polskie koleje

    polskie koleje

    Tokio - Kioto. Oba miasta dzieli prawie 500 kilometrów. Żeby dostać się z jednego do drugiego, wystarczą zaledwie 2 godziny i 15 minut. Teraz przeniesiemy się z Japonii do Polski. Szczecin - Warszawa. Odległość pomiędzy nimi wynosi prawie 550 kilometrów. Żeby dostać się z jednego miasta do drugiego pociągiem ekspresowym, potrzebujesz 5 godzin i 17 minut. Dlaczego? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN. Jak myślicie, ile czasu zajmie Wam np. dotarcie z Warszawy Zachodniej do Białegostoku? I dlaczego polskie pociągi często się spóźniają?

    Każdego dnia na polskie tory wyjeżdża 4,5 tys. pociągów pasażerskich. Kto pracuje nad rozkładem jazdy? Czy polski rozkład jazy musi być zsynchronizowany z europejskim? Ile osób czuwa nad płynnością ruchu na torach? Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym.

    To nie jest byle jaki pociąg. To Pendolino - włoski wehikuł czasu dla polskiej kolei - jak mówi Filip Chajzer. Każdy skład kosztuje ponad 80 milionów złotych! Dziennikarz Dzień Dobry TVN sprawdził o co to całe zamieszanie. Czy Pendolino uratuje wizerunek polskich kolei? Jak wypadł test klapy? Dlaczego zamiast jechać z prędkością 250 kilometrów na godzinę pociąg jechał tylko z prędkością 25 km?