Styl życia

Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy? Lista sprawdzonych zbiórek pieniędzy

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Ukraińska flaga na tle miasta. Pomoc Ukrainie.

W czwartek, 24 lutego br. Rosja zaatakowała Ukrainę po rozkazie wydanym przez prezydenta Władimira Putina. Doszło między innymi do ostrzału rakietowego budynków wojskowych w rejonie Donbasu. Medialne doniesienia o konflikcie zbrojnym wstrząsnęły całym światem. Jak wesprzeć mieszkańców Ukrainy w tym trudnym czasie?

Rosja zaatakowała Ukrainę - jak pomóc?

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek, 24 lutego br. rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie", jednak rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. W mediach społecznościowych nie brakuje poruszających postów publikowanych przez osoby, które solidaryzują się z Ukrainą i jej mieszkańcami. To jednak niejedyna forma wsparcia, którą można zaoferować naszym wschodnim sąsiadom. Do realnej pomocy, będącej jednocześnie otwartą formą sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji, zachęca w mediach społecznościowych Kamil Porembiński.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Możesz ustawić sobie flagę na zdjęciu profilowym, ale mam dla Ciebie lepszy pomysł, który wymaga podobnej liczby kliknięć, a bardziej pomaga. Zamiast kupować dziś kawę na stacji czy pączka, możesz ten budżet przeznaczyć na realną pomoc - przekonuje mężczyzna, zachęcając tym samym do zainteresowania się kampanią wsparcia ukraińskich organizacji pozarządowych i przekazywania środków na wybrane zbiórki.

Pomoc dla Ukrainy - lista zweryfikowanych zbiórek i akcji charytatywnych

Ponadto, listę zweryfikowanych i bezpiecznych zbiórek można sprawdzić na stronie: pomagamukrainie.gov.pl

Zobacz wideo: Atak Rosji na Ukrainę

Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę Źródło: Dzień Dobry TVN

Zbiórki organizowane przez samorządy i instytucje publiczne

Także w miastach organizowane są zbiórki przez samorządy i instytucje publiczne. Poniżej znajduje się część z nich:

Centrum Medyczne Damiana - wsparcie dla Ukrainy

Centrum Medyczne Damiana oferuje dla wszystkich osób z jakimkolwiek dokumentem ukraińskim bądź bez dokumentów dla osób mówiących po ukraińsku, które wjechały do Polski od 24 lutego br.:

  1. 1Wsparcie psychologiczne: w języku ukraińskim psycholog dyżuruje pod numerem tel. 22 566 22 27, od 1 marca br. w godzinach 8:00-20:00, 7 dni w tygodniu.
  2. 2Infolinia po ukraińsku pomagająca odnaleźć się w polskim systemie zdrowia – od poniedziałku 28 lutego br. pod numerem tel. 22 566 22 20.
  3. 3W każdej placówce na recepcji osoba ukraińskojęzyczna, która służy tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy – od poniedziałku 28 lutego br.
  4. 4W ramach POZ bezpłatnie internista i pediatra oraz skierowania na badania.
  5. 5Miesięcznie 100 bezpłatnych pakietów badań "Twój raport zdrowia".
  6. 6Bezpłatna doraźna pomoc internistyczna na Izbie przyjęć Szpitala Damiana: od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-20:00, w soboty w godzinach 8:00-20:00, w niedzielę w godzinach 8:00-16:00.
  7. 7Pomoc ambulatoryjna chirurgiczno-urazowa w CM (dodatkowo planowa operacja, jeśli pacjent się kwalifikuje, a my ten rodzaj operacji wykonujemy) – do limitu miesięcznego 50 k.
  8. 8Bezpłatne testy antygenowe w następujących miejscach: Punkt Pobrań Al. Rzeczypospolitej 5, Warszawa – codziennie w godz. 8:00 – 20:00 (przerwa 13:00 – 13:30), Punkt Pobrań ul. Nowolipie 18, Warszawa – od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 16:00 (przerwa 13:00 – 13:30), Punkt Pobrań ul. Górecka 30, Poznań – od poniedziałku do soboty w godz. 8:00 – 16:00, Punkt Pobrań pl. Dwóch Miast 1, Gdańsk – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00, Punkt Pobrań ul. Swobodna 60, Wrocław – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00, Punkt Pobrań ul. Jasnogórska 1, Kraków – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00, Punkt Pobrań ul. Rdestowa 22, Wrocław – od poniedziałku do niedzieli w godz. 7:00 – 19:00
  9. 9Testy antygenowe COVID - punkty przy lotniskach: Warszawa - Modlin (na parkingu przy lotnisku, Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Wiktora Thommee 1a) 24/7, Warszawa Chopin (na terenie hali przylotów, ul. Żwirki i Wigury 1) w godz. 5:00 do ostatniego samolotu, Warszawa Chopin (punkt na parkingu P3, ul. Żwirki i Wigury 1) w godz. 8:00-20:00, Katowice - Pyrzowice (punkt na Lotnisku naprzeciw terminala C, Pyrzowice, ul. Wolności 90), w godz. 7:00-19:00, Poznań - Ławica (na terenie hali przylotów, ul. Bukowska 285), w godz. 7:00-22:00, Gdańsk im. Lecha Wałęsy (na parkingu, przy Hotelu Hampton By Hilton Gdańsk Airport, ul. Juliusza Słowackiego 220), w godz. 7:00-19:00.

Fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy - na co uważać?

W związku z wojną w Ukrainie pojawiło się wiele zbiórek charytatywnych. Niestety część jest fałszywa i ma na celu oszukać potencjalnych darczyńców. Specjaliści i organizacje pomocowe uczulają, aby weryfikować organizacje, do których chce się przekazać pieniądze. Wszystkie zbiórki publiczne muszą być zgłaszane na portalu zbiorki.gov.pl. Na tej stronie można sprawdzić, kto założył zbiórkę - czy jest to zaufana osoba bądź organizacja, a także ocenić, czy wsparcie zostało odpowiednio wykorzystane. 

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sandsun/Getty Images

Pozostałe wiadomości