Dlaczego warto się targować?
Nasza gościni nie ma wątpliwości, że Polacy nie są wyjątkowo przychylni targowaniu się. Istnieje przekonanie, że w kraju nad Wisłą nie wypada negocjować cen. Z jej obserwacji wynika, że większą odwagę do dyskusji ze sprzedawcami mają starsze osoby. Młodsze pokolenia paraliżuje wstyd. Dobrze jest go pokonać, bo można więcej zyskać niż stracić.
- To nie jest tak, że nas na coś nie stać, to jest kwestia tego, na ile sprawdzamy się w akcji w codziennym życiu. Często ze strachu przed negocjacjami nie pytamy o obniżkę ceny. Na samym starcie mamy utracone negocjacje, bo do nich nie podchodzimy. A w gruncie rzeczy mamy 50 proc. szans - mówiła Elżbieta Sawczuk.
Doświadczenie, które wyniosła z pracy, owocuje w codziennym życiu. Elżbieta Sawczuk jest przekonana, że targowania można się nauczyć i nawet je polubić.
- 16 lat pracuje w sprzedaży. Życie nauczyło mnie po stronie handlowca, jak się targować. Potrafię to wykorzystać w praktyce jako klient. Ale moi znajomi, kiedy widzą mnie w akcji, też zaczynają się targować. My w Polsce wstydzimy się targować, traktujemy to jako ujmę. Ale kiedy zaczynamy to obserwować, jest to dla nas coraz bardziej naturalne - dodała.
Jak skutecznie się targować?
Na początku należy po prostu zrozumieć, na czym polegają negocjacje. To nic innego jak próba ustalenia między jedną a drugą stroną najlepszego rozwiązania, które wszystkich zadowala. - Sprzedawcy zawyżają ceny specjalnie, bo wiedzą, że możemy podejść do negocjacji. Mówi się, że można negocjować ciuchy w aplikacjach, samochód czy spotkanie, bo to się godzi, ale w galeriach handlowych nie wypada. Okazuje się, że tam też mamy możliwości negocjacyjne. Zawsze pytam: "a jaki rabat mogłabym dostać, o ile tę cenę możecie mi państwo obniżyć". Zakładam już, że mogą to zrobić - mówiła ekspertka.
Czy targowania można się nauczyć?
Zapytaliśmy w naszych mediach społecznościowych, czy nasi widzowie i czytelnicy lubią się targować. Według przeprowadzonych badań w tej procedurze odnajduje się 15 proc. kobiet i 55 proc. mężczyzn. Równocześnie okazuje się, że to kobiety częściej otrzymują zniżki, niż mężczyźni.
Zobacz wideo: Czy targowania można się nauczyć?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sylwia Lipka o życiu dyktowanym przez anoreksję. "Schudłam 35 kilogramów w 4 miesiące"
- Kurdej-Szatan ze łzami w oczach mówi o osobach z niepełnosprawnościami. "Powinniśmy się od nich uczyć"
- Patricia Kazadi przeżyła piekło depresji i myśli samobójczych. "Wybaczam, ale nie zapominam"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: B. Dajnowski, R. Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN