Zdjęcia Europy - sonda Juno pokazała szczegółowy obraz księżyca Jowisza. Tak dokładnych zdjęć nie widzieliśmy od 22 lat

Księżyc Europa
Zdjęcia Europy - sonda Juno pokazała szczegółowy obraz księżyca Jowisza
Źródło: Claudio Caridi/Getty Images
Sonda Juno, należąca do NASA, wykonała przelot w pobliżu księżyca Jowisza - Europy. To najbliższy lot od 22 lat. W efekcie możemy oglądać szczegółowe zdjęcia ciała niebieskiego. Co na nich widać?

Zdjęcia księżyca Jowisza - Europy

Europa to szósty co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym. Ostatni raz ciało niebieskie sfotografowała sonda NASA - Gaileo. Zdjęcia, zarówno poprzednie, jak i najnowsze, ukazują lodowy krajobraz. Naukowców intryguje, co znajduje się pod skorupą lodu.

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana

Na najnowszych zdjęciach, które wykonała sonda Juno widać długie pęknięcia przecinające lodową powierzchnię Księżyca. Fotografie zostały wykonane z wysokości 352 kilometrów i widać tzw. Annwn Regio, które znajduje się w pobliżu równika Europy. Według naukowców pęknięcia mogą potwierdzić istnienie oceanu na księżycu Jowisza. Woda skryta pod lodową powierzchnią może tworzyć takie pęknięcia poprzez wznoszące się i opadające prądy. Ponadto na zdjęciach widoczny jest kontrast między światłem a cieniem, dzięki którym możliwe jest zaobserwowanie nierówności terenu. 

Misja badawcza Europy

Sonda Jun bada układ Jowisza od 2016 roku. Na zebranie informacji o jego księżycu - Europie, miała zaledwie 2 godziny. Dzięki temu powstały fotografie o rozdzielczości 1 km na piksel. Sonda porusza się z prędkością prawie 85 tysięcy kilometrów na godzinę. Według Scotta Botona, głównego badacza Juno z Southwest Research Institute w San Antonio, przelot Juno jest wielkim sukcesem.

NASA pracuje nad misją Europa Clipper, która ma zbliżyć się do księżyca w 2030 roku, a wystartować w 2024 roku. Sonda Europa Clipper ma badać lodową skorupę Księżyca oraz znajdujące się pod nią zbiorniki, prawdopodobnie ciekłej wody. Ma to pozwolić na ocenienie, czy na ciele niebieskim możliwe jest istnienie życia.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości