Kartki z pamiętnika matki. "Od tego się nie uzależnia, ludziom to na receptę przepisują"

Apteka
Kartki z pamiętnika matki
Źródło: gettyimages/ Westend61
Kiedyś wspólnie doprowadzaliśmy się do szału, rozmawiając o uzależnieniu. Ja swoje, on swoje. "Nic nie rozumiesz" to mój nickname nadany przez syna. Dziś emocji w naszych dyskusjach jest mniej, a ja zaczynam rozumieć więcej. W ciszy znajduję wiele odpowiedzi.

Mogę przestać, ale nie chcę

Moi rodzice od zawsze podkreślali wagę komunikacji między bliskimi. Wyniosłam z domu absolutną potrzebę głębokiej analizy, każdego doświadczanego problemu. Spakowałam ją do plecaka, kiedy mając 19 lat wyjechałam na studia. Towarzyszy mi ona do dziś. Kiedyś skupiałam się na tym, co sama mam do powiedzenia, wydawało mi się logiczne, że jeśli wyrzucę z siebie wszystkie trapiące mnie myśli, to oczyszczę atmosferę i będziemy żyć dalej długo i szczęśliwie. Cóż... Zapomniałam, że powinnam słuchać, że rozmowa to prawo głosu dla każdej ze stron. Moje rozmowy z synem wyglądały jak walka, bez użycia broni, a jednak boleśnie kalecząca. Oboje nauczyliśmy się dobierać słowa tak, żeby dotykać tego, co słabe, nieosłonione, najbardziej wrażliwe. W ten sposób doszliśmy do momentu, gdzie "nic nie rozumiesz" zamykało dalszą dyskusję.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

- Mówisz tak, jakbym co najmniej koks wciągał! Jakie uzależnienie?! Jaki ćpun? Co Ty w ogóle gadasz? Od tego się nie uzależnia, ludziom to na receptę przepisują. Ja dzięki temu mogę normalnie spać i chociaż przez chwilę zapomnieć o wszystkim - mówi do mnie mój 15-letni syn, który zaledwie 2 lata temu uprawiał wyczynowo jazdę na rowerze i hulajnodze, przeznaczał wszystkie oszczędności na ulepszanie swoich ulubionych pojazdów. Ten chłopak, który jeszcze tak niedawno cieszył się z małych rzeczy, snuł plany, miał marzenia dziś chce o wszystkim zapomnieć, a hulajnogę i rower, stojące w garażu, przykryła warstwa kurzu.

- O czym zapomnieć?! Sprecyzuj to, nazwij jakoś, bo nie pojmuję - podniesionym już głosem żądałam wyjaśnień tu i teraz.

- To się bardziej postaraj, bo teraz faktycznie nic nie rozumiesz - nadchodził koniec dyskusji. - Mogę przestać w każdej chwili, ale nie chcę - dodał uśmiechając się w ten charakterystyczny sposób - niby jest to uśmiech, z ironicznie uniesionym kącikiem ust, ale w jego oczach zawsze wtedy dostrzegam łzy. Kiedy dotarło do mnie, że te setki odbytych rozmów,zawsze pozostawiają mnie z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi, postanowiłam, że będę słuchać i obserwować. Milczenie jest bowiem pełne odpowiedzi.

Zrozumienie

Nie da się zrozumieć bez świadomości i akceptacji. Każda walka jest skazana na porażkę jednej ze stron. Nie chcę walczyć, chcę znaleźć odpowiedź i wskazać mojemu synowi drogę. Jedyną walką, do jakiej będzie musiało dojść, jest ta pomiędzy "nie jestem uzależniony", a "marihuana zabrała mi życie".

