Kartki z pamiętnika matki. "Masz rozwydrzonego, obrzydliwego dzieciaka"

Agresywny nastolatek z wysuniętą pięścią
Kartki z pamiętnika matki. Zaburzenia opozycyjno - buntownicze
Źródło: rbkomar/Getty Images
Skąd jest w nas taka niezwykła łatwość i lekkość wydawanie osądów i opinii, wręcz słownego znęcania się nad matkami? Dlaczego wydaje nam się, że mamy do tego prawo? Nie mamy! Nie mamy prawa mówić, co jest dobre, a co złe. Jeśli chcemy coś powiedzieć, napisać to przemyślmy to dwa razy, bo jakiejś mamie lub kochającemu tacie możemy zwyczajnie odebrać nadzieję i siłę, tak bardzo potrzebną w walce o dziecko.

Krytyka matki, czyli mordercze słowa

Mordercze słowa to najbardziej odpowiednie określenie. Bo zabijają wolę walki, wiarę i motywację. Nie mają żadnej wartości, pozbawione są mądrości, ale mają moc niszczenia, palą do zgliszczy.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Masz rozwydrzonego, obrzydliwego dzieciaka i nie dziw się, ze za kilka lat oberwiesz po pysku, kiedy synusiowi zabraknie jakiegoś czynnika.
- anonimowy komentarz na forum dla rodziców.

Co powodowały słowa osób krytykujących? Czułam wstyd, analizowałam każdy potencjalny błąd wychowawczy, stawałam się coraz smutniejsza, coraz bardziej zmęczona, wycofana, poddawałam się, nie widziałam nadziei na zmianę, bo jeśli to ja byłam problemem i nie podołałam wychowaniu rozpuszczając, a tym bardziej wychowując psychopatę, to jak cokolwiek miałabym zmienić?

Bachor albo jest rozpuszczony, albo jest psychopatą. Albo przekłada się przez kolana szczeniaka, albo zamyka w pokoju bez klamek, dla dobra ogółu. Wymyślanie tego typu zaburzeń tylko wzmaga w dzieciaku jego "buntowniczość".
- brzmi kolejny anonimowy wpis.
Dzieciak jest psychicznie chory, jest psychopatą. Taki dzieciak powinien zostać odizolowany od reszty społeczeństwa. Kiedyś były domy poprawcze, potem taka jednostka wędrowała do więzienia. Dzisiaj szczeniakom się diagnozuje jakieś debilstwa i mogą w mocy prawa mordować innych - bo przecież jest chory. Na "zaburzenia opozycyjno - buntownicze"
- jeszcze jedna anonimowa wypowiedź.

Zaczęłam więc od siebie, cóż - opłacało się! Zrozumiałam, że ci, którzy mają najwięcej do powiedzenia, wiedzą najmniej, albo nic, a ich nieprzepracowane problemy wylewają z radością, jak wiadro pomyj, na publicznych forach, czy na członków rodziny, którzy próbują sobie poradzić z trudnościami, otwarcie o nich mówiąc.

Nie jest łatwo odciąć się od krytykującej matki. Z ciocią, koleżanką, znajomą jest już dużo prościej, a agresywne, wypełnione jadem komentarze wystarczy przestać czytać. Z czasem obraz siebie zmienia się diametralnie. Odzyskujemy siły, jasność myślenia, analitycznego podejścia do problemu, ukierunkowanych działań i zdobywania rzetelnej wiedzy i wskazówek postępowania z dzieckiem, które ma zdiagnozowane zaburzenia opozycyjno-buntownicze, o których mowa w przytoczonych wyżej wypowiedziach.

To nie jest moje ostatnie słowo

Pozwoliłam sobie odebrać moc, pozwoliłam innym na tworzenie dekalogu "to dobre, a to złe". Trwało to na tyle długo, że zaburzenia zachowania mojego syna spowodowały, iż sam postanowił sobie pomóc, zagłuszyć emocje. Wybrał sposób, który życie podsuwa takim jak on: odrzuconym, nadpobudliwym, skłóconym ze światem, nieakceptowanym, zbuntowanym, sfrustrowanym, samotnym i nie uczącym się na swoich błędach. Wybrał narkotyk.

Do tego dochodziły inne czynniki, scenariusze pisane przez życie, decyzje, które musiały zostać podjęte: przeprowadzki, straty, trudności finansowe, niepewność, które nie pomagały.

