Ryzyko handlu ludźmi
Aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej daje możliwość uaktywnienia się różnego rodzaju grupom przestępczym dążącym do osiągnięcia szybkiego zysku poprzez wykorzystanie dramatycznego położenia osób uciekających przed agresją militarną i katastrofą humanitarną. Tło wojenne oraz przemieszczanie się dużych grup uchodźców wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na problematykę przestępstw oraz przeciwdziałania postawom patologicznym czy niegodziwemu traktowaniu ludzi. W obliczu tych szczególnych zagrożeń należy skupić się przede wszystkim na grupie dzieci i kobiet mogących stosunkowo łatwo stać ofiarami przestępstwa handlu ludźmi.
Wojna w Ukrainie
Rejestr kierowców sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom
W przemyskim centrum pomocy rotacja ludzi uciekających z Ukrainy dziennie dochodzi do pięciu tysięcy. Centrum mieści się na terenie byłego hipermarketu, dysponuje ponad 2 tysiącami miejsc, mimo to osoby przebywające tu udają się w dalszą podróż. Codziennie można było obserwować tłumnie oferujących pomoc kierowców, autokary do których wsiadają uchodźcy. Nikt nie był w stanie przewidzieć dokąd się udają, z kim wsiadają do samochodu i jak dalej potoczą się ich losy. Dlatego podjęto próbę kontrolowania tłumu dobroczynnie działającego, tak aby nie stał się zasłoną dymną dla przestępców. W tej chwili z parkingu CPH nie odjedzie żaden pojazd, jeśli jego kierowca nie będzie wcześniej zarejestrowany w specjalnym systemie. To inicjatywa miejscowych przedsiębiorców i samorządu Przemyśla.
Zagrożenie handlem ludźmi i pracą przymusową
W pobliżu przejść granicznych pojawiają się ludzie z wypisanymi odręcznie nazwami krajów i miast. Kierowcy nawołują do wsiadania do samochodów. Mimo iż wiele ukraińskich kobiet nie ufa obcym, boi się obciążenia wysokimi kosztami przewozu na koniec podróży, są jednak takie, które udaje się przekonać. Jaką jednak pewność może mieć młoda Ukrainka, że zostanie zawieziona za darmo do kraju, którego nazwa napisana była na kawałku tekturowego pudełka, a nie do domu publicznego? Specjaliści dostrzegają, że panujące przepisy prawne nie są dostosowane do aktualnej sytuacji i ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
O czym powinni pamiętać uchodźcy z Ukrainy?
Komenda Główna Policji apeluje, aby zachować czujność i ostrożność.
– Większość ludzi ma dobre intencje i chce pomagać innym. Oferuje pomoc materialną, finansową, transport, nocleg czy pracę. Możliwe jest jednak, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoją trudną sytuację życiową – czytamy na stronie KGP.
- Jeżeli nie masz zapewnionego transportu lub docelowego miejsca pobytu, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.
- Korzystając z transportu oferowanego przez przypadkowe osoby, trzymaj się zawsze w grupie - zapisz lub sfotografuj numer rejestracyjny pojazdu, którym podróżujesz i w miarę możliwości prześlij go rodzinie lub znajomym.
- Nie przekazuj obcym osobom swoich dokumentów, nie oddawaj im telefonu.
- Korzystając z ofert zatrudnienia, bądź rozważny i czujny.
- Bądź w stałym kontakcie z rodziną lub znajomymi - poinformuj ich o dokładnym adresie pobytu i każdej jego zmianie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Joanna Opozda uciekła sutenerom: "Oczekiwano od nas 'usług', na które nie wyraziłyśmy zgody". Co zrobić, gdy znajdziemy się w podobnej sytuacji?
- Polki były wysyłane do Danii i zmuszane do prostytucji. Dwie kobiety kierujące gangiem mogły zarobić aż 6 mln zł
- Nigeryjki muszą wiele poświęcić, by zacząć nowe życie w Europie. "Nie o takiej odwadze marzyły"
Patrycja Sibilska
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images