Dziennikarka Katarzyna Stoparczyk przygotowała dla widzów Dzień Dobry TVN zestawienie wyjątkowych i niosących ogromną wartość książek dla dzieci. Wśród nich nie zabrakło zarówno dzieł zaliczanych do klasyki gatunku, jak i bardziej nowoczesnych pozycji. Te powieści są inspirującym przyczynkiem do prowadzenia z maluchami rozmów na poważne tematy - chociażby dotyczące pieniędzy czy rozróżnienia dobra od zła.
Książki dla dzieci - rekomendacje Katarzyny Stoparczyk
"Milion dobrych uczynków" Arnfinna Koleruda to pierwsza pozycja, która szczególnie zainteresowała dziennikarkę Katarzynę Stoparczyk. - Autor to jest człowiek, który dał nam tyle radości, takiej intelektualnej, takiej mądrej. To jest taka finezja słowa, że w momencie kiedy czytacie, naprawdę będziecie śmiali się w głos. To jest wspaniałe do wspólnego czytania z dzieckiem - zapewnia gościni Dzień Dobry TVN.
Kolejnym wartym uwagi dziełem jest z pewnością "Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą" Charlesa Dickensa. - To jest książka obłęd i w ten sposób powinna być pozycjonowana na każdej półce. Bo jeżeli za robotę bierze się Dickens i serwuje światu taką ciepłą, mądrą, głęboką opowieść, bez której nie wyobrażamy sobie już świąt Bożego Narodzenia; bo jeżeli w tle idzie równolegle druga opowieść ilustratorki (...); i jeżeli Jacek Dehnel [tłumacz - przyp. red.] ma taki ogromny szacunek do historii języka i potrafi w tak piękny sposób pisać starym językiem, ale zrozumiałym dla nas, współczesnych, to nie ma wątpliwości, że po tę książkę należy sięgnąć - zaznacza Katarzyna Stoparczyk.
Literatura dla najmłodszych - wybrane pozycje
"Ten pan" Artura Gębki to książka ucząca dzieci otwartości i empatii. - Jest w tym taka esencja wrażliwości, dobroci, świeżego spojrzenia na ten świat oczyma dziecka. (...) Jest pan bezdomny w wielkim płaszczu, który, jak chłopiec mały powiedział, ma nadmiar nienawiści od obcych ludzi i nadmiar braku zaufania. I tylko ten chłopiec (...) potrafi zauważyć tego pana, potrafi skomunikować się z nim i poprzez swoje dziecięce dary potrafi sprawić, że zmienia się świat - opowiada dziennikarka Katarzyna Stoparczyk.
Podobne odczucia towarzyszą osobom sięgającym po dzieło włoskiego artysty Francesco D'Adamo "Iqebal". - To jest historia, którą powinien poznać cały świat. To jest opowieść o człowieczeństwie albo o braku człowieczeństwa. (...) Pakistańska wioska, rodzi się chłopiec jeden, drugi. Bardzo biedna rodzina. Ojciec w pewnym momencie sprzedaje swojego syna za 16 dolarów (co jest dla niego ogromnym majątkiem), dlatego że drugi chłopak jest ciężko chory. Iqebal wyrusza z mafią dywanową do fabryki, gdzie jego drobniutkie paluszki tkają dywany i w pewnym momencie odnajduje w sobie tę odwagę, żeby się zbuntować. Nie tylko się buntuje, ale ratuje setki dzieci, a potem jeździ po świecie i o tym opowiada - streściła gościni Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak rozmawiać z dziećmi o hejcie? "Oprawcami nie jest jedna osoba, tylko zazwyczaj grupa"
- Czy "nocowanki" to przepis na rodzicielski sukces? "To w młodym człowieku buduje poczucie niezależności"
- Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy? "Córka nawet po śmierci babci leżała chwilę przy niej"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News