Ocknęłam się późno, ale nie za późno. Mozolnie poszukuję rozwiązań, uczę się schematów zachowań, zaczynam rozumieć, że to, co ktoś nazywa wychowaniem obrzydliwego dzieciaka, to wychowanie dziecka, które wymaga od nas dużo więcej niż biało-czarnego podejścia. Czy czuję się przez to wyjątkowa? Tak! Uważam też, że takie jest moje dziecko. Droga, którą idziemy jest dla nas lekcją, która nauczy nas, czym jest prawda, spełnienie, satysfakcja, mądrość i radość, da nam obojgu wolność, której niektórym nie będzie dane nawet posmakować. W naszej historii nie ma złego zakończenia, ponieważ cokolwiek się wydarzy, to nie jej finał jest najważniejszy, a proces, który otwiera oczy, duszę i serce i sprawia, że oboje stajemy się lepszymi ludźmi dla siebie i dla innych.

Dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi, to nie są dzieci, które można "wychować" za pomocą pasa, zawstydzania, udowadniania czegokolwiek, ośmieszania, odbierania, niedawania. Jedyne co można to jak najszybciej zdiagnozować i włączyć terapię, aby nie dopuścić do utrwalenia się zaburzeń. Terapię, która obejmie dziecko i rodziców, i być może zapobiegnie temu, przez co przechodzi teraz mój syn i ja.

Są dni, kiedy jestem na niego wściekła. Kiedy nie wraca do domu, nie odpowiada na wiadomości, kiedy kłamie, oszukuje, a po wszystkim, zupełnie bez najmniejszego poczucia winy, rozpoczyna rozmowę. Tak jakby naprawdę nie widział problemu, nie zauważał granic, nie rozumiał zasad. I rzeczywiście tak jest. On ich rzeczywiście nie rozumie. Ich istnienie wywołuje w nim tylko silny sprzeciw, naturalny odruch buntu. Z konsekwencjami radzi sobie paląc marihuanę. Nie myśli wtedy o rozprawach sądowych, problemach szkolnych, o jakichkolwiek problemach. Wtedy jest spokój, mózg dostaje nagrodę, odpowiednia dawka dopaminy sprawia, że potrzeby zostają zaspokojone, wszystko się zgadza, nic więcej nie trzeba.

Problem w tym, że w rzeczywistym świecie poruszamy się w labiryncie zasad i norm i jeśli on się tego nie nauczy, zawsze będzie wyrzucany na margines życia, podobnie jak wiele innych dzieciaków z tym samym problemem. Tam stoją już "najmądrzejsi niemądrzy" z gotowymi etykietkami, które przyczepią im je bez wahania.

Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie. Przeczytacie tu historię moją i mojego syna. Historię kobiety i matki wyjątkowego nastolatka. Chcę, aby była to nasza wspólna droga do domu pełnego miłości i spokoju. Ufam, że tę drogę znajdziemy razem, dzięki doświadczeniom, rozmowom i spotkaniom ze specjalistami, lekarzami i terapeutami, które codziennie będę opisywała na kartkach tego pamiętnika, z ciepłą myślą o was.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i chcesz o tym porozmawiać, opowiedzieć nam swoją historię - napisz do mnie na adres redakcji: ddtvnonline@tvn.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

 • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
   • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
    • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
     • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

      Zobacz także:

      Autor: Patrycja Sibilska

      Źródło zdjęcia głównego: rbkomar/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

      Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

      Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

      Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

      "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

      "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

      Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

      Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

      Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
      Materiał promocyjny

      Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

      Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

      Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

      Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

      Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

      Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

      Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

      18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

      18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

      "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

      "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

      Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
      Materiał promocyjny

      Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

      Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

      Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

      Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
      Materiał promocyjny

      Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

      Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
      Materiał promocyjny

      Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

      Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
      Materiał promocyjny

      Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

      Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
      Materiał promocyjny

      Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

      "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
      Materiał promocyjny

      "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

      Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
      Materiał promocyjny

      Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

      Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
      Materiał promocyjny

      Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

      Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

      Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

      Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

      Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

      Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

      Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

      Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

      Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

      "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

      Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

      Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

      "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

      "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

      14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

      14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

      "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

      "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

      Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

      Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

      Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

      Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

      Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

      Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

      Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

      Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

      Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

      Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

      Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

      Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

      Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

      Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

      Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

      Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

      Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

      Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

      "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

      "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

      Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

      Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

      "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

      "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

      Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

      Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

      Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

      Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

      Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

      Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas