Nadchodzi hybrydowe zaćmienie Słońca - Ningaloo. Co będzie widoczne na niebie?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Już wkrótce będzie miało miejsce niezwykłe zjawisko astronomiczne - hybrydowe zaćmienie Słońca, nazwane także Ningaloo. Co to oznacza i czy w Polsce będzie można je oglądać?

Hybrydowe zaćmienie Słońca w kwietniu

20 kwietnia będzie można podziwiać niezwykłe zjawisko astronomiczne - hybrydowe zaćmienie Słońca. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia będą dwa zaćmienia - obrączkowe i całkowite. To nie lada gratka dla fanów astronomii i nietypowych zjawisk. Jednocześnie, jest to jeden z najrzadszych na niebie widoków.

- To niezwykle rzadka sytuacja, gdy Księżyc rzucający cień na naszą planetę jest w tak szczególnej odległości od Ziemi, że na skutek jej krzywizny w jednym miejscu jego odległość od powierzchni pozwala zobaczyć zaćmienie całkowite, ale w innych jest ona już zbyt duża i dochodzi do zaćmienia obrączkowego - napisał na Faceboku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Słońce najpierw zostanie całkowicie zasłonięte, a następnie będzie można obserwować ognistą, złotą obrączkę, jaka z niego na chwilę zostanie. Jak wyjaśnił we wpisie Karol Wójcicki, "zaćmienie obrączkowe powstaje wtedy, gdy obserwowana na niebie średnica tarczy Księżyca podczas zaćmienia jest odrobinę mniejsza od średnicy tarczy Słońca. Wtedy Księżyc nie jest w stanie zasłonić całej tarczy naszej gwiazdy i podczas fazy maksymalnej na niebie obserwujemy właśnie taki słoneczny pierścień. W czasie zaćmienia całkowitego tarcza Księżyca w całości zasłania Słońce". 

Czy hybrydowe zaćmienia Słońca będzie widoczne w Polsce?

Niestety to fenomenalne zjawisko nie będzie widoczne w Polsce. Kto i gdzie zatem będzie mógł je obserwować?

Hybrydowe zaćmienie Słońca rozpocznie się 20 kwietnia o godzinie 3:34, a punkt kulminacyjny nastąpi o 6:16. Nasza gwiazda przestanie być widoczna o 8:59. Obserwować je będzie można jedynie na niewielkim fragmencie półwyspu w północno-zachodniej Australii, Timorze Wschodnim i Papui Zachodniej. Zjawisko to nazwano zaćmieniem "Ningaloo", co w języku rdzennej australijskiej ludności oznacza pelerynę.

Najbliższe zaćmienie Słońca w Polsce będzie miało miejsce dopiero za dwa lata - 29 marca 2025 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Sorin Furcoi/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana