Budownictwo pasywne - nowoczesne rozwiązanie oszczędzania energii i pieniędzy inwestora

Robotnicy pochylający się nad projektem domu
Budownictwo pasywne - czym się charakteryzuje?
Źródło: vitranc/Getty Images
Budownictwo pasywne wymaga fachowej wiedzy i znajomości norm budowlanych. Jest to nowoczesny sposób budowy obiektów, które do ogrzania wykorzystują energię pasywną. Na czym polega budownictwo pasywne i z czego zbudować taki dom?

Budownictwo pasywne charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. Do ogrzania takiego budynku wykorzystuje się energię słoneczną, ciepło wytwarzane przez człowieka oraz wentylację. Sukces obiektów pasywnych polega na prawidłowym dobraniu stolarki, izolacji termicznej i odpowiedniej kubatury.

Piękne wnętrza

Źródło: Dzień Dobry TVN
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Wnętrze w kolorze niebieskim
Wnętrze w kolorze niebieskim

Czym jest budownictwo pasywne?

Budownictwo pasywne to nowoczesne rozwiązanie projektowania domów, polegające na ogrzewaniu wnętrza naturalnym źródłem ciepła. Najpowszechniejszy sposób ogrzewania budynku to wykorzystanie ciepła mieszkańców, urządzeń znajdujących się w domu (lodówka, telewizja), energii słonecznej oraz powietrza wentylacyjnego. Domy pasywne należy usytuować w najlepszym położeniu, a więc jak najkorzystniej względem słońca

Projekt domu pasywnego

Domy pasywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ zużywają mniej energii w trakcie eksploatacji. Dom pasywny jest nowoczesnym podejściem do oszczędzania energii bez użycia instalacji grzewczych. Za ogrzewaniedomu pasywnego odpowiada przede wszystkim dobór izolacji budynku. Jeśli dom zostanie ocieplony w sposób przemyślany i przekalkulowany, to jego potrzeby cieplne będą znacznie obniżone.

Nowoczesne domy pasywne w polskim klimacie wymagają zastosowania elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ponadto liczba okien do domu pasywnego powinna być zminimalizowana, szczególnie od strony północnej. Budynek pasywny charakteryzuje się również brakiem balkonów, wykuszy i innych zbędnych ozdób. Bryła takiego domu powinna być zwarta, a więc kwadratowa lub prostokątna.

Koszty budowy zarówno dużego, jak i małego domu pasywnego nie odbiegają znacznie od cen domów standardowych. Za to eksploatacja takiego obiektu jest nieporównywalnie niższa

Rekuperator w domach pasywnych

Ważnym elementem budynku pasywnego jest rekuperator, który służy do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z obiektu. Taki wymiennik ciepła jest szczególnie ważny w najzimniejszych miesiącach roku.

Rekuperatory w energooszczędnych domach pasywnych łączy się z gruntowym wymiennikiem ciepła, którego zadaniem jest chłodzenie powietrza latem i ogrzewanie zimą.

Drzwi i okna pasywne

Projekt domu pasywnego wymaga zastosowania odpowiednich okien i drzwi, które zminimalizują powstawanie mostków termicznych. Nieszczelność stolarki czy brak izolacji w okolicach kanałów wentylacyjnych to główne czynniki, które przyczyniają się do stworzenia mostku cieplnego. Aby go zminimalizować, należy m.in. dobrać ramy okienne o współczynniku przenikania ciepła zgodnym z obowiązującą normą.

Okna do domu pasywnego muszą zapewniać jak najkorzystniejszą wentylację i izolację cieplną, a co za tym idzie - muszą być szczelne. Uznaje się ja ze bardzo ważnym element budowy domów pasywnych, ponieważ zmniejszają straty ciepła i są nagrzewane energią słoneczną. Okna pasywne wymagają zastosowania ciepłych ościeżnic oraz jak najmniejszej liczby ram, bowiem im więcej ram na oknie, tym więcej ciepła nam ubywa.

Drzwi do domu pasywnego, tak samo jak okna, muszą spełniać warunki izolacji termicznej i wysokiej szczelności. Właściwy wybór drzwi zmniejszy straty ciepła w obiekcie, uchroni przed przeciągiem i zredukuje zapotrzebowanie na energię. 

Wentylacja budynku pasywnego

Domy pasywne wykorzystują do ogrzania obiektu wymienniki gruntowe. Wentylacja nawiewno-wywiewna jest doskonałym systemem, ponieważ odprowadza zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i kuchni oraz doprowadza świeże powietrze do pozostałych pokoi. Wymiennik cieplny obniża temperaturę powietrza latem i ogrzewa dom pasywny zimą. Każde pomieszczenie domu pasywnego ma zatem mieć kratkę wywiewną, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Ciepłe powietrze dostarczane do obiektu służy do ogrzewania pomieszczeń i jest alternatywą dla grzejników i kaloryferów.

Wyposażenie domu pasywnego

Budynek pasywny jest ogrzewany m.in. oświetleniem i sprzętem AGD, dlatego wymaga adekwatnego wyposażenia. Urządzenia do takiego domu powinny mieć wysoką klasę energetyczną.

Z czego budować dom pasywny?

Dom pasywny powinien być budowany z energooszczędnego materiału, przez który nie będzie uchodziło ciepło. Poleca się przede wszystkim beton komórkowy o wysokiej izolacji cieplnej. Ponadto dom powinien być skrupulatnie otynkowany, żeby zapewniał odpowiednią szczelność. Kolejnym rozwiązaniem dla domów pasywnych jest ceramika poryzowana o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych. Zastosowanie takiego materiału nie wymaga dodatkowych warstw, a nawet ocieplenia. Ceramika poryzowana jest stworzona z gliny i prócz świetnej izolacji charakteryzuje się dodatkowo paroprzepuszczalnością. Najpopularniejszym sposobem ocieplania domu pasywnego jest zastosowanie białego lub grafitowego styropianu i wełny mineralnej. Budowa domów pasywnych drewnianych jest bardziej skomplikowana ze względu na styki między balami, które nie zapewnią odpowiedniej izolacji cieplnej takiego domu. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości