Uczucie niepewności – jak je zwalczyć i zyskać pewność siebie?

kobieta siedzi na trawie
Uczucie niepewności
Źródło: MoMo Productions/Getty Images
Uczucie niepewności to stan psychiczny, w którym dana osoba nie jest pewna siebie, swoich racji czy swoich działań. To uczucie, które może znacznie obniżyć jakość naszego życia, utrudniać normalne funkcjonowanie oraz relacje.

Niepewność sprawia, że nie ufamy innym oraz – co ważniejsze – przestajemy ufać samym sobie. Wszędzie widzimy zagrożenia. Brakuje nam także pewności, by wyrażać swoje zdanie czy przekonania. W poczuciu niepewności jest dużo lęku i obawy przed tym, co się wydarzy. Taki strach potrafi utrudniać lub wręcz uniemożliwiać nasze działania. Zabiera poczucie bezpieczeństwa i nie pozwala walczyć o swoje sprawy. Obniża także poczucie własnej wartości. Pewność siebie możemy wypracować, pracując nad przekonaniami, które tkwią w naszej głowie.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Co jest podstawą pewności siebie? Absolutnie kluczowa jest akceptacja swojej osoby. Każdy z nas ma sobie coś do zarzucenia, każdy z nas ma zarówno zalety, jak i wady czy słabości. Nie ma sensu rozkładać tego na czynniki pierwsze – trzeba zaakceptować siebie w pełni. Zauważyć to, co jest naszą słabą stroną, ale przede wszystkim docenić te cechy, które są w nas wyjątkowe i wartościowe. Warto pomyśleć o tym, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni: może to jakaś umiejętność, cecha charakteru albo ciekawe pasje.

Co jeszcze pomoże zwalczyć uczucie niepewności? Drugą istotną kwestią dla umiejętności wyrażania siebie jest pozbycie się lęku przed opinią innych. Ważniejsze jest to, by mówić i działać w zgodzie ze sobą, a nie z tym, "co pomyślą o mnie inni". Ocena drugiego człowieka wywołuje wyłącznie zbędny stres.

Warto także przełamywać własne lęki, doświadczać nowych rzeczy, próbować tego, co wcześniej było dla nas nowe, a nawet wzbudzało niechęć czy obawy. Niektórzy psycholodzy określają to mianem "opuszczania strefy komfortu". Takie działanie na początku może być nieprzyjemne, ale z czasem przynosi niesamowite rezultaty: dodaje odwagi i pewności siebie, pozwala rozwinąć nowe umiejętności, czasem zmienić swoje przekonania.

Aby pewnie prezentować swoje zdanie, bronić własnych opinii i wyrażać siebie w pewny sposób, potrzebna jest także odrobina asertywności. Chodzi o to, by pewnie przedstawiać swoje stanowisko, a jednocześnie szanować innych.

Niepewność w związku

Silnie zakorzeniona w nas niepewność może zniszczyć najpiękniejszą nawet relację. To uczucie sprawia, że gubimy się w błędnym kole natarczywych, negatywnych myśli i podejrzeń.

Niepewność to przekleństwo kobiet . Najczęściej właśnie płeć piękna rozkłada wszystko na czynniki pierwsze i stale zastanawia się nad tym, co partner myśli, czuje, mówi, zamierza, co oznaczają jego gesty, czy naprawdę nas kocha... Skąd bierze się taka niepewność? Może być ona zupełnie naturalna na pierwszym etapie związku, ale jeśli nie mija, a wręcz się nasila, oznacza to problem z poczuciem bezpieczeństwa i z poczuciem własnej wartości.

Takie chroniczne uczucie niepewności odbiera spokój, niszczy zaufanie, rodzi szereg podejrzeń, każe ciągle sprawdzać i pytać, a w efekcie burzy bliskość i oddala nas od partnera.

Uczucie niepewności w związku może być naturalne wtedy, gdy ktoś oszukuje, kłamie lub ma na koncie inne toksyczne zachowania. Jeśli to jednak zdrowy związek, a zagraża mu właśnie silne poczucie niepewności jednego z partnerów, warto zastosować się do kilku wskazówek. Najważniejsze jest to, aby skupić się na pozytywach, nie porównywać, nie starać się "czytać w myślach" i dopisywać intencji partnera "między wierszami". A przede wszystkim: dać sobie i partnerowi więcej przestrzeni!

Podejmowanie decyzji w warunkach niepewności

Niepewność to także termin występujący w tematyce ekonomicznej i biznesowej. Jest bardzo istotny w teorii decyzji. W praktyce chodzi o taką sytuację, kiedy przy podejmowaniu jakiejś decyzji istnieje niepewność w zakresie jednej lub kilku kwestii oraz brakuje danych na temat prawdopodobieństwa ich wystąpienia. Przy podejmowaniu decyzji w warunkach niepewności musimy liczyć się z pewnym ryzykiem.

Ryzyko a niepewność

Ważne jest także to, aby odróżniać ryzyko od niepewności – nie są to bowiem terminy tożsame. Oba te pojęcia mają cechy wspólne, ale również wiele je dzieli. Jedno i drugie niesie możliwość wystąpienia nieznanych skutków. Niepewność jest jednak zjawiskiem niemierzalnym – mówimy o niej wtedy, gdy nie znamy danych lub nie potrafimy określić kolejności pewnych zdarzeń.

Ryzyko dotyczy sytuacji, w której wybranie danego wariantu czy podjęcie pewnej decyzji pociąga za sobą możliwość wystąpienia różnych konsekwencji, jednak przy znanym prawdopodobieństwie wystąpienia każdej z nich. Dokładne określenie prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka oraz jego konsekwencji jest kluczowe np. przy realizacji projektu.

Zobacz wideo:

Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości