Finanse i Praca

Palenie zbożem. Rośnie zainteresowanie ziarnem na opał. Czy można w ten sposób ogrzewać dom?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Strefa Agro/INN Poland/Youtube
Zboże w dłoniach

W związku z rosnącymi cenami węgla i nerwową sytuacją na rynku energetycznym wiele osób szuka tańszych alternatyw do ogrzewania domu. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się ziarno na opał. Czy można w ten sposób ogrzewać?

Palenie zbożem jako sposób na rosnące ceny węgla

Tona węgla kosztuje około 3 tysięcy złotych. Z kolei owsa - od 1200 do 1300 zł. Niewiele droższa jest pszenica - 1800 zł. Z tego powodu część osób rozważa palenie właśnie zbożem, a nie węglem. Taki proceder był dość popularny pod koniec 2010 roku - wtedy część rolników używała zbóż jako paliwa opałowego, gdyż nie była w stanie na nim zarobić.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Palenie w piecach stanowiącym podstawę naszej diety zbożem, w ocenie niektórych, jest jednak nieetyczne. - Za żadną cenę nie sprzedam naszego certyfikowanego, ekologicznego ziarna z przeznaczeniem do palenia - czytamy na portalu Strefa Agro wypowiedź rolniczki.

Czy można palić zbożem?

Nie ma przepisu, który zabraniałby palenia w piecach zbożami. Ponad dziesięć lat temu w związku z podobną sytuacją - wysokim zainteresowaniem "nowym paliwem", powstały nawet projekty ustaw, dzięki którym proceder mógłby odbywać się na masową skalę. Kwestia ta pozostała jednak nieunormowana. Zakazu brak, a kaloryczność np. owsa jest wystarczająca, by palić nim w piecu. Ważne jednak, aby ten był do tego przystosowany - polecany jest piec na ekogroszek z podajnikiem.

Wielu rolników w spalaniu najgorszej jakości zbóż upatruje oszczędności. Dzięki temu nie muszą kupować drogiego węgla lub kupują go mniej.

- Mój ojciec tego nie popiera, ale zamierzam dogrzewać dom owsem. Mamy taki piec, w którym można spalać także ziarno. Już próbowałem. Na początek spaliłem ziarno najgorszej jakości - takie, które nie nadawałoby się nawet na paszę dla zwierząt, bo było stęchłe - mówi rolnik z Kujaw dla portalu Strefa Agro.

Na forach internetowych można znaleźć wątki dyskusyjne - część osób uważa, że to dobry sposób na ogrzanie domu, a dodatkowo ekologiczny: "Sam tak paliłem przez kilka sezonów i działa świetnie. Minusem jest z pewnością duża ilość popiołu, którą trzeba codziennie wybierać, za to ten popiół jest czyściutki i możemy go użyć jako nawozu" - czytamy na jednym z forów. Inni nie są już tak pozytywnie nastawieni: "za tak ostentacyjne marnowanie żywności powinny być kary". W sieci pojawiły się również filmiki instruktarzowe, w jaki sposób można palić owsem w piecu i jakie są tego efekty. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Strefa Agro/INN Poland/Youtube

Źródło zdjęcia głównego: Chepko/Getty Images

Pozostałe wiadomości