samobójstwo dziecka

  Znacznie łatwiej oswoić coś, czemu nadamy nazwę. Nienazwane emocje budzą lęk, a ten potrafi zaprowadzić każdego w ciemne zaułki depresji. Choroby, która dotyka z dnia na dzień coraz więcej osób.

  Nasze pociechy żyją w sieci, w telefonach ukrywają swoje sekrety i świat, do którego nie znamy hasła.

  Jeden dzień może zmienić tak wiele. Może otworzyć oczy, może też je zamknąć. Może zakończyć cierpienie, ale może też sprawić, że ono już nigdy się nie skończy. Energia śmierci krąży wokół mnie i mojego syna.

  "Chciałem targnąć się na życie".

  "Mówiła, że nie ufa żadnemu z dorosłych".

  Rodzic: "Nie teraz, bo za chwilę goście przyjdą".

  8 stycznia Sinéad O'Connor poinformowała o śmierci siedemnastoletniego syna. Shane Lunny miał problemy ze zdrowiem psychicznym i prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Matka zdradza szczegóły.

  Sprawę 12-letniej mieszkanki Dąbrowy Tarnowskiej nagłośnił Michał Janczura, reporter Radia TOK FM. Mimo tego, że dziewczynka wysunęła poważne oskarżenia, instytucje nie zareagowały na czas. Profesor Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii, odniósł się do sprawy w "Faktach po faktach".

  "Nie było gorszego roku".

  "Mama umarła, a ja pojechałem grać mecz. W ogóle mnie to nie ruszyło"

  Dramatyczną walkę o życie dziecka, które próbowało popełnić samobójstwo, opisał lekarz z warszawskiego szpitala. Dr Tomasz Rawo opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie sali operacyjnej oraz emocjonujący wpis. Lekarz nie ukrywając wzburzenia podkreślił, że dramatu można by uniknąć, gdyby wcześniej zdesperowany młody człowiek mógł liczyć na pomoc psychologa i psychiatry.

  Zakończyła się sekcja zwłok dwóch 13-letnich dziewczynek, których ciała znaleziono w lesie w Dobczynie (woj. mazowieckie). Podano wstępną przyczynę zgonu. Śledztwo wciąż trwa.

  Do makabrycznego odkrycia doszło w powiecie wołomińskim. Ciała dwóch dziewczynek zostały odnalezione w lesie. Zdarzenie potwierdziła Komenda Stołeczna Policji.

  Jeszcze niedawno lekarze na szpitalnych oddziałach dziecięcych ratowali swoich pacjentów po tym, jak dochodziło do zatrucia dopalaczami lub alkoholem. Teraz problem jest inny. Do szpitali trafiają dzieci, które mają za sobą próby samobójcze. Jak wskazuje konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dr hab. n. med. Barbara Remberk, w czasie pandemii poradnie zdrowia psychicznego są bardzo przeciążone.

  Statystyki dotyczące polskiej psychiatrii dziecięcej są zatrważające. Z rok na roku rośnie liczba samobójstw wśród nieletnich, a ich rodzice często nie mogą im pomóc. To między innymi dlatego, że liczba specjalistów w Polsce jest zbyt mała, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na konsultację lekarską. To tylko jeden z problemów.

  Śmierć dziecka jest dla rodziców ciężka do zaakceptowania, a kiedy popełniło ono samobójstwo jest jeszcze trudniej. Poczucie winy rodziców, których pociechy targnęły się na swoje życie jest tak wielkie, że latami nie pozwala normalnie funkcjonować. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychiatrę dr Maję Polikowską-Herman, aby powiedziała, jak znaleźć sens życia po takiej tragedii. Jakie są najczęstsze powody samobójstw młodych ludzi?

  Rocznie nawet 600 dzieci w Polsce popełnia samobójstwo. To tak jakby co roku zamykać małą szkołę. Dlaczego nastolatkowie targają się na własne życie? Jak my, jako dorośli, możemy im pomóc? Często bagatelizujemy problemy naszych dzieci, gdyż z naszej perspektywy wydaj się być bez znaczenia. "W różnym wieku różne rzeczy są tragediami" - twierdzi Łukasz Ługowski. A jak wygląda uświadamianie młodzieży w kwestii depresji? O tym w Dzień dobry TVN Katarzyna Szaulińska, autorka komiksu o depresji skierowanego do młodych ludzi.