Targować się można nie tylko na bazarze. Poznaj skuteczne triki negocjowania cen

Źródło: Dzień Dobry TVN
ABC skutecznego targowania się
ABC skutecznego targowania się
Czy targowania można się nauczyć?
Czy targowania można się nauczyć?
Elżbieta Sawczuk, trenerka sprzedaży i negocjacji, targuje się zawsze wtedy, kiedy tylko może. Do naśladowania swojej postawy zachęca także innych. W studiu Dzień Dobry TVN podkreśliła, nie ma w tym nic wstydliwego i warto negocjować cenę zawsze, kiedy coś kupujemy. To jedyny sposób, by, wydając pieniądze, nieco ich oszczędzić.

Dlaczego warto się targować?

Nasza gościni nie ma wątpliwości, że Polacy nie są wyjątkowo przychylni targowaniu się. Istnieje przekonanie, że w kraju nad Wisłą nie wypada negocjować cen. Z jej obserwacji wynika, że większą odwagę do dyskusji ze sprzedawcami mają starsze osoby. Młodsze pokolenia paraliżuje wstyd. Dobrze jest go pokonać, bo można więcej zyskać niż stracić.

- To nie jest tak, że nas na coś nie stać, to jest kwestia tego, na ile sprawdzamy się w akcji w codziennym życiu. Często ze strachu przed negocjacjami nie pytamy o obniżkę ceny. Na samym starcie mamy utracone negocjacje, bo do nich nie podchodzimy. A w gruncie rzeczy mamy 50 proc. szans - mówiła Elżbieta Sawczuk.

Doświadczenie, które wyniosła z pracy, owocuje w codziennym życiu. Elżbieta Sawczuk jest przekonana, że targowania można się nauczyć i nawet je polubić.

- 16 lat pracuje w sprzedaży. Życie nauczyło mnie po stronie handlowca, jak się targować. Potrafię to wykorzystać w praktyce jako klient. Ale moi znajomi, kiedy widzą mnie w akcji, też zaczynają się targować. My w Polsce wstydzimy się targować, traktujemy to jako ujmę. Ale kiedy zaczynamy to obserwować, jest to dla nas coraz bardziej naturalne - dodała.

Jak skutecznie się targować?

Na początku należy po prostu zrozumieć, na czym polegają negocjacje. To nic innego jak próba ustalenia między jedną a drugą stroną najlepszego rozwiązania, które wszystkich zadowala. - Sprzedawcy zawyżają ceny specjalnie, bo wiedzą, że możemy podejść do negocjacji. Mówi się, że można negocjować ciuchy w aplikacjach, samochód czy spotkanie, bo to się godzi, ale w galeriach handlowych nie wypada. Okazuje się, że tam też mamy możliwości negocjacyjne. Zawsze pytam: "a jaki rabat mogłabym dostać, o ile tę cenę możecie mi państwo obniżyć". Zakładam już, że mogą to zrobić - mówiła ekspertka.

Czy targowania można się nauczyć?

Zapytaliśmy w naszych mediach społecznościowych, czy nasi widzowie i czytelnicy lubią się targować. Według przeprowadzonych badań w tej procedurze odnajduje się 15 proc. kobiet i 55 proc. mężczyzn. Równocześnie okazuje się, że to kobiety częściej otrzymują zniżki, niż mężczyźni.

Zobacz wideo: Czy targowania można się nauczyć?

Czy targowania można się nauczyć?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: B. Dajnowski, R. Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzice Ani Starmach przekazali ogromy dar, Małgorzata Potocka opowiedziała o podstępnej chorobie. Co wydarzyło się we wtorek?

Rodzice Ani Starmach przekazali ogromy dar, Małgorzata Potocka opowiedziała o podstępnej chorobie. Co wydarzyło się we wtorek?

Planujesz ciążę? Korzystaj ze słońca, ale rozsądnie

Planujesz ciążę? Korzystaj ze słońca, ale rozsądnie

Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. "Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?"

Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. "Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?"

Jak określić wiek psa? Przelicznik psiego wieku na ludzkie lata

Jak określić wiek psa? Przelicznik psiego wieku na ludzkie lata

Koszmarny wypadek na Pomorzu. Kobiecie grożą 2 lata więzienia

Koszmarny wypadek na Pomorzu. Kobiecie grożą 2 lata więzienia

Rośnie liczba tzw. pożarów zombie. Co to takiego?

Rośnie liczba tzw. pożarów zombie. Co to takiego?

Tyle klienci są w stanie zapłacić za luksusowe zakupy. "Ogromne wrażenie"

Tyle klienci są w stanie zapłacić za luksusowe zakupy. "Ogromne wrażenie"

Czy wypada pytać o finanse innych? Trenerka etykiety rozwiewa wątpliwości

Czy wypada pytać o finanse innych? Trenerka etykiety rozwiewa wątpliwości

To najbardziej przepłacone zawody. Kto zdaniem Polaków zarabia za dużo?

To najbardziej przepłacone zawody. Kto zdaniem Polaków zarabia za dużo?

Książę William musiał natychmiast wyjechać. "Powody osobiste"

Książę William musiał natychmiast wyjechać. "Powody osobiste"