Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe? "Dla niego to nie tylko pieniądze"

Dziewczynka, która wrzuca pieniądze do skarbonki
Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe?
Źródło: Westend61/Getty Images
Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje ono do prawidłowego rozwoju. Czy dziecko, którego potrzeby są zaspokajane, powinno dostawać jeszcze kieszonkowe? Jakie korzyści mogą z tego płynąć? Od jakiego wieku je dawać i jak wysokie powinno być? Na ten temat rozmawialiśmy z Roksaną Benedykciuk, psychologiem dziecięcym.

Kieszonkowe dawać, czy nie?

Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Agnieszka, mama 8-letniej Natalii, uważa, że jej córka nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy. - Zaspokajamy wszystkie potrzeby naszej córki. Niczego jej nie brakuje. Jeśli czegoś potrzebuje, a my uznamy, że faktycznie tak jest, to staramy się spełnić jej życzenie – stwierdziła.

Nasza rozmówczyni przyznała, że córka co jakiś czas pyta, czy mogłaby dostawać kieszonkowe. - Argumentuje to tym, że wszystkie jej koleżanki mają już swoje pieniądze – powiedziała Agnieszka. Dodała, że choć córce bardzo na tym zależy, to ona nie zamierza zmieniać zdania. - Może jak będzie starsza i stanie się nastolatką. Na razie nie widzę powodu, żeby miała dostawać kieszonkowe – stwierdziła.

Gwiazdy o macierzyństwie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

Zupełnie innego zdania jest Eliza, mama 6-letniego Wiktora. - Któregoś dnia po powrocie z przedszkola syn zapytał, czy może mieć swoje pieniądze. Powiedział, że mógłby je odkładać na kolejny zestaw klocków, które uwielbia. W pierwszej chwili pomyślałam, że jest za mały i to chyba za wcześnie, ale później przyszło mi do głowy – dlaczego nie? Skoro ma jakiś cel, to dlaczego nie pomóc mu w jego realizacji? – dodała. Wiktor od ponad pół roku dostaje tygodniowo 10 złotych. Chłopiec przechowuje je w skarbonce.

Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe?

Katarzyna Oleksik, redaktorka dziendobry.tvn.pl: Dawać dziecku kieszonkowe?

Roksana Benedykciuk, psycholog dziecięcy: Dla dziecka kieszonkowe to nie tylko pieniądze, dzięki którym może zaspokajać swoje mniejsze lub większe potrzeby. W ten sposób zdobywa wiedzę o pieniądzu, uczy się go szanować, a także gospodarować swoim małym budżetem. W mojej ocenie to dobry pomysł, aby dziecko dostawało swoje pieniądze.

Od kiedy powinno zacząć je dostawać?

Zdaniem wielu specjalistów dobry czas to gdy dziecko kończy 6-7 lat. W ich ocenie dziecko w tym wieku potrafi już wykonywać proste dodawanie i odejmowanie. Do tego jest już dość cierpliwe i może wytrzymać miesiąc czy tydzień na kolejne kieszonkowe, jest też w stanie odkładać, aby zrealizować cel, którym może być np. zakup zabawki.

Pamiętajmy też, że nie jest to reguła. Dzieci są różne i każde inaczej się rozwija. Zdarzają się siedmiolatki, które potrafią gospodarować kieszonkowym oraz 10-latki, które mogą mieć z tym spore kłopoty. Rodzic powinien dopasować się do dziecka i nie robić nic na siłę.

Jak wysokie powinno być kieszonkowe?

To w dużej mierze zależy od wieku dziecka. Młodsze nie mają aż takich potrzeb, dlatego ich kieszonkowe może wynosić zaledwie kilka złotych. Przy nastolatkach ta kwota może sięgnąć kilkudziesięciu złotych. Ustalając wysokość kieszonkowego z dzieckiem, trzeba wybrać taką kwotę, która nie będzie obciążała domowego budżetu. Decydując się na wypłatę kieszonkowe, pamiętajmy, że zawieramy z dzieckiem swego rodzaju umowę i musimy być konsekwentni. Nie można dopuścić do tego, że dziecko przez jakiś czas dostaje od nas pieniądze, a po kilku tygodniach czy miesiącach zupełnie o tym zapominamy. Tak nie powinno być. Warto także ustalić z dzieckiem, że skoro ma kieszonkowe, to nie będzie dostawało już dodatkowych pieniędzy. Dzięki temu lepiej zrozumie ono wartość pieniądza.

Bardzo ważne jest także to, aby nie płacić dziecku np. za wykonywanie drobnych czynności domowych, jak sprzątanie. Każdy z nas ma swoje obowiązki, a ich wypełnianie nie może być warunkowane i kojarzone z wypłatą pieniędzy.

Jak często wypłacać dziecku kieszonkowe?

