Misja JUICE - transmisja
Rakieta Ariane 5 jest gotowa do startu z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Oznacza to, że przygotowania do startu misji JUICE dobiegają końca. Jak możemy przeczytać na TVN Meteo "jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dzisiaj o godzinie 9:15 czasu lokalnego (w Polsce będzie wtedy godzina 14:15) wyniesie ona w przestrzeń pozaziemską sondę JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer, czyli "eksploracja lodowych księżyców Jowisza"), która poleci w stronę największej planety Układu Słonecznego".
Jak przekazała Gabriela Ravera, dyrektor operacji naziemnych misji JUICE : - Nasze stacje naziemne są gotowe do startu.
Z tej okazji będzie miał miejsce program specjalny oraz transmisja startu misji JUICE od godziny 14:00 w TVN24 BIS i TVN24 GO. Poprowadzi go Hubert Kijek.
Na czym polega misja JUICE?
Celem misji jest zbadanie Jowisza oraz jego trzech dużych księżyców - Ganimedesa, Kallisto oraz Europy, które pokryte są grubą warstwą lodu. Badacze chcą sprawdzić, czy pod lodową skorupą znajdują się oceany płynnej wody. Księżyc Europa może być jednym z miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie mogą panować warunki do podtrzymania życia.
Sonda zbada także samego Jowisza oraz jego otoczenie. Przeprowadzone mają zostać badania atmosfery, środowiska magnetycznego planety, wulkanicznego księżyca Io, a także mniejszych księżyców. Badacze chcą dowiedzieć się, jak z upływem czasu zmieniła się warstwa atmosferyczna Jowisza oraz dlaczego zmniejsza się Wielka Czerwona Plama. W planach jest także zbadanie zórz polarnych gazowego olbrzyma i jego pierścieni.
Misja realizowana jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). W projekcie współpracuje również NASA, japońska agencja kosmiczna JAXA oraz izraelska agencja kosmiczna ISA. Wkład techniczny i naukowy w misję ma również Polska - Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) odpowiadało za przygotowanie jednego z kluczowych instrumentów sondy - RPWI (ang. Radio & Plasma Waves Investigation).
Kiedy sonda misji JUICE dotrze do Jowisza?
Dotarcie sondy nie będzie proste. W sierpniu 2024 roku ponownie minie Ziemię i Księżyc, a rok później przeleci obok Wenus. W sierpniu 2026 i 2029 roku ponownie minie Ziemię. Są to tzw. asysty grawitacyjne, które umożliwiają skierowanie obiektu na właściwe tory. Sonda dotrze na Jowisza w lipcu 2031 roku, czyli za 8 lat. W grudniu 2034 roku wejdzie na orbitę wokół Ganimedesa. Od lipca 2031 roku do listopada 2034 roku obiekt będzie wykonywał 35 przelotów w pobliżu lodowych księżyców gazowego olbrzyma.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Spektakularne odkrycie w kosmosie. Jowisz nowym rekordzistą
- Zdjęcia Europy - sonda Juno pokazała szczegółowy obraz księżyca Jowisza. Tak dokładnych zdjęć nie widzieliśmy od 22 lat
- Czy jesteśmy w stanie ocalić Ziemię przed asteroidami? Misja DART zakończona sukcesem. Zobacz zdjęcia
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images