Kontrole pieców - kto je przeprowadza i kogo dotyczą?
Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło piec w CEEB, podlega obowiązkowej kontroli. Kontrole pieców w domach mają się zacząć w pierwszym kwartale 2023 roku. Mogą je przeprowadzać osoby wymienione w programach ochrony powietrza i uchwale antysmogowej (szczegóły niżej). Podczas wizyty inspektorzy sprawdzą m.in. czy korekty dokumentów zostały wprowadzone ze względu na pomyłki, czy też w celu uzyskania rządowych dopłat. Uniemożliwienie kontrolerom ich pracy może wiązać się z wezwaniem policji i karą grzywny.
Właściciele nieruchomości w całej Polsce mogą spodziewać się kontroli pieców. Prawo umożliwia strażnikom miejskim i urzędnikom wskazanym przez władze samorządowe sprawdzenie stanu palenisk. Na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska, art. 379:
- "Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
- Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych".
Zatem strażnicy miejscy, a także upoważnieni urzędnicy mają prawo przyjść i sprawdzić piec, a także to, czym się w nim pali. Chodzi o skontrolowanie, czy paliwo i samo palenisko są zgodne z normami.
Kiedy osoba kontrolująca ma prawo wejść na posesję
W miejscach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrolerzy mogą wejść przez całą dobę w celu sprawdzenia stanu pieca oraz paliwa, którym jest opalane. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku prywatnych nieruchomości. Na takie posesje kontrolerzy mogą wejść między godziną 6 a 22.
Uprawnienia kontrolerów pieców
Kontrolerzy mogą zażądać "okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli", a także pisemnych bądź ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego. Mają również prawo do przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych.
Mandat podczas kontroli pieca
Jeżeli stwierdzone zostaną nieprawidłowości, np. palenie śmieciami, kontroler ma prawo upomnieć właściciela bądź przekazać sprawę władzom samorządowym. Jeśli jednak kontrole wykonuje funkcjonariusz straży gminnej, może on od razu wystawić mandat od 20 do 500 zł lub wnioskować nałożenie grzywny do wysokości 5 tysięcy zł.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Piec gazowy – jakie są rodzaje i na co zwracać uwagę przy wyborze?
- Palenie zbożem. Rośnie zainteresowanie ziarnem na opał. Czy można w ten sposób ogrzewać dom?
- Jak palić drewnem, by uniknąć dymu? Zdun wskazał najczęściej popełniany błąd
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Business Insider/ Prawo ochrony środowiska
Źródło zdjęcia głównego: lucentius/Getty Images