcielił się wówczas w postać króla afrykańskiego i przemierzył warszawską starówkę na wielbłądzie. Teraz w Polsce jest już trzy lata. Jak mu się żyje w naszym kraju?
Zosia Kiestrzyn to licealistka, która uczęszcza do szkoły w Afryce. Uczennica otrzymała stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata, dzięki czemu mogła rozpocząć dwuletnią przygodę naukową w United World College East Africa w Tanzanii. Jak wygląda jej życie z dala od domu? O tym opowiedziała nam sama Zofia oraz jej mama Anna Kiestrzyn.
Tanzania należy do najbiedniejszych krajów na świecie. Brak tam jedzenia czy specjalistycznej opieki medycznej, a do szpitala trzeba przemieszczać się pieszo aż kilkadziesiąt kilometrów. Szczególnie przyszłe mamy muszą się zmagać z wielkimi trudnościami.
"Ona jest najdoskonalszym dowodem na to, że niemożliwe nie istnieje" – tak swego czasu Martyna Wojciechowska opisała swoją adoptowaną córkę Kabulę. 21-letnia dziś dziewczyna wciąż rozwija się i realizuje nowe pasje.
Piaszczyste plaże, dzikie zwierzęta i bogactwo egzotycznej roślinności – Tanzania przypomina raj na ziemi i chyba istotnie nim jest! Klimat podrównikowy to gwarancja ciepłej, słonecznej pogody, jaką zawsze może się poszczycić Afryka. Tanzania to także świetna baza wypadowa do innych ciekawych miejsc na Czarnym Kontynencie, jak np. wyspa Zanzibar, Zambia czy Mozambik. Tanzania i jej mieszkańcy zarażą Cię pozytywną energią, której nigdy im nie brakuje.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Martynę Wojciechowską i Kabulę Nkalango, bohaterkę programu "Kobieta na krańcu świata". Kabula jest albinoską i pochodzi z Tanzanii. Z powodu swojej inności została okaleczona. W Tanzanii na ludzi dotkniętych albinizmem poluje się jak na zwierzęta. Martynę na tyle poruszyła historia Kabuli, że postanowiła ją adoptować. Dziś się przyjaźnią. Kabula odwiedziła swoją przyszywaną mamę w Polsce. Jak się jej tu podoba? Jakie Kabula ma plany?
W kolejnym odcinku Kobiety na krańcu świata Martyna Wojciechowska zabiera nas do Tanzanii, do plemienia Kurya, w którym istnieje tradycja zwana nyumba ntobhu, czyli „dom kobiet”. Zgodnie z nią kobieta może poślubić kobietę. Nie ma to jednak związku z homoseksualizmem. Czy te nieformalne związki są akceptowane przez władze Tanzanii? Dlaczego kobiety tworzą takie domy? Martynę była gościem Dzień Dobry TVN.
W niedzielę we Wrocławiu Dzień Dobry TVN kończy podróż do swoich widzów. Będzie filmowo: Ryan Gosling i Katarzyna Figura, a potem śpiewająco: Ewelina Lisowska, a także bardzo rozmownie: na czacie dawno niewidziany Piotr Kupicha. Nie zabraknie ważnych spraw: sztuczna nerka, malutki Kamil i cud nie tylko medyczny. A na koniec Martyna Wojciechowska o ciemnej stronie Tanzanii. Bądźcie z nami o 8.30!
Ich tradycyjny strój to chusta na ramionach. Odsłonięte - to przejaw braku szacunku. Drugą najważniejszą rzeczą jest biżuteria i ozdoby. Od pokoleń tworzą prawdziwe i niespotykane dzieła sztuki. Jednak jest i druga strona Masajów - tam kobieta nie ma nic do powiedzenia, więc milczy. Zobaczcie reportaż z kraju, w których szesnastolatka wychodzi za starca.
Kabula Nkalango:"Albinosi są w niebezpieczeństwie,...,na albinosów się poluje, albinosi są krojeni na kawałki...". Martyna Wojciechowska odwiedziła Tanzanię, kraj w którym, w skutek przesądów szerzonych przez szamanów, poluje się na ludzi!