Ma 15 lat, dopiero czwarta próba samobójcza sprawiła, że dostrzegł go ojciec. "Pierwszy raz czuję, że mam tatę"

Ojciec i syn na rowerach podczas zachodu słońca
Kartki z pamiętnika matki. Ojciec i syn w podróży po miłość
Źródło: Getty Images
Brak ojca nie musi oznaczać tego, że go fizycznie nie ma. Może żyć latami pod jednym dachem i zaspokajać potrzeby materialne, ale jego nieobecność emocjonalna wyrywa w duszy dziecka największą dziurę. - Powiedz mi, co to znaczy być ojcem - usłyszałam od taty moich synów po czwartej próbie samobójczej młodszego z nich. Miał w oczach łzy, dłonie trzęsły się ze zdenerwowania, był tak samo bezradny jak ja.

Chcę być dla niego ojcem, ale sam nie wiem, co to znaczy

Owszem, próbował zaszczepić w chłopcach hobby do majsterkowania, ale nigdy nie powiedział: "kocham was".

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

- Powiedz mi, co to znaczy być ojcem - powiedział cały roztrzęsiony tata mojego syna po tym, jak dowiedział się o jego kolejnej próbie samobójczej. Nie spodziewałam się tego pytania. Zaskoczył mnie. Chwilę trwało, zanim odzyskałam równowagę.

- Bądź. Tylko tyle i aż tyle. Poznaj go, zrozum, przytul, powiedz, że jest dla ciebie ważny, że go kochasz - bo wiem, że tak jest. Nie stałbyś teraz przede mną i nie pytał o to, jak być ojcem, gdyby było inaczej - odpowiedziałam. Wiem, że sam nigdy nie doświadczył ojcowskiej miłości i tak naprawdę nadal się uczy, jak ojcem być. Rozmawialiśmy jeszcze długo i ufam, że zrozumiał więcej niż przez ostatnie 15 lat.

Z nim wybudowali domek na drzewie, z nim stawiali pierwsze kroki na rolkach. To on nauczył ich żeglować i prowadzić samochód. Myślałam, że w męskim świecie tak właśnie wyraża się miłość. Dlatego bagatelizowałam brak zainteresowania ich emocjami, przeżyciami, codziennymi sprawami - od tego byłam ja.

- Wiesz, mamo, po raz pierwszy czuję się ważny - powiedział mi mój syn w ostatniej rozmowie telefonicznej. Dzwoni codziennie z izolatki szpitala psychiatrycznego między 13:30, a 15:30, tylko wtedy może rozmawiać.

- Zawsze byłeś i zawsze będziesz - zapewniłam.

- Wiem, ale nie czułem tego wcześniej. Pierwszy raz czuję, że mam tatę - głos mu się łamał, ale kontynuował. - Nie mogłem uwierzyć, kiedy powiedział mi o tej wyprawie. Znasz wielu ludzi, którzy robią takie rzeczy? - wzruszenie mieszało się z ekscytacją.

- Twój tata bardzo cię kocha, ale nikt go nie nauczył, jak te emocje okazywać. Nie potrafi w głębokie rozmowy - zażartowałam. Mam przyjaciół, którzy razem jeżdżą na rowerach po Europie, ale wasz plan jest spektakularny! - mówiłam ostrożnie.

- Skąd mu to przyszło do głowy? - Ja naprawdę nie mogę się doczekać - nie pamiętam, kiedy słyszałam w jego głosie tyle nadziei. - On to wszystko zorganizuje? - dopytywał.

- Ja mu pomogę. Będziecie potrzebowali sporo rzeczy, a nie możecie zapomnieć, że jedziecie tylko na rowerach. Zrobiliśmy listę podstawowego sprzętu, ja spiszę resztę, on opracuje trasę. Co do tego, skąd ten pomysł, to zapytał mnie po prostu, co to znaczy być ojcem. Powiedziałam mu, że on to wie, tylko musi pozwolić tym emocjom otworzyć serce i być. Być wtedy, kiedy potrzebujesz porozmawiać, kiedy masz kłopot, kiedy nie radzisz sobie z problemem. Być wtedy, kiedy chcesz się przytulić i wtedy, kiedy zupełnie tego nie chcesz, a rozpaczliwie wołasz o bliskość. Także wtedy, kiedy jesteś z siebie dumny, czujesz się szczęśliwy i wiesz, że jak mu to powiesz, to on też poczuje radość. Powiedziałam mu, że musi cię poznać. Tak wpadł na pomysł tej wyprawy. Powiedział, że jesteście dla niego najważniejsi, że do tej pory myślał, że był dobrym ojcem, ale dotarło do niego, że nie zna was, a szczególnie ciebie i że chce zbudować tą więź od podstaw - wyjaśniłam.

- Ja też chcę, mamo, bardzo - wyszeptał.

- Jest nas zatem już czworo, bo twój brat dopinguje was obu, jeszcze zanim wyruszyliście - uśmiechnęłam się mówiąc to, bo przypomniałam sobie reakcję starszego syna, kiedy opowiedziałam mu o pomyśle ich ojca. Był zachwycony i wykrzyknął: "nareszcie!"

- Chyba nic nie dzieje się bez przyczyny. Już wtedy, kiedy siedziałem na dachu ze strażakami. Paliliśmy papierosy i słuchaliśmy muzyki zrozumiałem, że to jest właśnie to czego mi brakuje. Taty... Czepiałem się brata, ale mówiłem ci, czułem się trochę jak taki jego bagaż. No i znalazłem sobie znajomych, trawę, te leki, wszystko po to, żeby się odciąć. Chyba od tych braków... Tak bardzo was przepraszam - płakał, ale mówił dalej. - Prosiłaś tyle razy, mówiłaś, żebym spojrzał na siebie z boku. Nie chciałem, miałem wszystko gdzieś. Na tym dachu zrozumiałem, że jak już tak nie chcę, że chcę żyć, chcę być szczęśliwy - dodał.

- Jak to paliłeś papierosy ze strażakami? - wiedział, że powiedziałam to bez cienia oburzenia, wiedział, że to w tej chwili nie miało dla mnie żadnego znaczenia. Wiedział, że musiałam zmienić tor tej rozmowy, zanim znów rozpadnę się na milion kawałków wzruszenia, dlatego zaśmiał się tylko i powiedział: "Jesteś najlepsza, wiesz?".

Strach i nadzieja

Jest we mnie strach i nadzieja. O to, czy obaj rozumieją wagę swoich deklaracji. Doświadczenia, jakie mam przez te wszystkie lata, nie napawają mnie przesadnym optymizmem, a jednak tym razem mam dobre przeczucia.

Czy podróż na rowerach tylko z ojcem z Polski do Francji dojdzie do skutku? Czy syn wytrzyma w trzeźwości? Czy robię dobrze, że zamiast od razu po szpitalu umieścić go w ośrodku pozwalam na taki eksperyment? Intuicja podpowiada mi, że nie ma na tym świecie lepszej terapii dla chorego dziecka niż miłość obojga rodziców. Dlatego zaryzykuję. Może właśnie teraz znajdą siebie? Ojciec i syn w podróży po miłość.

Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie. Przeczytacie tu historię moją i mojego syna. Historię kobiety i matki wyjątkowego nastolatka. Chcę, aby była to nasza wspólna droga do domu pełnego miłości i spokoju. Ufam, że tę drogę znajdziemy razem, dzięki doświadczeniom, rozmowom i spotkaniom ze specjalistami, lekarzami i terapeutami, które codziennie będę opisywała na kartkach tego pamiętnika, z ciepłą myślą o was.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i chcesz o tym porozmawiać, opowiedzieć nam swoją historię - napisz do mnie na adres redakcji: ddtvnonline@tvn.pl

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

 • wysłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
   • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
    • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN; na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

     Szukasz pomocy dla swojego dziecka, skorzystaj z bazy placówek pomocowych.

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz także:

     Autor: Patrycja Sibilska

     Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

     Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

     Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

     Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

     Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

     Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

     "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

     "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

     Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

     Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

     Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

     Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

     Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
     Materiał promocyjny

     Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

     Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

     Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

     Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

     Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

     Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

     Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

     Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
     Materiał promocyjny

     Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

     Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

     Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

     Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

     Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

     Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
     Materiał promocyjny

     Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

     Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

     Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

     Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
     Materiał promocyjny

     Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

     Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

     Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

     Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
     Materiał promocyjny

     Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

     Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
     Materiał promocyjny

     Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

     "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

     "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

     Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
     Materiał promocyjny

     Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

     Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

     Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

     "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

     "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

     Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

     Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

     Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

     Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

     Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

     Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

     Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

     Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

     Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

     Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
     Materiał promocyjny

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

     "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

     "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

     Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

     Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

     Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

     Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

     Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

     Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

     Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

     Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

     Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

     Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

     To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

     To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

     Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

     Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

     To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

     To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

     "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

     "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

     Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

     Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas