Jak wyglądała jej blisko 20-letnia historia ucieczki za wolnością i lepszym życiem?
Reportaż Uwagi! TVN.
Andrew Tate znowu jest niechlubnym bohaterem nagłówków prasy na całym świecie. Kickbokser usłyszał nowe oskarżenia. W działalność przestępczą zamieszany jest także jego brat. Rumuńska prokuratura oskarżyła ich m.in. o handel ludźmi.
- Na miejscu zobaczyłam, że wszystko było jednym wielkim oszustwem. Zostałam wykorzystana - wyznaje pochodząca z Wenezueli Dayneris.
Z jakimi wyzwaniami mierzą się kobiety, które uciekły zza wschodniej granicy?
18 października przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Najczęstszym i jednocześnie słabo rozpoznanym celem jest wykorzystywanie ludzi w pracy. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Irena Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada oraz muzycy: Bartek Caboń i Amadeusz Krebs.
30 lipca przypada Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji przypominamy rozmowę z prezeską
Policja uratowała 35 nieletnich dziewcząt, które wykorzystywano jako niewolnice seksualne. Jak poinformowali mundurowi, nastolatki były porywane, gwałcone, a rodzone przez nie dzieci - sprzedawane na czarnym rynku.
Według danych straży granicznej od początku trwania inwazji Rosji na Ukrainę ponad dwa miliony trzysta tysięcy uchodźców dotarło do Polski. Tygiel potrzebujących i pomagających na granicy stał się okazją dla przestępców. Czy to możliwe, żeby dochodziło do porwań i handlu ludźmi? Policja i organizacje pozarządowe ostrzegają.
"Możliwe, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoją trudną sytuację".
Muzykowi grozi nawet dożywocie.
Joanna Opozda, aktorka i partnerka Antoniego Królikowskiego, podzieliła się traumatyczną historią. Jako młoda dziewczyna wyjechała do Francji, gdzie miała pracować jako modelka. Na miejscu okazało się jednak, że pracodawca oczekuje od niej świadczenia usług seksualnych. Jak udało się jej uciec? Fundacja La Strada radzi, co należy robić, gdy padnie się ofiarą handlarzy ludźmi.
Międzynarodowa grupa przestępcza wysyłała do Danii kobiety z Polski, które były zmuszane do prostytucji. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób. Szefowe grupy Jolanta K. oraz Izabela Ł., mogły zarobić na przemocy seksualnej ok. 6 mln zł.
Handel kobietami to jeden z największych problemów ludzkości. Nigeryjki podejmują podróż do Włoch w nadziei na lepsze życie. Na miejscu czeka je jednak wielkie rozczarowanie. Dominika Kulczyk, gospodyni programu "Efekt Domina", sprawdza, jak można im pomóc.
Marta trafiła do Amsterdamu za namową chłopaka – miała pracować w hotelu. Gdy dotarła na miejsce, została przemocą zmuszona do prostytucji. Potrzebowała niemal pięciu lat, żeby wyrwać się z zaklętego kręgu i rozpocząć próbę powrotu do normalnego życia. Jej historię opowiedział Marcin Wójcik z "Superwizjera" TVN.
O wywiad z nią staraliśmy się kilka tygodni. W końcu zgodziła się opowiedzieć nam jak wygląda proceder handlu ludźmi w Polsce i kim najczęściej są dziewczyny, które padają jego ofiarą? Marcin Sawicki: "Marta twierdzi, że nie wiedziała w czym bierze udział mówi, że wypierała prawdę, a jej błędem jest to, że nie zareagowała w porę". Marta: "Popełniłam przestępstwo, kilka przestępstw. Uprowadzenie, handel ludźmi i zmuszanie do prostytucji". Czy czuje się winna?
Szacuje się, że na świecie jest od 30-50 milionów niewolników. Wśród nich może być nawet do 200 tysięcy Polaków. O współczesnym niewolnictwie, o metodach walki z tym procederem oraz o tym, jak bronić się przed oprawcami i gdzie szukać pomocy rozmawialiśmy z Tomaszem Safjańskim, byłym szefem Krajowej Jednostki Europolu i Jakubem Stachowiakiem, dziennikarzem „Superwizjer TVN”.
28-letnia Polka była więziona przez pracodawcę w Holandii. Na szczęście udało jej się skontaktować z rodziną, która z kolei zawiadomiła policję. Doniesienia o takich sytuacjach pojawiają się w mediach cały czas. Jak bezpiecznie pracować za granicą? Dlaczego ofiary handlu ludźmi nie zawsze chcą rozmawiać z organami bezpieczeństwa? W Dzień Dobry TVN rzecznik prasowy GKP insp. Mariusz Ciarka i Irena Dawid-Olczyk z Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada odpowiedzieli na najważniejsze pytania dotyczące bezpiecznych wyjazdów zarobkowych.
Przez ponad rok wrocławska prokuratura pracowała nad sprawą handlu ludźmi, a konkretnie dziewięciu chłopców, którzy - pod pretekstem pracy na budowie lub w kuchni - zostali wywiezieni do Niemiec do agencji towarzyskiej dla homoseksualistów. O procederze handlu ludźmi rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: rzeczniczką prasową Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzatą Klaus i Ireną Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada. Od Pani Małgorzaty dowiedzieliśmy się, z jakiego środowiska byli zwerbowani chłopcy i co się z nimi działo w Niemczech. Dowiedzieliśmy się również, na co zwracać uwagę, by nie paść ofiarą handlarzy ludźmi.
"Nie mogę za nimi chodzić, żeby uchronić je od niebezpieczeństw. Nie mogę wytłumaczyć każdemu rodzicowi, żeby nie sprzedawał swoich dzieci do domów publicznych. Ale mogę te dzieciaki ściągnąć do naszego centrum edukacyjnego i uczyć" - Sompop Jantraka, założyciel organizacji Development and Education Programme for Daughters and Communities (DEPDC) przeciwdziałającej wyzyskowi i dziecięcej prostytucji. W studiu Dzień Dobry TVN Dominika Kulczyk i Joanna Garnier opowiedziały o kulisach handlu ludźmi i azjatyckiej seksturystyce. Więcej, o ciemnych obliczach tajlandzkiego raju, już o 11.00 w TVN w programie Efekt Domina!
Do Ghany, kraju swojego ojca, jeździ regularnie od roku. Omenaa Mensah założyła również fundację, której celem jest wybudowanie w Ghanie szkoły. Czego potrzebują tamtejsze dzieci? O czym marzą? W studiu Omenie towarzyszył ks. Piotr Wojnarowski. Misjonarz od 12 lat mieszka w Ghanie, współpracuje tam z ośrodkiem, gdzie opiekuje się dziećmi, które padły ofiarą handlu. Jak pomóc dzieciakom tak ciężko potraktowanym przez los?