jak rozmawiać z nastolatkiem

    jak rozmawiać z nastolatkiem

    Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak sprawdza się to głównie u dorosłych. Dzieci bowiem ślepo wierzą swoim rodzicom, gdyż to oni prowadzą je przez świat. Czy warto to wykorzystywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały aktorki Laura Breszka i Sonia Bohosiewicz, modelka Karolina Malinowska oraz psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

    Choć wszyscy kiedyś byliśmy nastolatkami, często po latach nie potrafimy wczuć się w sytuację młodych dorosłych. Oburza nas ich zachowanie i podejmowane przez nich decyzje. Równocześnie wielu rodziców nie potrafi wpłynąć na dorastające dziecko w domu. Jak poprawić komunikację z nastolatkiem?

    Czy można kontrolować nastolatka przeglądając jego osobiste rzeczy, sprawdzając maile i social media? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psychoterapeutę Stefana Bakera, Łukasza Wojtasika, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci oraz mamę dwóch nastoletnich córek Dorotę Łobodę, która przyznała, że ze swoimi dziećmi dużo rozmawia. Dodała również, że póki córki nie zawiodą jej zaufania, nie ma potrzeby ich kontrolować. Łukasz Wojtasik zwrócił uwagę, że im dziecko jest starsze, tym w jego życiu pojawia się więcej zagrożeń. Rodzice powinni uświadamiać je dlaczego warto dbać o swoją prywatność. Co zrobić w sytuacji, kiedy rodzice mają uzasadnione wątpliwości co do zachowania dziecka?