Krzywa szczęścia – w którym momencie życia jesteś?
Badacze z Dartmouth College przebadali obywateli 132 krajów aby sprawdzić, jaki związek ma ze sobą dobrostan, wiek i poczucie szczęścia. Ankietowani podzieleni byli na grupy, ze względu na wykształcenie, rodzaj pracy czy status matrymonialny. We wszystkich badanych grupach krzywa, jaka była wynikiem, ułożyła się w literę U. Zarówno wśród krajów rozwiniętych, jak i nierozwiniętych, najniższe poczucie szczęścia przypadło na wiek około 46 lat. Wyraźny wzrost krzywej szczęścia zauważalny jest dopiero w okolicy 60. roku życia.
Interpretacja wyników
Jak interpretuje Jonathan Rauch, niezadowolenie, jakie pojawia się po 20. roku życia pojawia się na skutek odczuwania upływającego czasu. Wiele osób oczekuje, że spełnienie zawodowe, finansowe i życiowe pojawi się dużo szybciej, niż rzeczywiście ma to miejsce, co wywołuje znaczącą frustrację. U innych spełnienie nie pojawia się wcale, natomiast u osób, u których występuje wtedy, gdy powinno – nie daje spodziewanego szczęścia. Wtedy pojawia się "kryzys wieku średniego" – czyli czas, gdy nasze życie przestaje nam wystarczać i bardzo chcemy coś w nim zmienić.
Zaczynamy szukać szczęścia na nowo, a także rozumieć, że wysokie wymagania przyniosły nam więcej rozczarowań niż szczęścia. Wtedy pojawia się wzrost krzywej, a poczucie szczęścia znów wzrasta. Warto dodać, że krzywa układa się tak a nie inaczej ze względu na rosnącą świadomość ważkości ochrony zdrowia, co zaznacza sam autor. Ponadto wyniki badania są ogromnym pocieszeniem dla osób po 40. roku życia, znajdujących się właśnie w kryzysie – prawdopodobnie, prędzej czy później odczują go wszyscy, niezależnie od wykształcenia, zarobków czy spełnienia zawodowego.
Monika Richardson: Odebrałam dowód osobisty z nazwiskiem Richardson. Pozdrawiam wszystkie kobiety, które zaczynają od nowa. Zobacz video:
Zobacz także:
- Basia Pasek o tym, jak odnaleźć szczęście. "Nasz umysł dużo chętniej pozostaje w sytuacji niewygodnej i trudnej"
- Joanna Przetakiewicz o codziennych rytuałach: "Sprawiają, że czuję się szczęśliwsza"
- Karolina Pisarek o byciu szczęśliwą. "Nie zawsze będzie łatwo"
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło zdjęcia głównego: The Good Brigade/Getty Images