depresja u dzieci

  depresja u dzieci

  Pandemia, izolacja społeczna oraz nauka zdalna stanowiły dla dzieci i młodzieży trudne wyzwanie, co odbiło się na ich psychice. Po wielu miesiącach spędzonych w domach 29 maja wszyscy uczniowie w Polsce wrócą do szkół. Specjaliści proszą więc nauczycieli, by w pierwszych dniach spojrzeli na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Celem jest obniżenie stresu zarówno uczniów, jak i pedagogów. Na czym ma polegać "Tydzień ulgi"?

  Liczba dzieci cierpiących na depresję rośnie w zastraszającym tempie. Codziennie w Polsce samobójstwo popełnia jeden nastolatek. Sytuacja w psychiatrii dziecięcej wymaga reform. Z danych wynika, że obłożenie na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych wynosi 150 proc. Na 100 tys. dzieci przypada zaledwie 4 psychiatrów. Jak rozwiązać ten problem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Małgorzatę Majewską i dr n. med. Barbarę Remberk, konsultantkę krajową w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Według niej zaburzenia psychiczne są powszechne, prawie 20 proc. dzieci ma jakieś zaburzenia. W jakiej sytuacji dzieci trafiają na oddziały szpitali psychiatrycznych? Jak rozpoznać, że dziecko ma zaburzenia psychiczne? Jakie są pierwsze objawy?

  Rocznie nawet 600 dzieci w Polsce popełnia samobójstwo. To tak jakby co roku zamykać małą szkołę. Dlaczego nastolatkowie targają się na własne życie? Jak my, jako dorośli, możemy im pomóc? Często bagatelizujemy problemy naszych dzieci, gdyż z naszej perspektywy wydaj się być bez znaczenia. "W różnym wieku różne rzeczy są tragediami" - twierdzi Łukasz Ługowski. A jak wygląda uświadamianie młodzieży w kwestii depresji? O tym w Dzień dobry TVN Katarzyna Szaulińska, autorka komiksu o depresji skierowanego do młodych ludzi.

  Wydaje się, że dzieci powinny być radosne i beztroskie. Tymczasem świat coraz bardziej sprzyja rozwojowi u nich depresji. Już nawet dzieci w wieku przedszkolnym zmagają się z tą chorobą. Co dokładnie wywołuje u nich depresję? Jak ją rozpoznać u dziecka? Jak odróżnić zwykły smutek, czy bunt nastolatka od depresji? W Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Ewę Kasprzyk, której córka chorowała na depresję oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Połączyliśmy się również z dziennikarzem Marcinem Wroną, który przebywa w Stanach Zjednoczonych. Zapytaliśmy go, jak Amerykanie radzą sobie z depresją dzieci.

  Badania wykazują, że depresje występują nie tylko u dorosłych, ale są rozpoznawane także u dzieci. O to, co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka, jak rozpoznać depresję i jak ją leczyć, zapytaliśmy psychologa Joannę Sass oraz Joannę Paduszyńską z fundacji Słonie na Balkonie.