Program 500 plus powstał po to, aby zachęcić młodych ludzi do posiadania dzieci, a także wspomóc rodziców finansowo. Kto powinien dysponować tymi środkami? Czy dzieci mają prawo domagać się zwrotu tych pieniędzy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli: Dominika Nawrocka, ekspertka finansów osobistych oraz prof. Witold Orłowski, ekonomista.
500 plus. Kto ma prawo skorzystać z tych pieniędzy?
Kilka dni temu jeden z serwisu opublikował list Przemka, który na 18. urodziny domagał się od rodziców zwrotu kwoty zebranej w ramach programu 500 plus. Chłopak był oburzony, że otrzymał tylko część środków. O słuszność tych roszczeń Polaków zapytał nasz reporter Radosław Męczykalski.
- Przecież rodzice karmią dzieci i je utrzymują, więc powinni mieć w swoich zasobach, żeby tym dzieciom kupić to, co im potrzeba w danym momencie - stwierdziła jedna z zapytanych na ulicy osób. - Rodzice decydują, na co te pieniądze wydać, czasem mądrze, czasem mniej - powiedziała kolejna respondentka.
Nasz reporter zapytał spotkane na ulicy osoby także o to, czy dzieci powinny otrzymywać kieszonkowe. Jedna z pań, z którą rozmawiał, jest zdania, że w ten sposób młodzi ludzie uczą się gospodarować pieniędzmi. Jaką kwotę dziecko powinno otrzymywać i jak często? Jakie zdanie na ten temat mają przechodnie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Jakie obowiązki wobec dziecka mają rodzice?
- Rodzice mają obowiązek dobrze wychować swoje dziecko, mają obowiązek zapewnić mu edukację odpowiednią, rozumienie świata. W tym kontekście można sobie zadać pytanie, jak powinno się postępować z pieniędzmi. Czy na przykład danie 500 zł w formie gotówki i teraz wydawaj sobie na, co chcesz, jest dobrym pomysłem, czy nie. To zależy co się jeszcze dziecku powie, czy to 500 zł jest po to, żebyś wydał natychmiast na gry komputerowe, po czym przyszedł po następne, bo brakuje do jeszcze fajniejszej gry, czy też uczy się go pewnego oszczędzania na coś większego - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Witold Orłowski, ekonomista.
Dominika Nawrocka, ekspertka finansów osobistych przyznała, że stara się uczyć swoje dzieci, jak mądrze obchodzić się pieniędzmi i daje im kieszonkowe. - To jest proces. To nie jest metodą dać, no bo, co to dziecko ma potem z pieniędzmi zrobić, [...], trzeba też dać instrukcję, co dalej z tymi pieniędzmi robić. Taką instrukcję moje dzieci mają. Przede wszystkim każdy pieniądz, który dostaną, zarobią, otrzymają kieszonkowe, czy od babci dzielą według pewnego systemu. Moje dzieci, mam nadzieję, że zapamiętały [...] i pójdą z tym w życie, że nie wszystko, co zarobią, dostaną można wydać. Część z tego można wydać, część trzeba zaoszczędzić, część trzeba pomnożyć. To jest kluczowa lekcja, która z tego 18-letniego, czy kilkunastoletniego procesu edukacji finansowej domowej ma wybrzmieć - tłumaczyła nasz rozmówczyni.
A jak do pieniędzy podchodzą młodzi ludzie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Które książki dla dzieci są warte uwagi? "To jest historia, którą powinien poznać cały świat"
- Twoje dziecko pije napoje z kofeiną? W przyszłości może częściej sięgać po alkohol. "Efekt toksykologiczny"
- "Nastolatki na zakręcie", czyli wszystko o psychice nastolatków. Tylko u nas bezpłatny e-book z fragmentem książki
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News