W mojej ocenie docelowo dziecko powinno dostawać kieszonkowe raz w miesiącu, tak samo, jak rodzic dostaje wypłatę. Pamiętajmy jednak, że w przypadku mniejszych dzieci taki system może się nie sprawdzić. Dla pięciolatka tydzień to wieczność, a miesiąc staje się pojęciem abstrakcyjnym. Myślę, że najlepiej zacząć od wypłacania tygodniówki.

Spora grupa dzieci swoje kieszonkowe zostawia w szkolnym sklepiku, gdzie kupuje niekoniecznie zdrowe przekąski. Może, zamiast dawać dziecku kieszonkowe, lepiej powiedzieć dziecku, że założymy mu konto i tam będziemy odkładać mu pieniądze na przyszłość?

To jest jakieś rozwiązanie, ale małe dzieci mogą mieć problem ze zrozumieniem naszych intencji. Jeśli powiemy maluchowi, że zaczynamy odkładać dla niego pieniądze, on będzie chciał z nich skorzystać tu i teraz, bo to przecież jego środki. Dla małego dziecka "przyszłość" to zbyt abstrakcyjne i zbyt odległe określenie. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie lepiej nie mówić o tym dziecku. Poinformujmy go o takim koncie, gdy będzie starsze i bardziej świadome.

Co zrobić w sytuacji, gdy dziecko jako jedyne w swojej grupie rówieśniczej nie dostaje kieszonkowego. Czy rodzice powinni ulec presji i jednak dawać dziecku pieniądze?

Kluczowe znaczenie ma to, dlaczego dziecko nie dostaje kieszonkowego. Jeśli zdecydowały o tym względy finansowe, to powiedzmy dziecku prawdę. Wytłumaczmy, jaka jest sytuacja i dlaczego nie jest to możliwe. Jeśli w naszym odczuciu dziecko jest zbyt małe, aby dostawać kieszonkowe – nie mówmy mu o tym wprost i nie porównujmy go np. z jego starszym rodzeństwem, które według naszej opinii jest już na tyle dojrzałe, że może dostawać kieszonkowe. Taki komunikat może sprawić, że poczuje się ono niewystarczająco dojrzałe i zaważy to na jego poczuciu wartości. Zamiast tego powiedzmy, że chcemy jeszcze trochę poczekać, aż lepiej nauczy się liczyć i lepiej będzie sobie radziło z pieniędzmi, a także, żeby wiedziało, co może kupić za daną kwotę, żeby nikt go nie oszukał. Jeśli mimo wszystko dziecko czuje się z tym źle, to umówmy się, że będziemy mu dawać np. miesięcznie czy tygodniowo jakąś symboliczną kwotę, którą będzie mogło sobie odkładać. Najważniejsze to być z dzieckiem szczerym i nie deprecjonować jego potrzeb.

Jak rodzic powinien zachować się w sytuacji, gdy dziecko mówi mu, że wszyscy jego koledzy/koleżanki dostają wyższe kieszonkowe niż ono. Przez co czuje się gorsze.

Jeśli dziecko jest na tyle dojrzałe i świadome, a także pozwala nam na to nasza sytuacja finansowa, możemy je podnieść. W przypadku, gdy dziecko jest jeszcze małe i liczenie sprawia mu kłopot lub nie możemy sobie pozwolić na dawanie dziecku wyższych kwot – przeprowadźmy z nim szczerą rozmowę i przedstawmy swoje argumenty. Bardzo ważne jest, aby rodzic nauczył dziecko, jak ma reagować na przechwałki rówieśników, którzy dostają wyższe kieszonkowe. Aby umiało postawić granice, zareagować w trudnej sytuacji i powiedzieć, np. "Ok, dostaję mniejsze kwoty, ale uzbierałem już tyle i tyle, a zbieram na to i na to, a wy wydajecie swoje pieniądze na słodycze".

Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

To nie jest łatwe pytanie. Starsze doskonale już rozumieją, że coś może kosztować 40-50 złotych i że trzeba te pieniądze zarobić. W przypadku młodszych jest trochę trudniej. One wychodzą z założenia, że pieniądze po prostu są i nigdy się nie kończą. Wyjmujemy je z bankomatu lub płacimy kartą. Dziecko nie ma poczucia, że ich ubywa, a żeby je zdobyć – trzeba pracować. Rozmowy na temat pieniędzy warto prowadzić już z kilkulatkiem. Należy pamiętać, że takie rozmowy trzeba dostosować do wieku dziecka. Wartość i znaczenie pieniędzy najlepiej wytłumaczyć maluchowi na przykładzie. Możemy sięgnąć np. po bierki. Pokazać, że tyle patyczków już ma, a tyle mu brakuje do uzbierana pełnej kwoty np. na jakąś zabawkę. Dzięki takiej wizualizacji dziecko łatwiej będzie mogło to zrozumieć. Starsze dzieci potrafią liczyć i są w stanie już same coś przeliczyć, porównać. Maluchy potrzebują innego, bardziej obrazowego podejścia.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"