- Syn wydaje się być zaskoczony, zawsze kiedy nazywam rzeczy po imieniu. Szuka wsparcia, ale nie widzi powodu, dla którego miałby przestał palić. Podkreśla, że jest to problem jedynie dla rodziny, nie dla niego - powiedziała mi terapeutka podczas naszej ostatniej rozmowy. Wiem, że obie sprawdzamy grunt do dialogu z nim, tak jak sprawdza się stopą, jak głęboka jest woda w rzece i tak samo jak zmienne jest dno tej rzeki, tak zmienne jest nastawienie mojego syna. Obie jesteśmy bardzo ostrożne, ja intuicyjnie, ona czerpiąc z wielu doświadczeń.

Poszukując odpowiedzi na moje pytania otwieram głowę i serce. Nie zamykam się na żadną opinię, na żadne odmienne od mojego zdanie. Słucham, czytam, dyskutuję, emocje zostawiam dla siebie. Nie dla tego, że nie chcę się nimi dzielić, wręcz przeciwnie, ale zauważyłam, że emocje w przypadku rozmów o uzależnieniach nie sprzyjają dialogowi. Często niosą ze sobą ocenę, szyderstwo, pogardę, prowokację w obydwie strony. Nie tego szukam. Szukam prawdy, a tą znajduję w setkach historii które czytam na forach, w komentarzach pod publikacjami o uzależnieniu od kanabinoli oraz słyszę wśród rodziców takich jak ja. Każda z nich jest łudząco podobna. U mojego syna obserwuję to, co nazywam mechanizmem uzależnienia, to co odebrało radość z życia jemu i wielu osobom podobnym do niego. Nie twierdzę, że każdy kto pali marihuanę sięgnie po twarde narkotyki, nie forsuje opinii, że marihuana powoduje natrętne myśli samobójcze i depresję, że znacznie obniża motywację, dzielę się jednak tym co sama obserwuję i czego boleśnie doświadczam.

Narracja dotycząca skutków palenia marihuany trwa w najlepsze. Zwolennicy zalegalizowania usilnie wskazują argumenty za, przytaczając przykłady własne, brak odczuwalnych skutków fizycznych, brak agresji, spokój jaki osiągają dzięki paleniu, poprawę jakości snu, etc. Tak samo argumentuje zbawienny wpływ marihuany mój syn. Skąd zatem biorą się historie tych, którzy w pewnym momencie zdali sobie sprawę, że ich życie zatrzymało się na tym samym etapie na którym zaczęli palić, że wszystko co robią podporządkowują nałogowi, że ukrywają się przed światem z powodu stanów lękowych, natręctw i nerwic, że tracą zainteresowanie czymkolwiek innym niż godziną na haju, dla której poświęcają relacje z rodziną i bliskimi?

Marihuana jest substancją nielegalną ponieważ długotrwałe skutki jej palenia doprowadzają do tego iż nie jest już ona dodatkiem do życia, a staje się życiem. Niezwykle smutnym, uwięzionym w stagnacji, pełnym wyrzutów sumienia, wstydu i chorób natury psychicznej, często zwieńczonymi samobójstwami. Szczególnie kiedy wiek palącego jest znacznie poniżej granicy choćby formalnej dorosłości.

Terapeuci zalecają spisanie na kartce papieru wad i zalet palenia. Często tabela z "za" ma zaledwie dwa, góra trzy punkty, ta przeciw obejmuje znacznie większy zakres kartki papieru, o życiu nie wspominając...

Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji Dzień Dobry TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie. Przeczytacie tu historię moją i mojego syna. Historię kobiety i matki wyjątkowego nastolatka. Chcę, aby była to nasza wspólna droga do domu pełnego miłości i spokoju. Ufam, że tę drogę znajdziemy razem, dzięki doświadczeniom, rozmowom i spotkaniom ze specjalistami, lekarzami i terapeutami, które codziennie będę opisywała na kartkach tego pamiętnika, z ciepłą myślą o was.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i chcesz o tym porozmawiać, opowiedzieć nam swoją historię - napisz do mnie na adres redakcji: ddtvnonline@tvn.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Westend61

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"