Jak wybudować dom i nie zbankrutować? "Można zaoszczędzić nawet 280 tys. złotych"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Oszczędzamy na budowie domu
Oszczędzamy na budowie domu Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Izabela Siwik prowadzi biuro projektowe, a Martyna Cupriak właśnie kończy budowę domu. Obie panie w cyklu "OszczędzaMY" Dzień Dobry TVN podzieliły się swoimi patentami na tanie budowanie. Z czego warto zrezygnować? Jaką instalację wybrać?

Jak tanio wybudować dom? Porady eksperckie

W naszym poradniku bierzemy pod uwagę budowanie 100 m2 domu dla 4-osobowej rodziny. Pierwsza wskazówka to: oszczędności szukajmy już na etapie projektu.

- Taki projekt to jest koszt ok. 3 tys. złotych. [...] Możemy powiedzieć, że ok. 4 tys. złotych zaoszczędziliśmy, stawiając na prostotę - tłumaczyła Martyna Cupriak, pokazując projekt.

Rezygnacja z piwnicy

Kolejny sposób to rezygnacja z piwnicy.

- Kondygnacja podziemna może być między 30 a 40% droższa niż kondygnacja naziemna - wskazała Izabela Siwik, która na co dzień doradza, jak ekonomicznie budować. Jak dodała, piwnicę śmiało można zastąpić altanką, garażem blaszanym czy ziemianką.

Wiata zamiast garażu

Natomiast zastąpienie garażu wiatą da kolejne kilkadziesiąt tys. złotych oszczędności.

- Budowa takiej wiaty może kosztować ok. 9-10 tys. złotych i nie płaci się za nią podatku od nieruchomości. Jeżeli chodzi o garaż, to dwustanowiskowy będzie kosztował ok. 100 tys. złotych i będziemy za niego płacili normalny podatek od nieruchomości - tłumaczyła szefowa biura projektowego.

Piec gazowy versus pompa ciepła

Wybór źródła ciepła też ma kluczowe znaczenie dla naszej kieszeni. Z wyliczeń Izabeli Siwek wynika, że koszt instalacji jest zbliżony, a co z kosztami eksploatacji?

- Przy 100 m2 budynku te koszty ogrzewania pompą ciepła to ok. 600 złotych miesięcznie. Jeżeli byłby to gaz, prawdopodobnie byłaby podobna kwota lub troszeczkę wyższa. Natomiast jak dokładamy fotowoltaikę, to te koszty przy pompie ciepła mogą nam się zniwelować do zera. Przy gazie nie zniwelujemy - przyznała rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Rezygnacja z balkonu, ekonomiczne okna i drzwi

Z kolei rezygnując z balkonu, zaoszczędzimy nawet 30 tys. złotych, a dzięki ekonomicznemu wyborowi okien i drzwi 15 tys. złotych zostanie w kieszeni.

"OszczędzaMY" na budowie domu - podsumowanie

Dom 100m2, rodzina 2+2, oszczędności:

  • tańsze rozwiązania w projekcie - 37 tys. złotych,
  • brak piwnicy - 80 tys. złotych,
  • brak garażu - 50 tys. złotych,
  • brak balkonów - 30 tys. złotych,
  • ekonomiczne okna i drzwi - 15 tys. złotych + 8 tys. złotych,
  • wybór ekipy - 30 tys. złotych,
  • ekonomiczne wykończenia - 30 tys. złotych.

- Suma to jest 280 tys. złotych. Tyle można zaoszczędzić na tych rozwiązaniach, które tutaj wprowadziliśmy. Jeżeli bierzemy pod uwagę 100 m2 budynek, to tak naprawdę po oszczędnościach zapłacimy za niego ok. 500 tys. złotych - podsumowała Izabela Siwik.

Co warto zrobić zamiast balkonu? Jakie okna są ekonomiczne? A jak zaoszczędzić na ekipie budowalnej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości