Szybka procedura zmiany płci w Szwajcarii. Wystarczy wizyta w urzędzie stanu cywilnego
Od 1 stycznia 2022 roku w Szwajcarii będzie można dokonać legalnej zmiany płci w dokumentach tożsamości podczas jednej wizyty w urzędzie stanu cywilnego. Do tej pory do przeprowadzenia tej procedury wymagano m.in. zaświadczenia lekarza.
Malownicza Lucerna – jakie są największe atrakcje tego szwajcarskiego miasteczka?
Lucerna leży w środkowej części Szwajcarii. Co roku odwiedzają ją miliony turystów. Dlaczego? To niewielkie miasteczko zachwyca swoim położeniem, piękną architekturą, zabytkami i bajkową wręcz atmosferą. Jakie są największe atrakcje turystyczne Lucerny?
Zurych – atrakcje i zabytki szwajcarskiej stolicy biznesu, bankowości i korporacji
Zurych zasłynął jako elegancka stolica biznesu, bankowości i korporacji. Tymczasem miasto to zaskakuje także swoim spokojnym obliczem – niepowtarzalnym klimatem i odprężającą atmosferą. W Zurychu znaleźć można wiele pięknych zabytków, cichych zakątków i klimatycznych miejsc.
Bazylea jest położona na granicy trzech Państw – Szwajcarii, Niemiec i Francji. Wraz z dwiema gminami – Riehen i Bettingen – wchodzi w skład kantonu. Bazylea jest przepięknym miastem, w którym aż roi się od zabytków. W 1996 roku Szwajcarska Organizacja Ochrony Ojczyzny nadała miastu nagrodę Wakkera za osiągnięcia w ochronie wyglądu miasta.
Berno - stolica Szwajcarii. Zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych
Berno to od 1848 r. stolica Szwajcarii. W mieście znajduje się m.in. siedziba Parlamentu oraz rządu tego kraju. Położone jest w wyjątkowo malowniczej okolicy, dlatego co roku przyciąga tłumy turystów.
Filip Chajzer spróbował szwajcarskich przysmaków. "To jedna z najlepszych rzeczy jakie jadłem w życiu"
Na wakacjach słowo "dieta" po prostu nie powinno istnieć. Będąc w nowym miejscu, warto posmakować lokalnych przysmaków i degustować nowe przekąski. O pysznych i nierzadko kalorycznych potrawach wspominał w mediach społecznościowych Filip Chajzer.
Jezioro Bodeńskie - niezliczone atrakcje na pograniczu trzech państw
Jezioro Bodeńskie swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowej lokalizacji. Mieści się na pograniczu Szwajcarii, Niemiec i Austrii, a nad jego powierzchnią górują majestatyczne Alpy.
"Moje miejsce na ziemi" - gdzie najlepiej wypoczywać zdaniem Olgi Bołądź?
Każdy ma takie miejsce, w którym czuje się najlepiej. By "naładować akumulatory" i załapać chwilę oddechu, jeździmy tam, gdzie lubimy najbardziej. Ostatnio mieliśmy szansę przekonać się, jaki zakątek świata upodobała sobie Olga Bołądź, by odpocząć i odzyskać energię do działania. Może warto się zainspirować?
Warszawska parada psów szwajcarskich. "Inicjatywa jest świetna, bo pokazuje Szwajcarię od troszkę innej strony"
Taki widok w samym centrum Warszawy nie zdarza się często. W stolicy została zorganizowana parada psów szwajcarskich, która zebrała aż 85 przedstawicieli rasy wychowanych przez polskich hodowców.
Planujesz urlop w Genewie? Miasto może to wynagrodzić finansowo
Branża turystyczna ucierpiała podczas pandemii. Miasta, które chcą przyciągnąć turystów, oferują wiele udogodnień. Zniżki, vouchery i karty upominkowe. Na które z nich zdecydowała się Genewa?
Kuchnia szwajcarska, czyli królestwo serów i czekolady
Nie da się ukryć, że w Szwajcarii jedzenie jest bardzo ciężkostrawne i sycące. Wynika to z warunków klimatycznych – panującej tam alpejskiej aury. Kuchnia szwajcarska dobrze jest wszystkim znana ze wspaniałych serów, czekolad, deserów i potraw ziemniaczanych. Jakie jeszcze dania można odkryć w Szwajcarii?
Wiktoria Bosc z domu Padlewska jest młodszą córką Beaty Tyszkiewicz. W dzieciństwie zagrała epizodyczną rolę w filmie Kingsajz, jednak postanowiła, że nie pójdzie w ślady swojej sławnej mamy. W Szwajcarii pracuje jako fotografka, wydaje książki kucharskie o polskiej kuchni i prowadzi bloga. Odwiedziła ją Ula Chincz. Wiktoria opowiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN o miłości swoich rodziców, synach, marzeniach i zdjęciach, które robi.
Zakaz noszenia burek. Przywróci bezpieczeństwo w UE?
Po zamachach w Paryżu w jednym ze szwajcarskich kantonów wprowadzono zakaz noszenia strojów całkowicie zakrywających ciało i twarz. Dotyczy on m.in. kobiet, które noszą burki. Za złamanie zakazu mają grozić wysokie kary. O tym, czy powinien być on wprowadzony w całej Unii Europiejskiej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: kierownikiem Zakładu Islamu Europejskiego UW dr Martą Widy-Behiesse, szefową Centrum Muzułmańskiego w Krakowie Anettą Dziedzic i dziennikarzem Piotrem Ślusarczykiem. Czy według Koranu kobiety powinny się zasłaniać? Jaka jest różnica między burką, nikabem, hidżabem i czadorem?
Bank Centralny Szwajcarii ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro i obniżył główną stopę procentową. Decyzja ta sprawiła, że wielu Polaków, którzy mają kredyty we frankach, pobladło, a giełda oszalała. Po tej informacji doszło do tego, że kurs franka wobec złotego i euro osiągnął poziom 5 zł. Gościem Dzień Dobry TVN był profesor Witold Orłowski, który wytłumaczył, co powinny teraz zrobić osoby, które mają kredyty we frankach? Przewalutować je, czy poczekać? Dlaczego Szwajcaria podjęła taką decyzję?