Polscy lekarze ratują serca w Rwandzie. "Tam dzieje się magia"

Polscy lekarze ratują serca w Rwandzie. "Tam dzieje się magia"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polscy lekarze ratują serca w Rwandzie
Polscy lekarze ratują serca w Rwandzie
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Troje lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego zaangażowało się w misję pomocy pacjentom kardiologicznie chorym w Kigali w Rwandze. Ich głównym celem jest stworzenie tam samodzielnej jednostki wykonującej operacje kardiochirurgiczne, a także przeszkolenie personelu medycznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy anestezjolog lek. Monikę Rosiński oraz kardiochirurga dr. n. med. Wojciecha Karolaka, którzy opowiedzieli nam, co zostali na miejscu, a także, na jakie choroby serca najczęściej chorują mieszkańcy Rwandy.

Ratują serca w Rwandzie

Troje lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego – kardiochirurg dr Wojciech Karolak oraz anestezjolodzy lek. Monika Rosiński i prof. Romuald Lango ratują serca osób kardiologicznie chorych w Rwandze. Lekarze we współpracy ze szpitalem w Dalhousie University w Halifaxie w Kanadzie szkolą personel medyczny, wykonując razem z nimi operacje. 

Inicjatywa funkcjonuje pod nazwą "Canadian Rwanda Open Heart Project" i jest całkowicie charytatywna, personel medyczny nie pobiera wynagrodzenia za swoje zaangażowanie i wykonywaną pracę. Pierwszy wyjazd, w którym wzięli udział był w maju 2023 r. i w 5 dni lekarze przeprowadzili 7 operacji na otwartym sercu. 

- Kardiologia w Rwandzie największy problem ma z małym dostępem, bo sam poziom jest dobry, oni mają dużą wiedzę - stwierdził dr n. med. Wojciech Karolak.

W Rwandzie najbardziej problematyczne są małe rzeczy, na które w Polsce lekarze nawet nie zwracają uwagi. - Problemy, które tam napotkaliśmy to przede wszystkim drobiazgi, na przykład drobny plastikowy sprzęt był bardzo dużym problemem - wyznała lek. Monika Rosiński.

- Przy kolejnej misji zorganizowaliśmy już ten sprzęt z Polski. W Rwandzie te drobne rzeczy decydują o życiu ludzkim, to są jednorazowe strzykawki, igły, dla nas to jest oczywiste, że w każdym szpitalu to jest - dodała.

Problemy zdrowotne mieszkańców Rwandy

W Rwandzie chorzy trafiają do kardiologów w bardzo złym stanie. - Oni nie wiedzą o tym, że często podstawowe choroby, takie jak angina mogą przekształcić się w zagrożenie życia - ze smutkiem przyznał dr n. med. Wojciech Karolak.

Lekarze operowali nie tylko dorosłych, ale także dzieci. - Te wady, które tam widzieliśmy, u nas po prostu ich nie ma - dodała lek. Monika Rosińska.

Kardiochirurga Wojciecha Karolaka najbardziej dotykają spotkania z pacjentami chwilę przed operacją. - To są często młodzi ludzie, mają rodzinę, dzieci, walczą o to życie. Widać rozpacz i oni proszą o drugą szansę - powiedział.

- Tam całe rodziny przybywają do szpitala, całe pokolenia. - dodała anestezjolog. - Po operacji dla nich często dzieje się magia - podsumowała.

Zachęcamy do wsparcia zrzutki, której celem jest pomoc Rwandzie w stworzeniu pierwszego samodzielnego Oddziału Kardiochirurgicznego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości