Zapadł wyrok w sprawie śmierci 10 osób, które spożywały szwajcarskie sery. Za spowodowanie ich zgonu został uznany producent nabiału z kantonu Schwyz. Sąd rejonowy skazał go na warunkową karę 24 miesięcy i grzywnę. Co wiadomo na temat tej sprawy?
Śmierć po spożyciu sera
Szwajcarski sąd uznał właściciela firmy mleczarskiej Käserei Vogel winnym śmierci 10, które chorowały na listeriozę w latach 2018-2020. Jak ustalili śledczy - wszyscy zmarli spożywali ser zawierający ten sam szczep listerii. Zakład przetwórstwa nabiału został zamknięty w 2020 roku. Producent serów usłyszał zarzut spowodowania śmierci na skutek zaniedbania, uszkodzenia ciała na skutek zaniedbania oraz naruszenia ustawy o żywności.
Nasilona liczba przypadków listeriozy była obserwowana w Szwajcarii od 2018 roku. Choć źródło infekcji długo pozostawało nieznane, śledczy dotarli do zakładu Käserei Vogel. W próbce miękkiego sera brie powstałego z pasteryzowanego mleka wykazano obecność listerii. Fachowcy potwierdzili niedociągnięcia sanitarne w zakładzie.
Na skutek działania szwajcarskiego sanepidu wiosną 2020 roku wycofano z rynku 26 produktów takich jak sery owcze, kozie oraz brie. Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii (FSVO) wydało w tym samym miesiącu publiczne ostrzeżenie.
Czym jest listerioza?
Listeria to rodzaj bakterii, która w naturze występuje powszechnie - w wodzie, roślinach, kiszonkach czy glebie. Skażenie nią żywności dotyczy najczęściej niepasteryzowanego nabiału, surowych warzyw i owoców oraz produktów garmażeryjnych.
Spożycie produktów zaatakowanych przez bakterie może wywołać listeriozę, która jest groźna dla osób z obniżoną odpornością - seniorów, kobiet w ciąży czy dzieci. Do objawów zaliczamy gorączkę, bóle stawów i mięśni, biegunkę czy nawet utratę przytomności.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Był policjantem, teraz wytwarza sery. "Niestety nie dało się tego pogodzić"
- Co dalej z serem camembert? Popularny przysmak może stracić kolor
- Masz ochotę na ser? Poznaj niezawodne i nietypowe przepisy Szymona Czerwińskiego
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Anadolu / Contributor/Getty Images