Szwajcaria

  Szwajcaria

  Bazylea jest położona na granicy trzech Państw – Szwajcarii, Niemiec i Francji. Wraz z dwiema gminami – Riehen i Bettingen – wchodzi w skład kantonu. Bazylea jest przepięknym miastem, w którym aż roi się od zabytków. W 1996 roku Szwajcarska Organizacja Ochrony Ojczyzny nadała miastu nagrodę Wakkera za osiągnięcia w ochronie wyglądu miasta.

  Każdy ma takie miejsce, w którym czuje się najlepiej. By "naładować akumulatory" i załapać chwilę oddechu, jeździmy tam, gdzie lubimy najbardziej. Ostatnio mieliśmy szansę przekonać się, jaki zakątek świata upodobała sobie Olga Bołądź, by odpocząć i odzyskać energię do działania. Może warto się zainspirować?

  Nie da się ukryć, że w Szwajcarii jedzenie jest bardzo ciężkostrawne i sycące. Wynika to z warunków klimatycznych – panującej tam alpejskiej aury. Kuchnia szwajcarska dobrze jest wszystkim znana ze wspaniałych serów, czekolad, deserów i potraw ziemniaczanych. Jakie jeszcze dania można odkryć w Szwajcarii?

  Wiktoria Bosc z domu Padlewska jest młodszą córką Beaty Tyszkiewicz. W dzieciństwie zagrała epizodyczną rolę w filmie Kingsajz, jednak postanowiła, że nie pójdzie w ślady swojej sławnej mamy. W Szwajcarii pracuje jako fotografka, wydaje książki kucharskie o polskiej kuchni i prowadzi bloga. Odwiedziła ją Ula Chincz. Wiktoria opowiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN o miłości swoich rodziców, synach, marzeniach i zdjęciach, które robi.

  Po zamachach w Paryżu w jednym ze szwajcarskich kantonów wprowadzono zakaz noszenia strojów całkowicie zakrywających ciało i twarz. Dotyczy on m.in. kobiet, które noszą burki. Za złamanie zakazu mają grozić wysokie kary. O tym, czy powinien być on wprowadzony w całej Unii Europiejskiej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: kierownikiem Zakładu Islamu Europejskiego UW dr Martą Widy-Behiesse, szefową Centrum Muzułmańskiego w Krakowie Anettą Dziedzic i dziennikarzem Piotrem Ślusarczykiem. Czy według Koranu kobiety powinny się zasłaniać? Jaka jest różnica między burką, nikabem, hidżabem i czadorem?

  Bank Centralny Szwajcarii ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro i obniżył główną stopę procentową. Decyzja ta sprawiła, że wielu Polaków, którzy mają kredyty we frankach, pobladło, a giełda oszalała. Po tej informacji doszło do tego, że kurs franka wobec złotego i euro osiągnął poziom 5 zł. Gościem Dzień Dobry TVN był profesor Witold Orłowski, który wytłumaczył, co powinny teraz zrobić osoby, które mają kredyty we frankach? Przewalutować je, czy poczekać? Dlaczego Szwajcaria podjęła taką decyzję?