Na pytania odpowiadała psycholog Katarzyna Chotkowska, jedna z ekspertek kampanii "Zobacz człowieka".
W hotelu na Pomorzu doszło do fałszywego alarmu bombowego. Jak się później okazało, za wszystko odpowiedzialna była 16-latka. - W mediach społecznościowych prowadziła z całego zdarzenia transmisję na żywo - przekazali funkcjonariusze.
Młodzi turyści zostali ukarani grzywną po 36 tysięcy euro za przeskakiwanie w hotelu z balkonu na balkon, czyli tzn. "balkoning". "Zabawa" wymyślona przez młodych Brytyjczyków już kilka razy skończyła się tragicznie.
Pewna nastolatka podzieliła się na forum internetowym przykrą sytuacją, z którą przyszło jej się zmierzyć. Odkąd jej ojciec założył nową rodzinę, nie poświęca jej zbyt wiele uwagi. Teraz nawet nie powiedział, że zabrał swoich bliskich do Paryża.
- My żądamy od nastolatków bardzo często czegoś, na co oni nie są gotowi zarówno, jeśli chodzi o naukę, jaki o pewne zachowania powiedział dr Mikołaj Marcela.
Jego matka chce, aby trafił do szpitala psychiatrycznego.
Daria Ładocha to jedna z tych osób, przy których trudno się nie uśmiechać. Ta kobieta to chodzący wulkan pozytywnej energii. W życiu najważniejsza jest dla niej rodzina, z którą jest bardzo blisko. W domu ma dwie córki, a jedna z nich jest nastolatką. W rozmowie z Karoliną Kalatzi z serwisu Dzień Dobry TVN sięgnęła pamięcią do czasów, kiedy to ona sama wkraczała w świat dorosłych. Zdradziła nam, jakie miała sposoby na swoich rodziców i jaką nastolatką była.
"Pierwszy raz czuję, że mam tatę".
Terapia uświadomiła mu, że pomoc jaką dostaje, chce ofiarować innym. Wciąż walczy z nałogiem i wciąż doświadcza życia. Czym kieruje się nastolatek myśląc o przyszłości?
Nieustający lęk doprowadza do stanów, podczas których czuję się tak, jakby ktoś zabrał mi całą energię i chęć do życia. Każdy weekend oznacza strach.
"Kartki z pamiętnika matki" to cykl który powstał dla mam i ojców, którzy wirują w tornadach swoich dramatów, dla nas - mam i ojców którzy krzyczą bezgłośnie. Chociaż wiem, że nie jestem sama, że takich rodziców jak ja są setki, mam świadomość, że bardzo trudno podzielić się swoim problemem i wstydem jaki mu towarzyszy. Dlatego kiedy otrzymałam mail zatytułowany "Matka narkomana", zanim w ogóle go przeczytałam, wzięłam głęboki oddech.
Pod dom podjechał listonosz, czekałam na ten dzień. Dzień kiedy przyjdzie wiadomość, że machina ruszyła. Pismo z sądu w sprawie mojego syna-sądowy nakaz leczenia.
Jeden dzień może zmienić tak wiele. Może otworzyć oczy, może też je zamknąć. Może zakończyć cierpienie, ale może też sprawić, że ono już nigdy się nie skończy. Energia śmierci krąży wokół mnie i mojego syna.
"To naturalne, to dobrze, że się stresujesz".
Zastanawiam się czasem dlaczego nie jest chory na jakąś chorobę, która budzi litość, chęć pomocy, chorobę na którą opracowano leki, terapie. Leżałby w szpitalnym łóżku, ludzie wokół w białych kitlach dbaliby o to, żeby jak najszybciej doszedł do zdrowia. Mogłabym go karmić, dotykać dłoni, czytać mu i wierzyć, że jeszcze miesiąc, dwa i wyjdzie zdrowy, będzie się uśmiechał, pojedzie na wakacje i wróci z nich bogatszy o nowe przyjaźnie, wspomnienia i dziecięce przygody. Zamiast tego jest wstyd, zażenowanie, próby wyjaśnienia lekarzom, że ja już nie chcę im przeszkadzać w pracy, że chcę tylko pomocy, że nie ja zdecydowałam o tym, żeby spędzić noc w sali szpitalnej, którą musieli dla mnie i dla niego przeznaczyć.
"Nie zawsze jesteśmy w stanie posiąść takie umiejętności, będąc w szkole".
W Dzień Dobry TVN scenarzystka, reżyserka i współzałożycielka Teatru Młyn, Natalia Fijewska-Zdanowska, oraz aktor i pedagog Bartosz Mazur, wraz ze swoimi córkami, opowiedzieli o życiu nastolatków w dobie pandemii.
"Sport w XXI wieku jest genialny".
Jak rozpoznać uzależnienie?
Nastolatki pozostają online przez dużą część dnia, a edukacja zdalna dodatkowo znacząco wydłużyła czas spędzany przed monitorem. W sumie polski nastolatek w roku 2020 wpatrywał się w ekran komputera lub smartfonu ok. 12 godzin na dobę - tak wynika z raportu Nastolatki 3.0.
Na swoim koncie ma kilkadziesiąt turniejów, a w jej pokoju zaczyna brakować miejsca na puchary. 12-letnia Wiktoria Wojnarowska jest niezwykle zdolną tancerką z Gdańska. Jak zaczęła się jej przygoda?
W dzisiejszych czasach nastolatki idąc na imprezę nie boją się wysokich obcasów, roznegliżowanych strojów i wyzywających makijaży. Dziewczyny chcą zamanifestować ubiorem swoją niezależność, swoją seksualność. Wśród młodzieży panuje obecnie przekonanie, ze trzeba być "sexy". Z czego to wynika? Jak możemy temu zapobiec? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Waszyńską, seksuolog i Agatę Kozłowską, edukatorkę seksualną.
O tym, jak zrozumień nastolatka rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem z SWPS oraz z dziennikarką Odetą Moro, mamą 15-latki. Co zrobić, kiedy dziecko zaczyna się buntować, staje się nieznośne i pyskuje rodzicom?
Młodzi ludzie, by dostać się do elitarnej grupy rówieśniczej, są w stanie zrobić wiele, na przykład, wypić wodę z toalety. Co nimi kieruje? Dlaczego tak bardzo zależy im na członkostwie? Czy w ten sposób chcą komuś zaimponować? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: psycholog Igor Rotberg i kulturoznawca Lidia Rudzińska-Sierakowska.