Zmiany związane z pandemią czy wojną w Ukrainie mogą budzić w nas stres i lęk. Warto więc zastanowić się, jak sobie z nimi radzić, by nie zaniedbywać przy tym własnych potrzeb. W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym trener mentalny i psycholog sportowy Jakub Bączek.
Jak radzić sobie ze zmianami?
Zmiany potrafią zaskoczyć, często wywracając nasz świat do góry nogami. Ten, który znaliśmy przed pandemią i wojną prawdopodobnie nie będzie już taki sam. To właśnie z tym faktem musimy się pogodzić. Jak radzić sobie ze stresem w związku z atakiem rosyjskich wojsk w Ukrainie? Według trenera mentalnego i psychologa Jakuba Bączka świetnym sposobem może być zaangażowanie się w pomoc dla uchodźców.
- Możemy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zorganizować jakąś zrzutkę, czy mamy zasoby finansowe, czasowe, energetycznie (...), żeby podjechać i przywieźć jakąś rodzinę swoim samochodem - tłumaczył specjalista. Możliwe, że takie działanie będzie miało funkcję terapeutyczną. Psycholog sportu podkreśla, że przy okazji pomocy nie powinniśmy zaniedbywać również samych siebie. - Mamy prawo, by pomagać na granicy, ale potem odpocząć, by pomagał ktoś inny - podkreślił Jakub Bączek. - Jeśli z tego zrezygnujemy przez poczucie winy, czy wstydu, że ktoś robi więcej (...), to podwójnie tracimy energię. Stajemy się współofiarą wojny w Ukrainie i rezygnujemy ze swojego życia - dodał.
Pomóc mogą nawet małe gesty
Sytuacja związana z wojną w Ukrainie budzi w wielu osobach nie tylko poczucie winy, ale i również bezradności. Jak sobie z nim radzić? Specjalista podkreślił, że nie powinniśmy porównywać swoich działań do wsparcia, jakie oferują duże organizacje. W tym przypadku warto skupić się na tym, co realnie jako jednostka możemy zrobić dla innych. - Nawet takie małe gesty są działaniem, które może nawet nam pomóc - poradził Jakub Bączek.
Trener mentalny zwrócił również uwagę na sposób postępowania instytucji w Polsce. Według niego ich działanie powinno być bardziej skuteczne i lepiej zorganizowane. - Za niedługo, może to będzie pojutrze, popojutrze, będzie 2 miliony istnień ludzkich, które potrzebują wsparcia. Jeśli nie będziemy mieli rozwiązań długofalowych i systemowych, no to może być tak, że będziemy potrzebowali "sztafety", bo się po prostu wypalimy - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy zanieczyszczenia mogą zwiększać ryzyko depresji u nastolatków? Zaskakujące wyniki badań
- Stopień alarmowy CHARLIE-CRP znów przedłużony w całej Polsce
- Koncert "Razem z Ukrainą". "Mamy pomysł, by połączyć zarówno aktywność muzyczną, jak i aktorów"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News