Kartki z pamiętnika matki. "Cierpienie nie uszlachetnia, uszlachetnia świadomość"

Maszyna do pisania i motto
Kartki z pamiętnika matki. Cierpienie nie uszlachetnia
Źródło: Constantine Johnny/Getty Images
Decydując się na pisanie tego pamiętnika wiedziałam, że chcę być szczera w przekazie. Wiedziałam, że tylko w ten sposób trafię do tych rodziców, którzy przechodzą przez to samo co ja. Łączy nas bowiem nie tylko doświadczenie, ale przede wszystkim poczucie, że nasze życie jest, jak napisała jedna z czytelniczek: "nienormalne". Ja poszłabym nawet o krok dalej, nam się wydaje, że z nami jest coś nie tak, że lepiej udawać przed światem, że wszystko jest dobrze, byle tylko nie narażać siebie i dziecka na publiczny lincz.

Normalne życie

Moje życie jest normalne, choć wiele w nim sytuacji odbiegających od norm. Tak wygląda rzeczywistość z uzależnionym od narkotyków dzieckiem. Uzależnienie jest chorobą, a ta sprawia, że życie zmienia bieg, tempo i dynamikę, czasem jest to jazda bez trzymanki, czasem ostre hamowanie, a czasem przystanek na rozdrożu. Jednak cel podróży pozostaje niezmienny zarówno w tych rodzinach, gdzie problem uzależnienia nie występuje, jak i w tych, gdzie się pojawił. Celem bowiem jest zawsze dobro dziecka.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Czy rodzice, których dzieci są chore na choroby fizyczne nie mają normalnego życia? Nie patrz na to jak na karę. Jesteś matką, która pomaga zwalczyć chorobę swojemu synowi. Jesteś dzielna! Nie patrz na innych. Takich matek walczących jak Ty jest bardzo dużo, tylko się nie ujawniają bo myślą, że ich życie jest nienormalne
- napisała czytelniczka.

Cierpienie uszlachetnia

Wiele razy słyszałam te słowa i zawsze budziły we mnie sprzeciw. Cierpienie nie uszlachetnia. Cierpienie sprawia ból i kropka. Uszlachetnia świadomość, praca nad sobą, chęć objęcia umysłem czegoś, co wydawać by się mogło niezrozumiałe. Uszlachetnia szczerość, uczciwość, transparentność, przyznanie się do błędu, niewiedzy, bezradności. Okrucieństwem nazywam wyśmiewanie, szydzenie, ocenianie, brak zrozumienia, stereotypy i niechęć do analiz. Z tym wszystkim spotkałam się wielokrotnie, wielokrotnie powodowało to we mnie poczucie winy, zamykało na rozwiązania, kazało mi się garbić, spuszczać nisko głowę i wstydzić. Sprawiało, że wolałam nie mówić o tym, czego doświadczam, chować się z problemem we własnym domu. To był najgorszy z możliwych sposobów, ponieważ tak sama odbierałam sobie możliwości szybszego pokonania problemu, wpadałam w otchłań smutku, nie dopuszczałam do siebie nikogo bliżej w obawie przed brakiem zrozumienia. Czułam się gorsza, inna, naznaczona.

Uwolnienie

Proces jaki zapoczątkował się we mnie wraz z pierwszym tekstem o uzależnieniu mojego syna trwa i sprawia, że jest mi dużo łatwiej. Dzielenie się nim powoduje, że z dnia na dzień to, co wydawało się do tej pory ogromną górą nie do zdobycia, zamienia się w małe pagórki. Inaczej rozmawiam z synem, inaczej odbieram siebie, zupełnie inaczej postrzegam uzależnienie i radzę sobie z krytyką. Nasze dzieci dają nam więcej, niż zabierają. Ja to zrozumiałam i dlatego pragnę, abyście i wy odważyli się mówić. Zmiany w świadomości i uczucie, jakie temu towarzyszy, jest bezcenne, uwalnia i daje pokłady nowych sił, których do tej pory tak często brakowało. Listy od Was i komentarze uskrzydlają i sprawiają, że pragnę dzielić się moją wiedzą, doświadczeniami, wydeptanymi ścieżkami, spotkanymi "aniołami", pragnę też czerpać z waszej wiedzy, z waszych zmagań i przemyśleń. Dziękuję za każde słowo.

- Pani Patrycjo, robi Pani mega wielką robotę! Wielu rodziców młodzieży na starcie życia boryka się z problemem uzależnienia i odurzania substancjami psychoaktywnymi... Niestety wstyd, ocena ("dobre rady") innych, brak pomocy ze strony osób i instytucji, które powinny wspierać często powodują blokadę. Brak wskazówek i własna bezsilność, bezradność, nieumiejętność niesienia pomocy dziecku, zamykają nas z problemem w czterech ścianach. A to błąd. Jestem o ćwierć kroku przed Panią, w podobnej, choć zupełnie różnej opowieści o zmaganiach młodego człowieka z uzależnieniem. Jestem pełna złości na to, że narkotyki wśród DZIECI (!!!) to temat tabu. Że młodzi ludzie i ich rodzice są szufladkowani i oceniani, choć na mnie ocena mojej osoby, jako matki, nie robi już żadnego wrażenia. Jestem dumna z siebie, z tego, że każdego dnia odnajduję w sobie resztki sił, by walczyć. Jestem dumna z mojego Syna, który w chwilach trzeźwości uświadamia sobie istnienie choroby, którą można leczyć. Jestem pełna podziwu dla każdego z rodziców, których spotkałam na swojej drodze, za to, że nie "zamykają oczu". Jestem wdzięczna każdej osobie, która przyczyniła się do tego, że dziś mój Syn jest w miejscu, w którym jest. Pani GRATULUJĘ ODWAGI. Pisania o uzależnieniu Syna wprost. Ma Pani moc niesienia pomocy i wsparcia rodziców takich jak my! To piękne! Jeden z Pani tekstów, wycisnął ze mnie pewnego wieczoru morze łez... dziękuję! Życzę wytrwałości, siły, zrozumienia, akceptacji i cierpliwości w drodze do... radości w oczach.... Pani i Synowi! Odnalezienia iskierki w sercu, która na nowo rozbudzi i rozpali apetyt na życie. Pomysły, pasje... Tak będzie! Dziękuję! - to słowa, jakie zostały zaadresowane do mnie, ja dziś adresuję je do każdej matki i ojca, który wychodzi lub chce wyjść z cienia.

Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji Dzień Dobry TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie. Przeczytacie tu historię moją i mojego syna. Historię kobiety i matki wyjątkowego nastolatka. Chcę, aby była to nasza wspólna droga do domu pełnego miłości i spokoju. Ufam, że tę drogę znajdziemy razem, dzięki doświadczeniom, rozmowom i spotkaniom ze specjalistami, lekarzami i terapeutami, które codziennie będę opisywała na kartkach tego pamiętnika, z ciepłą myślą o was.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i chcesz o tym porozmawiać, opowiedzieć nam swoją historię - napisz do mnie na adres redakcji: ddtvnonline@tvn.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Constantine Johnny/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
Materiał promocyjny

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas