Pomoc Ukrainie

Uwaga na fałszywe zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Eksperci tłumaczą, jak nie dać się oszukać

Pomoc Ukrainie

Aktualizacja:
Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.pl
Karty

W Internecie organizowane są liczne zbiórki dla obywateli Ukrainy. Niestety przestępcy wykorzystują ten fakt i próbują wyłudzić pieniądze. Jak nie dać się oszukać? Na co należy zwrócić uwagę? Wyjaśnia Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Codziennie słyszymy o solidarności Polaków z Ukrainą. Przygotowujemy paczki z żywnością, lekami i ubraniami, oferujemy schronienie we własnych domach, a także wpłacamy datki na rzecz uchodźców. Niestety naszą dobroczynność mogą wykorzystywać przestępcy.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

NASK ostrzega przed fałszywymi zbiórkami

Jak podaje tvn24.pl, w środowym raporcie dotyczącym cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zwraca uwagę między innymi na problem fałszywych zbiórek pieniędzy.

Gotowość mieszkańców Polski do pomocy uchodźcom jest, niestety, wykorzystywana przez przestępców, którzy preparują fałszywe zbiórki pieniędzy i starają się nakłonić użytkowników do wejścia na strony wyłudzające pieniądze

- Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut - ostrzegają eksperci.

Zobacz wideo: Razem z Ukrainą

Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą Źródło: Dzień Dobry TVN

CERT Polska (Computer Emergency Response Team), który działa w strukturach NASK, opublikował na Twitterze przykład fałszywej zbiórki.

Zbiórki pieniędzy dla Ukrainy - jak nie dać się oszukać?

Przed problemem ostrzega też zespół ds. cyberbezpieczeństwa CSIRT działający przy KNF.

Ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu tuż za naszą granicą. Zachowajmy rozwagę i dokładnie weryfikujmy organizacje, które umożliwiają przekazywanie środków finansowych

Pomagajmy naszym sąsiadom. Tutaj znajdziesz listę sprawdzonych zbiórek pieniędzy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na temat dezinformacji i fałszywych zbiórek przeczytasz na tvn24.pl.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mixetto/Getty Images

Pozostałe wiadomości