"Projekt Świetlica"
Ringier Axel Springer Polska uruchamia punkt adaptacyjny o nazwie "Projekt Świetlica" w warszawskiej siedzibie firmy przy ul. Domaniewskiej 49. Miejsce powstało we współpracy z partnerami merytorycznymi - Fundacją dla Wolności oraz KIDS&Co. To właśnie tam działać będzie całodzienny punkt opieki i adaptacji dla dzieci uchodźców z Ukrainy oraz rodziców i opiekunów mogących skorzystać z warsztatów i szkoleń orientacyjnych.
Wojna w Ukrainie
Pomysłodawcą projektu jest Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Polska.
- Zdecydowaliśmy się oddać część naszej przestrzeni biurowej i uruchomić punkt opieki nad dziećmi w połączeniu z miejscem oferującym wsparcie adaptacyjne dla ich rodziców i opiekunów. Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy osobom uchodźczym w funkcjonowaniu w Polsce i w znalezieniu pracy - tłumaczy.
Punkt adaptacyjny dla dzieci z Ukrainy
Opieką w „Projekcie Świetlica” zostanie początkowo objętych 25 dzieci wraz z opiekunami. W dalszym etapie projekt może objąć ok. 60 maluchów. Będą one podzielone na grupy wiekowe, otrzymają całodzienne wyżywienie i opiekę wykwalifikowanej kadry KIDS&Co. Zajęcia i zabawy będą się odbywać w języku ukraińskim i polskim, a podopieczni znajdą się pod stałą opieką psychologów i pedagogów.
- Rozpoczęliśmy już współpracę z wyspecjalizowaną kadrą pedagogiczną z Ukrainy, która przy wsparciu naszych pedagogów będzie starała się stworzyć dla dzieci z Ukrainy warunki zbliżone do tych, które miały w ukraińskich przedszkolach, jednocześnie pomagając im zaadaptować się w polskim systemie edukacyjnym - wyjaśnia Karina Trafna, CEO KIDS&Co., partner merytoryczny przedsięwzięcia.
- Jeśli chodzi o gry i zabawy, dzieci podzielone są na grupy wiekowe, tak jak robimy to w polskich przedszkolach. Poczynając od dzieci najmłodszych, 2-latków - zabawy ruchowe i muzyczne. Idąc w górę wchodzimy już w edukację - zajęcia rozwojowe dotyczące mowy, języka polskiego. Dla 5-latków są już zajęcia stricte tematyczne, które obowiązują zarówno w polskich, jak i ukraińskich przedszkolach - wylicza w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl
Warsztaty dla ukraińskich rodziców i opiekunów
Poza opieką nad dziećmi Ringier Axel Springer Polska oferuje również warsztaty integracyjne dla ich rodziców lub opiekunów. Ich organizacją zajmie się Fundacja dla Wolności specjalizująca się w pomocy dla cudzoziemców w sytuacji migracji przymusowej.
"Projekt Świetlica" zakłada indywidualne konsultacje z asystentem integracyjnym udzielającym informacji o ważnych kontaktach z instytucjami czy innymi istotnymi podmiotami. Będzie też motywował do działania i łączył z odpowiednimi specjalistami. Asystent wspiera organizacyjnie w udziale w zajęciach grupowych, relaksacyjnych, manualnych, tematycznych, spotkaniach ze specjalistami, kursach języka polskiego czy też kursach orientacyjnych.
- Odnalezienie się w nowej rzeczywistości to trudny i wieloetapowy proces, który w obliczu doświadczeń wojny, traumy, obarczonych lękiem i stratą wymaga szczególnego wsparcia. Działania projektu zapewnią dorosłym przyjazną asystę w pierwszych krokach w Warszawie w formie indywidualnych konsultacji oraz działań warsztatowych i kursów - podkreśla Magdalena Zaborowska-Gumieniak, wiceprezes zarządu Fundacji dla Wolności, partner merytoryczny „Projektu Świetlica”.
"Projekt Świetlica" - rekrutacja
Zgłoszenia rekrutacyjne dzieci wraz z opiekunami na stronie: kids-co.pl/ukraina
Zgłoszenia do pracy z dziećmi można wysyłać aplikując na stronie: kids-co.pl/ukraina
O zgłoszenia proszone są osoby dotknięte uchodźctwem. Decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowo w ramach projektu organizowany jest nabór osób do pracy z dziećmi. Poszukiwani są też wielojęzyczni edukatorzy i edukatorki, np. ze znajomością języka angielskiego i polskiego, rosyjskiego i ukraińskiego.
Zobacz także:
- Scrabble i inne gry językowe, dzięki którym gimnastykujemy umysł. "Czytanie książek na pewno bardzo pomaga"
- Kathy Lamkin nie żyje. Zasłynęła kultową rolą w oscarowym filmie
- Handel w Wielką Sobotę. Do której otwarte będą sklepy?
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Ringier Axel Springer
Źródło zdjęcia głównego: Hill Street Studio/Getty Images