Członkowie ukraińskiego zespołu "Antytila" byli gotowi walczyć za swój kraj już w pierwszym dniu wojny w Ukrainie. Muzycy wstąpili do wojsk obrony terytorialnej. Jak radzą sobie w nowej rzeczywistości? Jakie są ich zadania na froncie? O tym opowiedział wokalista grupy Taras Topolia. Rozmawiała z nimi Bianka Zalewska.
"Antytila" - muzycy na wojnie
"Antytila" to popularny, ukraiński zespół muzyczny. Grupa zachwyciła swoją twórczością nie tylko prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i znane gwiazdy z Hollywood, ale także wielotysięczną publiczność szalejącą w rytm muzyki na jej koncertach.
Wszystko zmieniło się 24 lutego, czyli w dniu ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Już od pierwszych chwil członkowie zespołu gotowi byli walczyć za swoją ojczyznę. Mężczyźni zapisali się do obrony terytorialnej w Kijowie. - Naszym zadaniem jest udzielanie pomocy medycznej rannym na polu walki żołnierzom. Tamujemy krwotoki, ale mamy też karabiny i w razie potrzeby możemy strzelać do wroga - tłumaczy wokalista grupy Taras Topolia.
Zespół "Antytila" walczy o kraj
Tego dnia miała ukazać się ich nowa płyta, lecz oni już wtedy czekali w pełnym umundurowaniu na pierwsze rozkazy. Z szacunku do fanów postanowili nagrać krótki komunikat. - Studia nie działają, cały kraj działa trochę inaczej, ale udostępniamy wam nasze nowe 7 piosenek - mówili w video.
Muzycy chcieli wziąć również udział w koncercie charytatywnym dla Ukrainy, gdzie jedną z gwiazd wydarzenia był Ed Sheeran. Niestety organizator wydarzenia nie zgodził się na ich występ. - Powodem odmowy jest to, że koncert ma czysto humanitarny charakter, a my nosimy hełmy i jesteśmy w mundurach - tłumaczy zespół.
Muzycy w obronie terytorialnej Ukrainy
Czy wojna wpłynęła na ich wartości życiowe? - To, co było ważne przed wojną, teraz nie ma znaczenia. Z rodzinami nie widzieliśmy się od początku wojny - wyjaśnia Taras. Pomocna w przetrwaniu wojennej codzienności jest dla niego twórczość ukochanej. - Ona też jest piosenkarką. Ma przepiękny głos, lirykę i dużo empatii. Gdy łączymy się z dziećmi i z nią to się uspokajam - dodaje.
Jak podkreśla wokalista grupy "Antytila", gdy tylko skończy się wojna, artyści chcą powrócić do swojej muzycznej działalności. - Teraz jestem zmuszony do walki. Przede wszystkim jestem muzykiem, choć teraz walczę przeciwko rosyjskiej okupacji, ale to jest tymczasowe - zaznacza.
- Po wojnie napiszemy nowe piosenki, zbieramy emocje, kolekcjonujemy nasze uczucia, a potem to wszystko wleje się w naszą muzykę i o tym ona będzie, jeśli przeżyjemy - podsumowuje artysta.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Joanna Krupa chce adoptować dziecko z Polski lub Ukrainy?
- Nauczycielka wygłosiła na lekcji antywojenny komentarz. Grozi jej 10 lat więzienia
- Michał Przedlacki relacjonuje konflikt w Ukrainie. "Wojna bardzo szybko skraca dystans, otwiera ludzi"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN