jak rozmawiać z nastolatkiem

  Partyworkerzy i streetworkerzy to przeszkoleni młodzi ludzie, którzy edukują i realizują misję wsparcia młodzieży w klubach i na ulicach. Co myślą o stylu imprezowania współczesnych nastolatków?

  Kiedy jest ten moment, że zdajemy sobie sprawę, że z naszym dzieckiem dzieje się coś złego? Kiedy jest czas na reakcję, działanie i realną pomoc, tak, aby nie było za późno?

  Syn uświadomił mi, jakiej miłości pragnie każde dziecko. Tym tekstem dziękuję mu za to i daje wam, rodzicom, zadającym sobie pytanie "dlaczego?", gotową odpowiedź.

  Kiedyś wspólnie doprowadzaliśmy się do szału, rozmawiając o uzależnieniu. Ja swoje, on swoje. "Nic nie rozumiesz" to mój nickname nadany przez syna.

  Nasze pociechy żyją w sieci, w telefonach ukrywają swoje sekrety i świat, do którego nie znamy hasła.

  11 marca do kin trafi nowy film Disneya "To nie wypanda". Z tej okazji w studiu Dzień Dobry TVN pojawili się aktorka, Katarzyna Herman oraz Przemysław Staroń, psycholog i nauczyciel roku 2018, aby porozmawiać na temat burzliwego okresu dojrzewania i relacji na linii dziecko - rodzic.

  Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak sprawdza się to głównie u dorosłych. Dzieci bowiem ślepo wierzą swoim rodzicom, gdyż to oni prowadzą je przez świat. Czy warto to wykorzystywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały aktorki Laura Breszka i Sonia Bohosiewicz, modelka Karolina Malinowska oraz psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

  Choć wszyscy kiedyś byliśmy nastolatkami, często po latach nie potrafimy wczuć się w sytuację młodych dorosłych. Oburza nas ich zachowanie i podejmowane przez nich decyzje. Równocześnie wielu rodziców nie potrafi wpłynąć na dorastające dziecko w domu. Jak poprawić komunikację z nastolatkiem?

  Czy można kontrolować nastolatka przeglądając jego osobiste rzeczy, sprawdzając maile i social media? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psychoterapeutę Stefana Bakera, Łukasza Wojtasika, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci oraz mamę dwóch nastoletnich córek Dorotę Łobodę, która przyznała, że ze swoimi dziećmi dużo rozmawia. Dodała również, że póki córki nie zawiodą jej zaufania, nie ma potrzeby ich kontrolować. Łukasz Wojtasik zwrócił uwagę, że im dziecko jest starsze, tym w jego życiu pojawia się więcej zagrożeń. Rodzice powinni uświadamiać je dlaczego warto dbać o swoją prywatność. Co zrobić w sytuacji, kiedy rodzice mają uzasadnione wątpliwości co do zachowania dziecka?