W sklepach oferujących piece gazowe znajdziemy modele o różnej mocy i funkcjach. Jakie są rodzaje kotłów gazowych i jaki piec gazowy wybrać, aby w pełni odpowiadał naszym potrzebom?
Piec gazowy - rodzaje
Kotły gazowe mogą być zasilane gazem płynnym lub ziemnym. Zarówno jedne, jak i drugie dzielą się na kilka grup. Wśród tego rodzaju kotłów wyróżnia się między innymi:
· Kotły wiszące lub stojące – kotły wiszące wybierane są chętniej do niewielkich pomieszczeń lub w sytuacji, gdy nie możemy wydzielić osobnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię. Są one lżejsze, ale zarazem mniej trwałe niż kotły stojące. Piec gazowy stojący będzie z reguły cięższy i większy, przez co wymaga osobnego pomieszczenia – kotłowni, do prawidłowego funkcjonowania.
· Kotły jedno- i dwufunkcyjne – piec gazowy jednofunkcyjny przeznaczony jest jedynie do ogrzewania pomieszczeń znajdujących się w domu. Jeżeli chcemy, aby taki piec podgrzewał również wodę użytkową, musimy dokupić do urządzenia dodatkowy zasobnik. Taki piec jednofunkcyjny z zasobnikiem pozwala wówczas na jednoczesne ogrzewanie wnętrz oraz podgrzewanie wody użytkowej. Piec gazowy dwufunkcyjny od razu jest wyposażony w wymiennik przepływowy, który służy do podgrzewania wody. Dzięki temu nie musimy już dokupować dodatkowych elementów.
· Kotły z zamkniętą lub otwartą komorą spalania – kocioł grzewczy gazowy z otwartą komorą spalania do prawidłowego działania wymaga dopływu świeżego powietrza. Dlatego pomieszczenie, w jakim będzie umieszczony, musi spełniać określone wymogi. Powinno mieć odpowiednią kubaturę oraz być wyposażone w wentylację grawitacyjną. Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania ma obieg zamknięty, dzięki czemu jest o wiele bezpieczniejszy niż kocioł z otwartą komorą. Nowoczesne urządzenia wysokiej klasy są wyposażone również w układ kontroli obecności w spalinach tlenku węgla. Tego rodzaju kotły gazowe mogą być umieszczane nawet w niewielkich pomieszczeniach (np. w łazienkach w blokach), ze względu na to, że spaliny powstające w czasie pracy urządzenia nie wydostają się na zewnątrz.
· Kotły tradycyjne i kondensacyjne – piec gazowy kondensacyjny to urządzenie droższe w porównaniu do pieców tradycyjnych. Jednak jego konstrukcja pozwala na o wiele wydajniejszą pracę, co zmniejsza znacznie zużycie paliwa. A to z kolei pozwala nam na poczynienie oszczędności na ogrzewaniu domu. Wybierając piec kondensacyjny, warto rozważyć zakup urządzenia, które pozwoli jednocześnie ogrzewać dom, a także ciepłą wodę użytkową, czyli piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny.
Bezpieczny piec gazowy do ogrzewania domu – o czym pamiętać przy wyborze?
Wokół stosowania pieców gazowych narosło wiele kontrowersji. Dotyczą one głównie urządzeń starszych. Nowoczesne urządzenia, takie jak np. piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania, są bardzo bezpieczne i można stosować je w małych pomieszczeniach. Jednak zawsze warto mieć w domu specjalne czujniki gazu i czadu, które będą sygnalizowały wysokie stężenie tych substancji w powietrzu.
Oprócz tego, kupując piec gazowy do centralnego ogrzewania, należy zwrócić uwagę na to, czy ma oznaczenia, takie jak symbol CE, gwarantujący bezpieczeństwo działania w czasie prawidłowego użytkowania, a także wszelkie ostrzeżenia i instrukcje użytkowania w języku polskim.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając piec gazowy do ogrzewania domu?
Odpowiadając na pytanie, „ jaki piec gazowy do domu jednorodzinnego będzie najlepszy”, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z podstawowych będzie to, czy piec będzie służył wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń, czy też będziemy chcieli, aby urządzenie podgrzewało również wodę. W drugim przypadku najczęściej wybierany jest dwufunkcyjny piec gazowy , który, ze względu na swoje rozmiary, znakomicie odnajdzie się w niewielkich pomieszczeniach. Jeżeli pozwala nam na to miejsce, warto zdecydować się na piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem , który w odróżnieniu od przepływowego podgrzewacza, utrzymuje zapas wody w określonej przez użytkownika temperaturze.
Przy wyborze pieca gazowego do domu należy pamiętać również o tym, by zwrócić uwagę na wydajność energetyczną budynku. W nowych domach budowanych w technologii pasywnej lub energooszczędnej z powodzeniem można wykorzystać nieco tańsze modele pieców tradycyjnych. Im mniejsza wydajność energetyczna budynku, tym lepszy powinien być piec. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny . Tego rodzaju kotły grzewcze polecane są szczególnie do starych domów, a także do takich, w których nie ma dobrej izolacji cieplnej, np. są stare okna, brak jest ocieplenia. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne budynku, dobiera się też moc kotła. Dla współczesnych domów wystarczą piece o mocy ok. 50W/m2, natomiast dla tych stawianych przed 1982 r., bez odpowiedniej izolacji cieplnej, może konieczny być piec o mocy nawet 200W/m2.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN