- Opisałam historię 10-latka, który musi zmagać się z różnymi problemami i skacze czasem przez płotki. Pierwszą taką sytuacją był nieudany debiut piłkarski, a drugą przedstawienie szkolne – wyjaśnia autorka książki, Ewa Winnicka. Postanowiła w przystępny i zabawny sposób przekazać wiedzę młodym ludziom, jak radzić sobie z taką nieśmiałością.
Staś Łazarewicz o nieśmiałości
Ewie Winnickiej towarzyszył główny bohater książki Staś Łazarewicz, a publikacja nosi tytuł: "Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem". Staś, zmagający się z nieśmiałością pilnie trenuje i mierzy się z własnymi ograniczeniami, tym bardziej że promując książkę, pojawia się w mediach.
Autorka książki wyjaśniła w czasie programu, jak ona poradziła sobie z tremą na kolegiach redakcyjnych, na których często trzeba było zabrać głos i zgłosić temat. – Wyobrażałam sobie, że moi dostojni koledzy i koleżanki są nago i wtedy od razu było łatwiej – śmiał się.
O to, jak radził sobie z tym problemem Filip Łobodziński, aktor grający w kultowych filmach "Stawiam na Tolka Banana" i "Podróż za jeden uśmiech" zapytał w programie Dzień Dobry TVN Marcin Prokop. – To było denerwujące czasami, ale z jakiegoś powodu udawało mi się to pokonać. Natomiast, co ważne, trzeba umiejętnie rozróżnić dwie sprawy. Wstyd i nieśmiałość, bo ja z czasem wstydu się pozbyłem, ale nieśmiałość pozostała – wyjaśnił aktor.
Michał Tomala miał problemy z tremą
Michał Tomala, aktor znany z serialu "Na wspólnej" również wspominał początki swojej kariery. O ile nie odczuwał stresu związanego z występowaniem na różnych konkursach szkolnych, o tyle trema pojawiła się, gdy zaczęły się spektakle i castingi. – Kiedy poszedłem na plan, miałem dużą tremę, ale ona szybko uleciała, gdy zrozumiałem, że nikt mnie nie ocenia – mówił Tomala w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.
Więcej materiałów z programu zobaczysz na player.tvn.pl.
Zobacz także:
Czy można przy dziecku paradować nago? Pierwsza zasada: nie zawstydzaj
Potencjał dziecka zapisany w horoskopie. Jaka przyszłość czeka Twoje dziecko?
Improwizacja w życiu codziennym. Czym jest i do czego się przydaje?
Obejrzyj także: Nieśmiałe dziecko - jak mu pomóc? Psycholog podpowiada
Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk