Mój syn próbował popełnić samobójstwo. "Najgorsze było jego spojrzenie"

Smutny nastolatek
Kartki z pamiętnika matki
Źródło: gettyimages/ zodebala
Znacznie łatwiej oswoić coś, czemu nadamy nazwę. Nienazwane emocje budzą lęk, a ten potrafi zaprowadzić każdego w ciemne zaułki depresji. Choroby, która dotyka z dnia na dzień coraz więcej osób. Szczególnie narażone są nastolatki, dzieci w ciałach dorosłych, przed którymi świat stawia wyzwania, a rodzice oczekiwania. Czy młodzi są im w stanie sprostać?

Statystyki

Dane Komendy Głównej Policji wskazują na znaczny wzrost liczby prób samobójczych podejmowanych przez nastolatków. Tylko w 2021 roku 1496 osób poniżej 18. roku życia targnęło się na swoje życie. 127 z tych przypadków zakończyło się śmiercią. To tylko część danych, ułamek tragicznych decyzji, niewielki odsetek dramatów.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Dlaczego do nich dochodzi? Co powoduje, że młoda osoba, dopiero wchodząca w dorosłość, chce już ją zakończyć? Nie raz zadawałam sobie to pytanie. Po pierwszej, drugiej i trzeciej próbie samobójczej mojego syna, zawsze do mnie wracało. Mam to szczęście, że pomimo tego, w jakiej jesteśmy sytuacji, miałam szansę zrozumieć, a mój syn wciąż pokazuje mi, jak ważne są w naszym życiu emocje i umiejętność ich nazywania. Nasze "statystyki" są fatalne, ale na szczęście, moje dziecko nie stało się 128 osobą, która skutecznie odebrała sobie życie według danych Komendy Głównej Policji.

Oblicza przemocy

Są takie momenty, które zostają w naszej pamięci na zawsze. W mojej pozostał jeden, ściśle związany z tematem dzisiejszego artykułu. Współpracowałam wtedy z kliniką psychologiczno-psychiatryczną. Przyszłam do pracy wcześniej, telefon dzwonił właściwie od momentu kiedy otworzyłam drzwi. Raz, drugi, trzeci... Zdecydowałam się odebrać i przyjąć wiadomość, którą ktoś zdecydowanie potrzebował przekazać. W słuchawce odezwał się kobiecy głos.

- Dzień dobry, jestem mamą Adama. Adam jest... - tu nastąpiła pauza, głos kobiety wyraźnie się załamał. - Adam był pacjentem pani doktor Joanny, chciałam poinformować, że syn nie żyje. Popełnił samobójstwo dziś w nocy, nie udało się go uratować - mówiła powoli, spokojnie, bardzo rzeczowo. Zabrakło mi słów, czy zwykłe "tak mi przykro", miało jakiekolwiek znaczenie, czy jakikolwiek gest, słowo współczucia mogłoby wyrazić, to co tak naprawdę czułam? Byłam przerażona, zszokowana, zadawałam sobie pytanie, jakim cudem ta kobieta wykonała telefon, jak te słowa przeszły jej przez gardło?! - Jestem na silnych lekach uspokajających, wiem, że pani doktor chciałaby wiedzieć, dlatego dzwonię - powiedziała, jakby czytała w moich myślach. Kiedy wykrztusiłam z siebie "tak mi przykro", czułam się idiotycznie. Tamten dzień i tamta rozmowa została ze mną na zawsze.

Kiedy mój syn pierwszy raz podjął próbę samobójczą, byłam spokojna. Wszystkie telefony wykonywałam z taką samą precyzją i opanowaniem, jak tamta kobieta. Telefon do szpitala, opis sytuacji, podanie danych i adresu, podróż do szpitala, formalności, szpitalne łóżko, sączące się do żył życie w formie kroplówki i cisza. Ta na zewnątrz, bo w środku rozdzierający wrzask. Najgorsze było jego spojrzenie, tam nie było strachu, tam był cały ocean smutku. Bałam się zadać jakiekolwiek pytanie, bałam się odpowiedzi. Nie potrafiłabym wtedy nazwać emocji. Długo nie potrafiłam. Latami nie nadawałam im nazw. Przybrałam formę przetrwalnikową. Zamieniłam się w maszynę oczekiwań, pretensji, braku zrozumienia, chodzącej dobrej rady, ba, rady na wszystko: jak ma się uczyć, jakie zajęcia będą najlepsze i rozwojowe, jak ma się ubrać, co jeść, czego nie jeść, co bagatelizować, jak żyć... Byłam przekonana, że na tym polega macierzyństwo, że tak wyrażam miłość i troskę. Ale o miłości nie mówiłam. Przecież była, przecież chyba widać było, że skoro dbam, to kocham...

Emocje trzeba nazywać, o emocjach trzeba rozmawiać, szczególnie z nastolatkami. Dziś to wiem. Dziś dostrzegam, potrafię nazwać. Kiedy czujemy złość, zamiast wyładowywać ją na sobie wzajemnie, zadajemy sobie pytania. "Czy czujesz się teraz wściekły?", "Czy jesteś zła?", "Potrafisz powiedzieć, co do tego doprowadziło?". Początkowo nie było to proste, przywykliśmy do szybkiej reakcji, bez refleksji. Do narzucania, do chęci kontrolowania, do braku analizy prawdziwych uczuć. Przekonani o swojej słuszności, nie zastanawialiśmy się nad emocjami. Dlaczego mówiłam, że sztuki walki są pełne agresji i lepiej, żeby chodził na taniec, bo to bardziej rozwojowe? Dlaczego nie pozwalałam na ekspresję jego własnych emocji i potrzeb? Zwyczajnie wtedy wydawało mi się, że postępuję słusznie, że to ja jestem dorosła i to ja powinnam podejmować wszelkie decyzje. Nie! Ja powinnam słuchać, rozumieć i wskazywać. Oczywiście to nie jest powód, dla którego mój syn chciał odebrać sobie życie, jest jednak zalążkiem problemu. Bo ja zupełnie nieświadomie, odbierałam mu prawo do decyzyjności, do błędów, do emocji, w ten sposób odbierając mu życie, a w dodatku nie dopuszczałam do jakiejkolwiek dyskusji o tym, jakie moje decyzje wywołują w nim emocje.

Gdyby nie terapia, pewnie jeszcze długo nie potrafiłabym zrozumieć. To Magda, nasza terapeutka uświadomiła mi, że muszę puścić. Że bez względu na wszystko, muszę nauczyć się akceptować, że moje dziecko idzie drogą swojego własnego przeznaczenia. Owszem, mam kroczyć obok, ale nie mogę wciąż usuwać każdego kamyczka z jego drogi, bo jeśli ma się potknąć, to potknie się choćby o własne nogi. Musi upaść, żeby wstać... Kolejna emocja - pogodzenie. Za nią przyszły następne, takie jak radość, czy spokój. W każdej sytuacji. Nawet tej najbardziej dramatycznej, a może szczególnie w takiej.

Nasza historia pozbawiona jest dramatów, z jakimi kojarzymy powody prób samobójczych. Nie było przemocy fizycznej, seksualnej, nie było alkoholu i zaniedbań, jednak gdzieś był powód. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak mocno ranimy kształtującą się psychikę dziecka. Wydaje nam się, że wskazujemy słuszne rozwiązania, ale nie widzimy, że okraszamy wybory naszych dzieci solidną dozą krytyki. Wydaje nam się, że ustalamy zasady, ale nie widzimy, że przekroczyliśmy granicę i przejęliśmy kontrolę nad praktycznie każdym zagadnieniem życia dziecka. Czy naprawdę robimy to z miłości? Czy raczej dbamy o własny spokój, bo skoro jest tak, jak uważam ja, to znaczy, że nie grozi nam żaden kataklizm, wszystko będzie płynąć wartko. My w pracy, dziecko w szkole, w domu, wszystko na miejscu, błogie szczęście. Do czasu... W pewnym momencie nasze dziecko powie "stop", szczęśliwie jeśli tylko się zbuntuje i obudzi nas z letargu, gorzej jeśli do przebudzenia dojdzie za późno. Zanim nazwiemy emocje... Czasem przemoc nosi maskę miłości, uważajmy.

Imiona części osób zostały zmienione.

Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie. Przeczytacie tu historię moją i mojego syna. Historię kobiety i matki wyjątkowego nastolatka. Chcę, aby była to nasza wspólna droga do domu pełnego miłości i spokoju. Ufam, że tę drogę znajdziemy razem, dzięki doświadczeniom, rozmowom i spotkaniom ze specjalistami, lekarzami i terapeutami, które codziennie będę opisywała na kartkach tego pamiętnika, z ciepłą myślą o was.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i chcesz o tym porozmawiać, opowiedzieć nam swoją historię - napisz do mnie na adres redakcji: ddtvnonline@tvn.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

 • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
   • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
    • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
     • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

      Zobacz także:

      Autor: Patrycja Sibilska

      Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ zodebala

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

      Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

      Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach?

      Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach?

      Grzegorz Głuszak ze łzami w oczach wspomina Komendę. "Wygrał z systemem, ale przegrał z chorobą"

      Grzegorz Głuszak ze łzami w oczach wspomina Komendę. "Wygrał z systemem, ale przegrał z chorobą"

      Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

      Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

      Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

      Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

      Wyceniono majątek syna Alicji Bachledy-Curuś. 15-latek może pochwalić się pokaźną sumą

      Wyceniono majątek syna Alicji Bachledy-Curuś. 15-latek może pochwalić się pokaźną sumą

      Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

      Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

      Kiełek czeka na adopcję

      Kiełek czeka na adopcję

      Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
      Materiał promocyjny

      Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

      Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

      Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

      Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

      Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

      Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

      Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

      Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

      Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

      Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

      Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

      Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
      Materiał promocyjny

      Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

      Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

      Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

      Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

      Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

      Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
      Materiał promocyjny

      Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

      Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

      Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

      Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
      Materiał promocyjny

      Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

      Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

      Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

      Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
      Materiał promocyjny

      Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

      Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

      Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

      Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

      Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

      Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

      Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

      Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
      Materiał promocyjny

      Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

      Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

      Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

      Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

      Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

      "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

      Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

      Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

      Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

      Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

      Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

      Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

      "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

      "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

      Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

      Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
      Materiał promocyjny

      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

      To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

      To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

      Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

      Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

      Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

      Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

      Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

      Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

      Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

      Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

      Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

      Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

      Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

      Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

      "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

      "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

      Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

      Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

      Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

      Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

      "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

      "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas