Samobójstwa jedną z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci wśród nastolatków. Nowy raport UNICEF-u

Zapłakana dziewczyna
Zapłakana dziewczyna
Źródło: Darren Robb/Getty Images

Rocznie niemal 46 tys. nastolatków popełnia samobójstwo powodowane zaburzeniem psychicznym. Jest to jedna z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w tej grupie wiekowej. Czy pandemia COVID-19 jest przyczyną problemów psychicznych?

Raport UNICEF - nowe dane

Jedna na pięć osób w wieku od 15 do 24 lat regularnie ma objawy depresji. Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne młodych ludzi będzie widoczny przez długie lata - ostrzega w opublikowanym we wtorek raporcie UNICEF, podsumowując badania przeprowadzone w 21 krajach. Według najnowszych danych ponad 13 proc. nastolatków żyje ze zdiagnozowanym zaburzeniem psychicznym. Rocznie niemal 46 tys. nastolatków popełnia samobójstwo powodowane zaburzeniem psychicznym. Jest to jedna z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w tej grupie wiekowej. - Dla nas wszystkich to było długie 18 miesięcy, szczególnie dla dzieci. Przez lockdowny i związane z pandemią restrykcje dzieci spędziły ten czas z dala od części rodziny, przyjaciół, rówieśników, gier i zabaw, a więc kluczowych elementów dzieciństwa - napisała na Twitterze Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza UNICEF.

Wpływ COVID-19 na zaburzenia psychiczne u dzieci

Jak się okazuje, pandemia negatywnie wpłynęła nie tylko na dorosłych, którzy musieli sobie radzić z problemami w firmach tj. m. in. redukcją etatów, stratami w zyskach, ale również na najmłodszych.

- Wpływ (Covid-19) jest ogromny, ale jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jeszcze przed pandemią zbyt wiele dzieci było obciążonych lekceważonymi problemami psychicznymi. Rządy nie inwestują wystarczającej ilości środków, by poważnie zająć się tą kwestią. Nacisk kładziony na związek zdrowia psychicznego z jakością życia jest zaskakująco niewielki - twierdzi Fore.

Zdrowie psychiczne, a budżet państwa

Raport wskazuje, że średnio jedynie 2 proc. środków przeznaczanych przez rządy na opiekę zdrowotną wykorzystywanych jest na rozwiązywanie problemów zdrowia psychicznego. W krajach wysoko rozwiniętych na 100 tys. mieszkańców przypada średnio nieco ponad pięciu psychiatrów specjalizujących się w problemach dzieci i młodzieży. W pozostałych częściach świata na milion mieszkańców przypada jedynie jeden psychiatra dziecięcy. - Przez zbyt wiele czasu, zarówno w krajach biednych jak i bogatych, problem zdrowia psychicznego jest niezrozumiały i niedoinwestowany. To musi się zmienić - zaapelowała cytowana przez raport Henrietta Fore. London School of Economics szacuje, że zaburzenia psychiczne odpowiadają za 390 mld dolarów strat rocznie w światowej gospodarce.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Skala problemu widoczna jest również w Polsce. Badania wykazują, że już co 10 dziecko w naszym kraju cierpi na zaburzenia psychiczne, jak podkreślił dr Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży ma być miejscem pozwalającym na kompleksowe badania. Do budynku ma zostać również przeniesiona Klinika Onkologii. Przygotowanie tego miejsca to ważne przedsięwzięcie, ponieważ lekarze już od dawna alarmują, że dzieciom potrzebna jest pomoc i odpowiednio dostosowane leczenie w trosce o ich zdrowie psychiczne. Fundacja TVN prowadzi również kampanię, która ma za zadanie nagłośnić tę istotną sprawę w mediach, a ponadto organizuje spotkania wspierające rodziców pociech z zaburzeniami psychicznymi.

W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów (tyle będzie łóżek na oddziale), w tym:

  • oddział obserwacji – 6 łóżek,
  • oddział detoksykacji – 4 łóżka,
  • oddział szpitalny - 22 łóżka.

Oprócz tego w Centrum powstanie Poradnia psychiatryczna, w niej: 3 gabinety lekarskie, 2 terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa i gabinet zabiegowy.

Fundację możesz wesprzeć:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

Zobacz także:

Żywienie ma wpływ na zdrowie psychiczne kobiet
Źródło: x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości