Codziennie słyszymy o solidarności Polaków z Ukrainą. Przygotowujemy paczki z żywnością, lekami i ubraniami, oferujemy schronienie we własnych domach, a także wpłacamy datki na rzecz uchodźców. Niestety naszą dobroczynność mogą wykorzystywać przestępcy.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
NASK ostrzega przed fałszywymi zbiórkami
Jak podaje tvn24.pl, w środowym raporcie dotyczącym cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zwraca uwagę między innymi na problem fałszywych zbiórek pieniędzy.
Gotowość mieszkańców Polski do pomocy uchodźcom jest, niestety, wykorzystywana przez przestępców, którzy preparują fałszywe zbiórki pieniędzy i starają się nakłonić użytkowników do wejścia na strony wyłudzające pieniądze
- Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut - ostrzegają eksperci.
Zobacz wideo: Razem z Ukrainą
CERT Polska (Computer Emergency Response Team), który działa w strukturach NASK, opublikował na Twitterze przykład fałszywej zbiórki.
Chętnych do udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym na wojnie w Ukrainie ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami i próbami wyłudzenia waszych pieniędzy. Jeżeli chcesz pomóc, wiarygodną listę zbiórek (oraz inne formy pomocy) znajdziesz na https://t.co/hNkZ2Rio6W pic.twitter.com/IJF0KpNDQB
— CERT Polska (@CERT_Polska) February 28, 2022
Zbiórki pieniędzy dla Ukrainy - jak nie dać się oszukać?
Przed problemem ostrzega też zespół ds. cyberbezpieczeństwa CSIRT działający przy KNF.
Ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu tuż za naszą granicą. Zachowajmy rozwagę i dokładnie weryfikujmy organizacje, które umożliwiają przekazywanie środków finansowych
Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail z prośbą o wsparcie obywateli Ukrainy poprzez przekazy pieniężne. Poniższy mail to przykład klasycznego oszustwa nigeryjskiego.
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) February 28, 2022
Zweryfikowane zbiórki finansowe znajdziecie na stronie: https://t.co/62UrMktzUf pic.twitter.com/5rJrN1cGUQ
Pomagajmy naszym sąsiadom. Tutaj znajdziesz listę sprawdzonych zbiórek pieniędzy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na temat dezinformacji i fałszywych zbiórek przeczytasz na tvn24.pl.
Zobacz też:
- Kilkanaście lat prowadził firmę w Ukrainie. Wszystko zostawił z dnia na dzień. "Pracownicy rano dają znać, że żyją"
- Pracownica OBWE zginęła w ostrzale Charkowa. "Zabita podczas zdobywania zapasów dla swojej rodziny"
- Hiszpania. Gdzie uchodźcy z Ukrainy mają szukać pomocy?
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: mixetto/Getty Images